Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Българския регистър за донори доброволно са се записали по-малко от 3 хиляди души

Трансплантацията спасява живот
Снимка: БГНЕС
Недостатъчната информираност на хората в България по въпросите на донорството и трансплантацията на стволови клетки е сред основните причини за ниския брой донори у нас.

В Българския регистър за донори, създаден през 2002 г., доброволните донори са под 3000, а в Германия например, броят им е над 7 милиона. Това стана ясно на Национална кръгла маса, на която представители на здравното министерство, Комисията по здравеопазване на Народното събрание, специалисти от водещите болници в страната и пациентски организации обсъдиха ролята на трансплантацията на хемопоетични стволови клетки в клиничната практика.

Всяка година стотици болни възрастни и деца, се нуждаят от трансплантация на стволови клетки - метод, който може да доведе до пълно излекуване на различни заболявания - левкемия, тежки автоимунни заболявания.

Българският регистър за донори на стволови клетки е създаден през 2002 г., от 2005-а е член на световния, което прави възможно обмен на подходящи донори в различните страни, посочи проф. Елисавета Наумова - ръководител на Клиниката по имунология с банка за стволови клетки в Александровска болница. По думите й обаче, донорите у нас са много малко:

"Под 3000, което е изключително недостатъчно, за да може нашите пациенти да имат шанса да намерят донор сред българските доброволци. По отношение на особеностите на генофонда на нашата страна, този регистър трябва да наброява минимум 10 хиляди".

Заместник здравният министър д-р Мирослав Ненков, който е работил като координатор по донорство, посочи, че е важно хората да знаят значимостта и какво представлява даряването на стволови клетки, а за това могат да помогнат медиите. Д-р Ненков подчерта, че е важно и гинеколозите да информират родилките за това какво означава даряването на стволови клетки от пъпна връв в публичната банка.

По думите на директора на Агенцията по трансплантация д-р Марияна Симеонова още първата проведена информационна кампания е дала резултат: "Имаме и родилки, които се обаждат, които искат да дарят кръв от пъпна връв за някой друг, не за собствени цели". .

Директорът на Александровска болница доц. Костадин Ангелов съобщи, че се работи за изграждане на център за трансплантация в лечебното заведение:

"В България се извършват около 30 трансплантации на пациенти, които имат нужда от костно-мозъчна трансплантация. Ако направим центъра, който да включва Националната публична донорна банка за стволови клетки с Клиниката по хематология и Клиниката по имунология, ние ще затворим този цикъл и ще можем да трансплантираме костен мозък в нашата държава на много повече пациенти и по този начин на практика ще спестим огромен финансов ресурс, който даваме за трансплантацията на тези пациенти в чужбина".

Проектът е одобрен от здравното министерство и ще се търси финансиране, съобщи зам.-министър Ненков.

Чуйте повече по темата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57

Приключения, екоактивности и много музика

Узана поляна фест наближава! Какво ни очаква? Мария Радойчева, организатор: "По нещичко за всеки. 14 зони за различни активности. За пръв път имаме пространство "Себепознание". Има и такова за знание за природата. Ще има и тест драйв на електрически велосипеди и мотопеди. Пълнолунието ще допълни усещането за музика и природа. Фестивалът е безплатен,..

публикувано на 13.07.24 в 10:57

Ретровизия в Банкя

Ретро авто парад в Банкя - разказва ни Владимир Димитров, Български автомобилен клуб "Ретро": "Това е 15 ежегоден ретропарад за автомобили, съвпада с 55-годишнината на обявяването на Банкя за град. Има какво да се види в парк "Кестените". В нашите закони трябва да е над 30 г., но наблягаме на исторически, с международен сертификат. Най-старият, ако..

публикувано на 13.07.24 в 10:22
Искра Урумова

Винаги имам в ума си един сюжет

Искра Урумова, изненадва с последния си роман - какво ни казва тя: "Морето е моя стара любов от раждането ми, а в планината съм влюбена от дете. Романът и сега е приключение. Човек трябва да експериментира. Измислям и пиша истории, не смея да се наричам писател. Желанието ми е хората да могат да пътуват. Героинята не живее обикновен живот по..

публикувано на 13.07.24 в 09:57