С този въпрос се обърнахме към столичани. Ето и някой от отговорите:
Български продукти пред другите предпочитам. Всичко – и обувки, и дрехи, храна, каза възрастна дама.
Нашите продукти ли са по-качествени от чуждите?
Някои например са по-качествени като бельото, то е памучно, от истинска материя. Предпочитам продуктите да са български, откъде да са - от Африка или от Америка? Най-добре да са български без консерванти, заяви друга анкетирана дама.
Аз съм от Германия и смятам, че продуктите тук са по-качествени, които са от българските производители, сподели студентка, която следва в Германия.Чанти и обувки кожени от Българя, и дрехи, допълни момичето.
Има много добри производители на много добри цени, въпросът е да се лансират и да правят легален бизнес. Не са разпознаваеми, не си правят добра реклама и не могат да си лансират марките, споделя мнение приятелката и.
Българските продукти почти ги няма или тези, които ги има, са с много ниско качество. Няма един вкусен хляб, няма сирене, просто няма нищо общо с действителността от времето, възмути се върастен господин.
Всички мнения можете да чуете в звуковия файл:
Имаме достатъчно добри храни и български продукти, които не са с по-ниско качество, в сравнение с вносните. Това каза за Радио София Елена Цветанова-директор на Лаборатория за изпитване на храни, фуражи и биологични материали- РВС София.
Тя е направила сравнително изследване на български и чужди продукти, за да установи имат ли т. нар. "модерни супер храни" еквиваленти на родния пазар. Оказва се, че има и то някои от нашите зеленчуци или плодове се оказват с повече витамини. В българското месо няма открити антибиотици, каза още Елена Цветанова. В Лабораторията за изпитване на храни всяка седмица се изследват различни видове меса на някои от най-големите български производители. Освен това всички фирми за месо са длъжни да правят самоконтрол на всяка партида продукция.
Чуйте още от разговора на колегата Олга Добрева с Елена Цветанова.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..