Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бави се изготвянето на национална програма за чистотата на въздуха

Снимка: БГНЕС
25 града в страната превишават годишните норми за замърсяване с фини прахови частици. Това бе отбелязано по време на конференция, свързана с проблемите и решенията за подобряване на качеството на въздуха. Министри, депутати, кметове и представители на неправителствения сектор се обедениха около позицията, че всички трябва да допринесат за постигането на по-добри резултати.

Министерството на околната среда и водите отбелязва подобрение на качеството на въздуха в страната, но остава проблемът с фините прахови частици. Основни източници на замърсяването са битовото отопление и транспортът. Индустрията и енергетиката до голяма степен са изпълнили своите задачи. През 2013 г. държавата си поставя националната цел до 2020 г. - 16% от електроенергията в крайното брутно потребление на населението да се произвежда от възобновяеми източници. Министърът на енергетиката Теменужка Петкова открои, че това вече е постигнато. Тя заяви обаче, че 41% от електроенергията на страната идват от въглищните централи.

За въвеждането на екологични стандарти за горивата се обединиха редица министри, сред които и социалният Бисер Петков. Той посочи, че се работи помощта за отопление с въглища и твърди горива да бъде обвързана именно с подобни показатели.

Същевременно се бави изготвянето на национална програма за чистотата на въздуха, която да помогне за усвояването на 115 млн. лева по оперативната програма „Околна среда“, предвидени за качеството на въздуха. Едва 10 общини пък изпълняват проекти за актуализация на своите програми.

През следващата седмица предстои да бъде внесен доклад в Столичния общински съвет, който ще представя механизма за ранно известяване при високи нива на замърсяване и конкретните мерки, които общината и гражданите трябва да предприемат.

Още - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51

Декарбонизацията и ролята на енергийните общности и технологиите в България

Декарбонизацията и ролята на енергийните общности и технологиите в България е във фокуса на дискусионен форум, който се провежда в Дома на Европа. Целта е да насочи общественото внимание върху приоритетната за Европейския съюз тема – изграждане и ползотворно функциониране на енергийните общности, като важна част от енергийния преход...

публикувано на 17.07.24 в 10:17