Във втората половина на октомври е крайно време да поговорим за сезонния грип, чийто пик обикновено е след Нова година, но хората, които мислят за здравето си, не чакат епидемията, а вземат мерки отдалече.
Статистиката показва, че по време на епидемии от грип страдат между 5 и 15% от населението. Всяка година по света поради усложнения от грип тежко се разболяват между 3 и 5 милиона души, а умират между 250 и 500 хиляди. Въпреки това заплахата към общественото здраве сериозно се подценява.
През миналия грипен сезон ваксинирани са били едва 2-3 на сто от българите. Във всички други страни от ЕС този имунизационният обхват е по-висок и достига дори до и над 80 процента.
Чуйте повече за предстоящия грипен сезон (а и равносметката от зима 2016/2017), както и за най-добрите възможности за защита от д-р Ангел Кунчев - главен държавен здравен инспектор.
В другите страни ваксината се реимбурсира, т.е. населението не плаща допълнително за нея (макар и не във всички страни) – опита се да обясни нищожния обхват на противогрипната имунизация у нас д-р Скендер Сила - ръководител на офиса на СЗО за България. – Друга причина е, че там кампаниите са през цялата година, не само около грипния сезон. Трето, там наблюдаваме по-силна ангажираност на лекарите в първичната помощ (джипитата), те са заетите по-пряко с имунизациите и съответните кампании.
Според представителя на СЗО като цяло в България имунизационният календар се изпълнява добре, проблемът е повече относно защитата от грип.
Трябва да се помисли за икономическото положение на определени групи от хора, например – възрастните, пенсионерите, хората с ниски доходи и ако е възможно – държавата да ги подпомчага – препоръча д-р Сила в специално интервю за „Часът на здравето“. – Ваксината е добра инвестиция в средносрочен и в дългосрочен план, защото тя не само защитава здравето, а и подобрява икономическата ситуация – знаете, че всъщност всичко има икономическо изражение: лечението е скъпо, може да се стигне до хоспитализация, която е скъпа и за държавата, човек отсъства от работа… Много по-скъпо е да се плати лечението и последствията, вместо да се закупи една ваксина.
Тази година кампанията се съсредоточава върху групата на възрастните хора над 65 години. Повод са доказателствата, че по цял свят, включително и в Европа, 90% от смъртните случаи, свързани с грипа, са именно при тази категория хора.
Разбира се, СЗО препоръчва ваксината да се поставя и на други групи хора: бременните жени, децата от 6-месечна възраст до 5 години, лицата с хронични заболявания и здравните работници, които всеки ден се сблъскват с различни вируси, както и лицата, настанени в домове за сестрински грижи или за дългосрочно лечение.
По отношение на обществото - най-важното е тази информация да бъде популяризирана, допълни още д-р Сила.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..