Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директорът на Софийската филхармония Найден Тодоров:

Когато частният сектор заработи без държавните артисти и музиканти, тогава да се хвали

Твърде много са концертите в София, това е издевателство и върху музикантите, и върху публиката

Найден Тодоров
Снимка: БГНЕС

Разговорът ни с Найден Тодоров по време на нашето пътуващо "Радиокафе", което се беше настанило в зала "България", някак естествено започна от мястото, на което се намираме, и по-точно за комплекса, какъвто е бил някога при построяването си - модерен и визионерски, с хотел (където гостите от други градове да пренощуват след концерта), ресторант (където да се вечеря след концерта) и сладкарница (за кафе преди концерта)."Тоест тогава е имало, всичко което липсва днес на зала "България" - с малко тъжна усмивка обобщава Найден Тодоров и припомня, че днешният вход за зала "България" е всъщност някогашния заден вход на залата и как това малко прилича на състоянието на хората, които правят изкуство с днешна дата. Говорим за възможностите (по-скоро в сферата на мечтите) да се "върне" тази комплексност, да се свържат залите с околните сгради, за "избутването" на музикалното съсловие настрани от светлината на прожекторите (в продължение на 28 години, както уточни Найден Тодоров) и за плахото "обръщане" на тази негативна тенденция, но само ако дадено събитие "задоволява" стремежа на медиите за "нещо хем ново, хем интересно".

Част от мен се радва, че Софийската филхармония и концертен комплекс "България" могат да предложат толкова интересна, разнообразна и многопластова програма, но друга част вътрешно протестира, че това е издеветелство върху музиканите, а и върху публиката, защото концертите в София са толкова много, че хората не смогват да ги вместят житейски в програмата си - разсъждава директорът на Софийската филхармония. Оказва се, че само за месец октомври в концертен комплекс "България" е имало 46 концерта!!!

Трябва да се запитаме също колко са музикантите в София?! Оркестрите в София са към 20, а колко са опериращите музиканти в тях...Музиканти, който се подлагат на едно свръхнатоварване, защото им липсват средства да живеят нормално. И затова аз протестирам, когато някой преуспяваш в частния сектор в театъра или музиката заяви колко е зле държавата и как културните институции не се организират добре... Нека частният сектор да започне да работи без държавните музиканти и държавните актьори - когато го направят, тогава да се хвалят - разпалено обяснява Найден Тодоров и продължава да говори за някои от важните теми за родната култура, уточнявайки обаче, че дори понятието култура се употребява неправилно.

Имаме грешния навик, като кажем култура, да говорим за музика, за изобразително изкуство, за литература, а всъщност това е изкуство, което е част от културата. Култура е включително дали ще се поздравим като се срещнем на улицата, култура е как ще се държим с децата си..

И тук естествено идва темата за възпитанието, за изгубеното поколение на сегашните родители, за все по-потребителската ориентация на хората днес, за това, че все по-малко се "интересуваме от духовното си здраве". Найден Тодоров обаче е убеден, че и това ще отмине, "защото в един момент, когато се увеличат други проблеми, хората ще се обърнат към изкуството за да потърсят ... (спасение, бягство, просветление - предположих аз) сили". А смисълът на класическата музика (въпрос, който често му задавали) е, че "тя може да ни накара да искаме да се развиваме или просто да се чувстваме добре. И кой може да каже кое от двете е по-важно?!" - усмихва се Найден Тодоров и добавя, че с голям интерес очаква новата стратегия за развитие на българската култура.

Появяват се нови теми и размисли - за това, че в България, според нашия гост, народът претендира, че е по-скоро с дясно мислене, но обвинява държавата за всичко и очаква тя, държавата, да разреши всички проблеми, включително и в сферата на изкуствата. Което води до това, че ние в момента задоволяваме не потребностите на хората, а по-скоро настоящия им вкус, за да можем изобщо да функционираме. И това води до сериозен дисбаланс в самото съществуване на повечето културни институти у нас.

Целият разговор с Найден Тодоров чуйте в записа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инициативата „Граждански бюджет за ученици“ учи децата да управляват проекти

Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..

публикувано на 26.12.24 в 16:22

Каква беше изминалата година за Столичния общински съвет

Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..

публикувано на 26.12.24 в 15:33

Стабилизира се възприятието за нормализиране на живота за българите

Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..

публикувано на 26.12.24 в 14:35

Столичани сигнализират за проблеми в пътна инфраструктура, паркиране, канализация, коритото на р. Перловска

Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..

публикувано на 26.12.24 в 13:21

Ученици от четири училища подготвиха коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ

Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..

публикувано на 26.12.24 в 12:26

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ събра 2.89 млн. лв.

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..

публикувано на 26.12.24 в 12:01

"Голямото СледКоледно четене" е най-приятното предизвикателство за книгоманите

Ако искате да прекарате приятни минути с книга в ръка и от друга страна да предизвикате себе си, може да намерите съмишленици като се присъедините в инициативата за "Голямото СледКоледно четене". Идеята е на Читалище.то и се провежда за четвърта поредна година по примера на исландците. В островната държава по Коледа съществува традиция..

публикувано на 26.12.24 в 11:50