Ансамбълът е съществувал още преди Втората световна война като отделни групи към земляческите дружества – Костурско, Солунско, Воденско, които са били много силни и големи дружества, основани от бежанците от Илинденското въстание. Активно работят за запазване на това, което са донесли от родния си край. Така е построен и Македонският културен дом с една много положителна енергия, с една голяма любов.
Ние, съответно, намираме тук своя пристан и усещаме тази енергия, когато дойдем да работим, разказа директорът на ансамбъл „Гоце Делчев“ в студиото на Радикоафе.
Имах късмета още много малка да попадна сред старите македонски бежанци, които помнят старото време и как са започнали дейността на ансамбъла, разказа Недкова.
По думите ѝ до днес са останали двама-трима души от основателите, които са били в ансамбъла още преди войната. Тогава той е бил говорящ хор „Гоце Делчев“ (певческо-декламаторски запис от широки солови „запявания” до хорова рецитация, т.н. Sprechstimme – говорящ хор - бел.ред.) и всъщност името на ансамбъла е правоприемник на този говорящ хор.
В него са участвали най-големите български творци в онова време като Никола Вапцаров. Нашата гордост е днес да следваме техните стъпки, макар и само чрез пеене, свирене и танцуване. Важно е семейството със своите ценности, със задълженията, за да съхраним българщината, да съхраним нашата идентичност, допълни Недкова.
Чуйте цялото интервю с Маргарита Недкова, в звуковия файл.
Във втория ден от седмицата темата за парламентарните разговори отново е във фокуса на дискусията в предаването "Форум". Още от темите: "ПП - ДБ" организира разговори в парламента с МЕЧ, "Има такъв народ" и "Алианс за права и свободи" за приемането на декларацията за санитарен кордон около санкционирания от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и..
На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. По този повод екип от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия в София ще извършва безплатно измерване на кръвна захар и консултации с пациенти. Желаещите да се консултират могат да го направят на 14 ноември, от 9.00 до 12.00 часа, във фоайето на..
Само преди дни отвори врати обновеното педиатрично отделение в Многопрофилната болница за активно лечение в Ботевград . Средствата за ремонта на отделението са дарени от множество фирми и Община Ботевград. За реновирането на отделението своя принос има и Фондация „За доброто“ и тяхната инициатива “Светулка”, която си е поставила за цел да помага за..
През следващите два дни в столицата ще се състои Национална кръгла маса “Политиките за енергийна ефективност на сградите: в търсене на устойчивост, качество и предвидимост“, организирана от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия в партньорство с Коалиция „Да обновим България“ и Асоциацията на..
В предаването "Радиокафе“ гостуваха Момчил Атанасов – пиано и басистът Християна Вълкова от Open Source Trio, за да разкажат за новата си музикална пиеса "Flow". Те вече имат издадени два албума, но по оношение на концепцията за стила музика, който определя звученето им, все още имат екзистенциални спорове, шеговито разкри Момчил Атанасов...
На заседанието на 14 ноември Столичният общински съвет ще гласува предложението в район "Лозенец" улица да носи името на Милчо Левиев, 5 години след смъртта на големия български музикант. Докладът е внесен от районния кмет Константин Павлов и общинския съветник Веселин Калановски. Двамата вносители напомнят, че Милчо Левиев (1937-2019)..
Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика. Първият концерт ще бъде на 13 ноември от 19.30 часа в Първо студио на БНР. Ще звучат „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков. Ще гостуват двама даровити музиканти – цигуларят Стоимен..