Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След решения на Надзорния съвет на НЗОК

Болнични специалисти са против спирането на нови договори и забраната за иновативни терапии

На системи ли е българското здравеопазване?
Снимка: Архив
„Правен хаос в здравеопазването - светлина в тунела” – под такава парадоксална тема днес представители на частни болници и на Центъра за защита на правата в здравеопазването дадоха мнение за бюджета на НЗОК за следващата 2018 г. и изразиха несъгласие със забраната за сключване на договори с нови лечебни заведения, както и включване на нови лекарствени терапии.

Здравната карта беше забрана за инвестиции в здравеопазването. Отменените медицински стандарти, отпадането на здравната карта, както и Наредба 2 за основния пакет медицински услуги са факти, които не пречат на развитието на здравната система, а дават възможности. Така д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването обясни как в хаоса може да се очертае светлина в тунела.

Според него това е глупаво решение, не може забраниш прогреса, това е удар и по пациентите, и по лекарите. Системата очевидно се нуждае от промяна.

Експерти и болнични мениджъри твърдят, че забраните няма да доведат но икономически ефект, какъвто се гони. Пациентите имат право да се лекуват в други страни от ЕС и там българската здравна каса ще плати дори повече.

Председателят на сдружението на частните болници д-р Николай Болтаджиев предложи да се приема реален медицинският пакет, но от експерти, не от политици. Трябва да се тръгне от остойностени здравни услуги, гарантирани за всички, да се определят нужните средства, а оттам – здравната вноска и бюджетът.

Д-рМетоди Янков от сдружението предложи мерки за осигуряване на средства и за нови политики – скъсяване на болничен престой (когато е възможно), както и пренатална диагностика за всички жени.
Д-р Цветан Диманов напомни, че държавата не осигурява 100% 9 групи хора, за които тя е длъжна да внася здравни вноски. Ако го направи, ще „излязат“ 400 млн. лева, които ще балансират системата. Според него не може да се прави реформа, без пари.

Тук стигаме до кокошката и яйцето и спорът кое е първото и кое – следствието. Според д-р Диманов трябва да се осигурят пари за да се проведе реформа в здравеопазването, но логичната реплика е: ако има достатъчно пари в системата – кой и защо ще я реформира?

Чуйте повече в репортажа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александра Полежанова

Александра Полежанова: закърмена съм с джаз

Александра Полежанова - Aly от Банско спечели наградата на фестивала за талант от Банско: "Зад тази награда стои много труд, усилие, търпение. За трети път се докосвам до Джаз-академията - страхотна възможност да се докоснем до изпълнителите от голямата сцена. Много ми бе интересно да си говорим с Чинция Тедеско - различна от всичко, което съм слушала..

публикувано на 11.08.24 в 09:51
архитект Наум Торбов

Историята оживява - архитект Наум Торбов

Време е за нов разказ за поредната изключителна личност от българското общество. Още един човек, забравен в продължение на половин век - архитект Наум Торбов. За щастие живеем в години, когато нещата се променят. Споменът и историята за отдадени, скромни и изключително способни българи се възражда.  Признавам си, минавал съм десетки пъти покрай..

публикувано на 10.08.24 в 16:00

Софийски разкази - Радио разходка с Пейо Яворов

Р адио разходка по адресите, свързани в София с Пейо Яворов. Началото е къщата, където живее Мина Тодорова и брат ѝ Петко Ю.Тодоров. Къде е разположена посмъртната маска на Яворов и кои са другите места, свързани с поета, както и коя е личността, опитала се да обърне общественото мнение срещу Яворов - в звуковия файл:

публикувано на 10.08.24 в 15:00
Невена и Шарлето

Адресите на любовта – Невена Коканова и Любомир Шарланджиев

Режисьорът реагирал сдържано на  увлечението ѝ по Раде Маркович, но ѝ казвал „Ако ме напуснеш, ще умра!” „Обичам те, но него го обожавам. Не мога да го зарежа и да тръгна с теб, защото много ще го нараня“, споделя в интервю Раде Маркович с какви  думи Невена Коканова се сбогува с него, за да остане при мъжа си, режисьора Любомир..

публикувано на 10.08.24 в 14:00

С деца в кухнята

Как може да се превърнем в шеф готвач за любимите хора от дома си? Празнуваме деня на готвача с кулинарния блогър и фотограф, Ваня Грозева , създател на авторски здравословни рецепти: "В началото идеята ми бе провокирана от желанието на моите близки да им споделям снимки, те искаха рецепта, а аз никога не готвех по точни пропорции. Радвам се, че..

публикувано на 10.08.24 в 11:31
Деси Иванова

Всеки има лична история, свързана с четенето

Има ли разлика между купуването и четенето на книги? И за консуматорската тенденция, която се засилва от все по-атрактивния външен вид на книгите, които често служат само за декорация - Деси Иванова от  Trouble Bakers : "Интересът към книгата не отслабва. Хората предпочитат да имат достъп до по-нова литература, но бюджетите на обществените..

публикувано на 10.08.24 в 10:51

Перник на младите

Отбелязваме Международния ден на младежта заедно с младежите на Перник от 10 до 12 август – интервю с Михаела Боянова от Фондация П.У.Л.С.: "Перник е Перник на младите - подкрепяме ги във всичките им инициативи. Отбелязваме 16-годишнината на Консултативен съвет за младежка политика, "Перник на младите" - „Sweet sixteen”. Идеята е да върви..

публикувано на 10.08.24 в 10:00