Правим театър със съвременно звучене, съвременен език, да ползваме всички театралани средства, а и не само театрални, които могат да се превърнат и да бъдат в плюс за една постановка. Така че не ограничавам никой от постановчици в нашия театър. Прави онова, което смята че е най-доброто и така темата го гложди, смята, че темата трябва да бъде достъпна, показана , развита, за да има смисъл от тази тема в нашето съвремие, каза Кирякос Аргиропулос директорът на Столичен куклен театър.
Кирякос Аргиропулос беше гост в изнесеното предаване на "Радиокафе" в неделя от Столичния куклен театър. Той завършва режисура НАТВИЗ „Кръстьо Сарафов в класа на проф. Атанас Илков, поставя над 60 загалавия за деца от класически и съвременни автори, над 20 театрални спактакъла по текстове на Шекспир, Южен Юнеско Нийл Саймън, Аристофан. Има редица награди от различни Международни конкурси родни, директор на Столичен куклен театър от 2002 година. Тази година през март получи награда Икар за маркетинг, мениджмънт и приходи в страната и чужбина. Основател е на Асоциацията на куклено изкуство в България АКУНИН и на Международния фестивал Биенале за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“.
В момента сме е един хубав екип, работят много добри режисьори, сценографи, артисти, разказа директорът на театъра и добави: Зад цялата дейност на един театър се крият много усилия. Но това, което зрителите не знаят е, че усилията в посока на това да намериш добри художници, кукломайстори, шивачи, театрални работници, учители,озвучители, дърводелец, железар. Тази професия на кукломайстор е много специофична, това вече никъде не се учи. Навремето се учеше в Прага в Академията за изящни изкуства, веч не се учи за съжаление.Това да създадеш последователност, взаимственост, обучаване е много трудно. И аз си дадох сметка още преди 15-ина години като погледнах на колко години са хората в ателиаетата и си дадох сметка, че след 10 -20 години няма да ги има, а те са много важни. Ако ние тях ги нямаме не бихме могли да имаме добри постановки, обясни Кирякос Аргиропулос.
На въпроса за финансирането на театъра, директорът отговори: Ние сме общински театър, ние нямаме финансови проблеми, общината не ни се бърка в работата, напротив иска да ни създава условия да творим и вероятно на това се дължи доброто развитие на нашия театър и на общинския театър в частност.
Той признава, че за него Столчиния куклен театър е "бижу" и, че не съжалява, че е пояел неговото ръководство преди повеч от 15 години, въпреки че е имал предложение да се развива като режисьор и директор в Гърция.Страем се да предлагаме интересни заглавия в топзи ионтересен диапазон от театър за бебета, който стартирахме пшреди няколко години до театър за възрастни. Най-важното е зад едно заглвие да застане стабилен режисьор, не се ограничаваме само с присъсътвието на български режисьори, даже и за догодина или по-догодина ще поканим и от чужбина пак режисьор. Присъствието на едно такова режисьорско тяло е интересно, защото гледни точки, взаимстване, предаване на опит, начин на работа. Това обогатява актьора, категоричен бе Ариропулос.
Директорът допълни, че не задължава актьорите да играят само на сцената на столичния куклен театър, даже напротив приветсвта участието им в други театри и други проекти, кино телевизия. Това носи обогатяване и актьорът не трябва да се задържа в един тетър и в една стилистика.
Коледната програма на Столичния куклен театър започва на 9 декември, като за последните две седмици на годината на сцената му ще се изиграят около 50 представления.
През 2018 г. Столчиния куклен тетър ще участва в международен проект „Картинна Европа“ във връзка с годишнината на писателя Ханс Кристиян Андерсен. През февруари предстои да се осъществи омбем с Кукления театърв Токио, като една от художничките в ателието на Столичния тетър ще отиде в Япония, а мениджър от театъра в Токио ще посети репетициите на режисьорите Боньо Лунгов и Тодор Вълов.
Догодина предстои и 10 юбилейното издание на фестивала „Панаира на куклите“, чийто домакин е Столичния куклен театър. „Стараем се да поканим уличен театър, куклен театър и не само. Напоследък наричането на куклен театър не е много правилно, не е точно защото в някои представления кукли няма. Има предмети, затова казват театър на предмети, театър на анимацията, защото актьора анимира с предмети или с кукли или с неудошевени предмети. Затова си мисля, че нашия театър от Столичен куклен театър няма да се казва така, може би ще се казва театър на анимацията“, обяснява директорът.
Целият разговор с директора на Столичния куклен театър Кирякос Аргиропулос с водещата Анелия Торошанова можете да чуете в звуковия файл.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..