Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изтича времето за полезния ефект на антибиотиците

Снимка: ncipd.org
От няколко години в България се отбелязва Ден за правилното прилагане на антибиотиците, а от 2 години страната ни участва в Световната седмица, посветена на осведомеността за отговорно прилагане на антибиотиците. През 2017-а Седмицата е до 19 ноември.

Най-тревожният въпрос, свързан с прилагането на антибиотици, е резистентността на бактериите спрямо лекарствата, разработени за противодействие на техните инфекции. Но - във връзка с последните призиви за ограничаване на тяхното прилагане директорът на Националния център по заразни и паразитни болести – проф. Тодор Кантарджиев, уточни, че това са лекарства, които са спасили много животи, преобразили са медицинската наука през последните 70 години.
Микробите обаче се променят и стават нечувствителни към антибиотиците и борбата срещу тях става все по-трудна. Опасностите са за всички, но най-вече за трансплантирани и тежко болни със сложни терапии.

Възможностите не са много. Една от тях е да се прилага научнообоснованият подход при прилагането, да се прави биограма, въз основа на която да се прилага тясно спектърен медикамент.

Свръхконсумацията донякъде се обуславя от поевтиняване на антибиотиците. Отделно от това се говори и за финансов натиск от страна на фармацевтичната индустрия.

Лошото е, че бактериите, резистентни на антибиотици, са разпространяват лесно и бързо, включително и чрез животни и храна, между пациенти и в обществото, чрез лоша хигиена и замърсен инструментариум.

От Пациентските организации „Заедно с теб“ са предложили пред Европейската комисия 7 правила, свързани с поведението на пациентите при прилагане на антибиотици: Да се използват антибиотици само по лекарско предписание; Да не се оказва натиск; Да изискваме биограма; Да не се прекъсва лечението; Да не споделяме рецептата си с други пациенти; Да не се самолекуваме; Да предотвратяваме инфекциите.

В развитите европейски страни антибиотиците се реимбурсират, но не и в България. Затова е трудно да се прилага държавна политика в тази област.
С помощта и на европейски експерти у нас специалистите са разработили национална програма, която е внесена в Министерството на здравеопазването през 2016 г., но за съжаление отлежава и едва ли ще се приеме и финансира в следващите 1-2 години.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Явор Попов-Необозрим по време на репетиция на моноспектакъла “Надежда”

Моноспектакълът "Надежда" на Явор Попов получава три награди на Фестивала на авторския театър

“Явление”, “Оттук започва нещо ново в българския театър”, “Уникално усещане за ритъм” - това са част от реакциите на журито на Фестивала на авторския театър през 2024-та, след като гледат моноспектакъла "Надежда" на Явор Попов-Необозрим . "Това е моноспектакъл, който отлагах седем години. Той стоя на един лист и ме чакаше и в крайна сметка..

публикувано на 13.01.25 в 13:35

Спират предложението за преструктуриране на Националната кардиологична болница

В Националната кардиологична болница няма да се извършват никакви промени, които не са съгласувани с лекарите. В това ги увери лично министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева на среща с началници на клиники в болницата.  В разговор с директора на лечебното заведение д-р Красимир Джинсов, министърът изиска да бъде оттеглено предложението за..

публикувано на 13.01.25 в 13:11

100 години от рождението на големия български актьор Георги Калоянчев

На 13 януари отбелязваме 100 години от рождението на големия български актьор Георги Калоянчев. В откъс от Златния фонд на БНР можете да чуете част спомените на Калата за първите му стъпки на сцената като ученик и войник, за кандидат-студентските изпити във ВИТИЗ, за учителите, за матурата му по немски език, с използване на "несъществуващи..

публикувано на 13.01.25 в 12:35

Александра Димитрова дебютира в киното с главна роля

Младата актриса Александра Димитров а влиза в киното с летящ старт. С главна роля. Можем да я видим във филма "Преди да забравя" на Теодора и Станислав Дончеви , която вече се прожектира по кината в България. Пред БНР-Радио София тя разказа как се е явила на кастинга, как се е вълнувала и искала ролята, защото темата ѝ  е била близка...

публикувано на 13.01.25 в 12:00

Столичното предприятие за третиране на отпадъци вече има свои фотоволтаици

Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) вече разполага с фотоволтаична система за собствено потребление. Мрежата е част от усилията за оптимизация на разходите и минимизиране на въглеродния отпечатък на предприятието. Системата е изградена от 3 356 фотоволтаични модула с капацитет от 1862 kWp/час. Очаква се нейната работа да намали..

публикувано на 13.01.25 в 11:35

Отбелязваме 110 години от първата прожекция на български филм - "Българан е галант"

На 13-ти януари отбелязваме Деня на българското кино и 110 години от първата прожекция в кино "Модерен театър" на първия български филм "Българан е галант". Режисьор и сценарист на филма е Васил Гендов, който изпълнява и главната роля. Актрисата от Народния театър Мара Липина е негова партньорка в продукцията. Лентата е вдъхновена от популярните..

публикувано на 13.01.25 в 11:28

Стефан Димитров, airbg.info: Град се управлява час по час

В края на миналата седмица Столичната община въведе мярката Зелен билет, с който срещу 1 лев всеки може да пътува неограничено целия ден с градския транспорт в София. Въвеждането на Зеления билет важеше за четвъртък и петък, когато стойностите на фини прахови частици във въздуха бяха нормализирани. Именно затова голяма част от столичани..

публикувано на 13.01.25 в 10:27