Коледните празници винаги завладяват с топлия си празничен дух. Всички са усмихнати въпреки студеното време, а децата тръпнат в очакване да отворят подаръците, които Дядо Коледа е оставил за тях под елхата.
Българите са традиционалисти и всяка домакиня иска да посрещне гостите си както подобава. Трапезата е изпълнена с различни ароматни гозби, ядки, сладки и напитки. Вечерите продължават дълго и са много приятни. Често обаче си позволяваме да хапнем доста или неусетно да пием малко повече алкохол. След това се чувстваме напълнели, а стомахът ни е подут.
Как да се детоксикираме по време на и след празниците? На този въпрос ни отговаря Васил Тепеделенев - фитнес инструктор, човек занимаващ се с бойни изкуства, здравословно хранене и корекция на теглото.
За да се чувстваме по-добре и да избегнем напълняването, младият инструктор съветва да започнем със салата и с основното ястие, а след това да консумираме сладки изделия и ядки, защото така ще се почувстваме сити по-бързо и няма да прекалим с калориите.
Васил Тепеделенев казва още, че в дните преди и след голямата трапеза можем да приемаме по-малко калории и да наблегнем на леки ястия - салати и плодове, да пием чай. Ако имаме по-силна воля, можем да започнем диетата си месеци по-рано, за да се чувстваме спокойни по време на празниците.
Физическата активност също е много важна. Всичко би ни помогнало - да се изкачваме и да слизаме по стълбите, вместо да използваме асансьор, да отидем до магазина пеша, а не с автомобил. Някои упражнения, които бихме могли да практикуваме вкъщи са например клекове, леки коремни преси, упражнения за кръста.
Васил Тепеделенев съветва също да не прекаляваме с алкохола, да се хидратираме с безалкохолни напитки без захар. Препоръчва ни също да приготвяме сладките храни сами и да използваме подсладители като Стевия, вместо захар.
Най-важно е да се насладим на празниците, без да навредим на организма си.
Чуйте още съвети как да се детоксикирате и да запазите форма по време на празниците.
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...