Здравната карта беше забрана за инвестиции в здравеопазването. Отменените медицински стандарти, отпадането на здравната карта, както и Наредба 2 за основния пакет медицински услуги са факти, които не пречат на развитието на здравната система, а дават възможности. Така д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването обясни как в хаоса може да се очертае светлина в тунела.
Според него това е глупаво решение, не може забраниш прогреса, това е удар и по пациентите, и по лекарите. Системата очевидно се нуждае от промяна.
Експерти и болнични мениджъри твърдят, че забраните няма да доведат но икономически ефект, какъвто се гони. Пациентите имат право да се лекуват в други страни от ЕС и там българската здравна каса ще плати дори повече.
Председателят на сдружението на частните болници д-р Николай Болтаджиев предложи да се приема реален медицинският пакет, но от експерти, не от политици. Трябва да се тръгне от остойностени здравни услуги, гарантирани за всички, да се определят нужните средства, а оттам – здравната вноска и бюджетът.
Д-рМетоди Янков от сдружението предложи мерки за осигуряване на средства и за нови политики – скъсяване на болничен престой (когато е възможно), както и пренатална диагностика за всички жени.
Д-р Цветан Диманов напомни, че държавата не осигурява 100% 9 групи хора, за които тя е длъжна да внася здравни вноски. Ако го направи, ще „излязат“ 400 млн. лева, които ще балансират системата. Според него не може да се прави реформа, без пари.
Тук стигаме до кокошката и яйцето и спорът кое е първото и кое – следствието. Според д-р Диманов трябва да се осигурят пари за да се проведе реформа в здравеопазването, но логичната реплика е: ако има достатъчно пари в системата – кой и защо ще я реформира?
Чуйте повече в репортажа.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..