Умеем ли да изграждаме теза, а след това да я защитаваме с логични аргументи? За това се замислихме в "Радиоприемница", провокирани от поредицата неадекватни изказвания, които ни заливат в публичното пространство. Затова в студиото поканихме Лъчезара Тонева и Дарио Крус от "Асоциация Дебати София", за да поговорим за изкуството на водене на аргументиран диалог.
Започнах да се заминавам с дебати още в училище. Моят брат членуваше в клуба по дебати в училището ни в Шумен и на мен ми беше достатъчна една среща, за да ме грабне идеята, да се влюбя в дебатите и самата атмосфера да структурираш думите и диалога си, разказва Лъчезара, която в момента е трети курс в специалност "Право".
Аз започнах също от училище. Имах много приятели, които се занимават с дебати и един ден отидох, стана ми много интересно, защото се обсъждат теми, които бягат от полезрението на учениците по принцип - социални проблеми, междунардни отношения и т.н. И това ме грабна - нуждата да дърпаш все повече знания за себе си, които те обогатяват и оттам насетне можеш да спориш в много различни сфери и да видиш защо хората вярват в дадени неща и да си създадеш мнение за себе си, продължава Дарио, който също следва "Право".
Дебатът е един много добре конструиран спор и това, което се изисква, за да бъдеш добър дебатьор, е добре обособени знания, богата обща култура и умението да я използваш спрямо темата, по която дебатираш, продължават Дарио и Лъчезара.
Темите в дебатите се формулират така, че да дадат равно поле за абсолютно всички, които да могат да спорят за едно изначално нещо, което е проблематично. След като вече е дадена темата, се разпределят и позициите "за" и "против", като отборите нямат право сами да избират коя теза ще защитават. Първата стъпка за отборите е да идентифицират поставения проблем, след това групата хора, ощетени от него, след което какво за тях би било най-добре да се случи оттук нататък.
Много дълбоко трябва да се ангажираш с това какво твоят опонент ти казва, за да си стойностен дебатьор, уточнява Лъчезара. Ако си възприел идеята за дебати, в твоята глава се заражда една лампичка, която те кара да поставяш под въпрос информацията, която ти е давана, да се интересуваш от нейните източници и достоверността й, а също така и да стуктурираш мисълта си.
Този уикенд "Асоциация Дебати София" организира първото по рода си у нас Национално студентско състезание по дебати, за което можете да научите повече тук https://www.facebook.com/events/236848886839901/?fref=ts.
А разговора ни с Дарио и Лъчезара вижте във видеото.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..