Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След шестгодишен ремонт Желязната църква в Истанбул отваря врати през 2018 г.

Снимка: wikipedia.org
След шестгодишен ремонт, в края на годината ще приключи окончателно цялостната реставрация и укрепване на българската църква в Истанбул "Свети Стефан", известна като Желязната църква, чийто патрон чества днес целият християнски свят. През тези години близо 40 строители и реставратори от Турция са направили всичко възможно, за да върнат блясъка на храма, който се издига величествено в кв. "Фенера", на брега на Златния рог. Официално църквата ще отвори врати на 7 януари 2018 година, за което се очакват българският премиер Бойко Борисов и президентът на Турция Реджеп Ердоган, десетки българи, както от България, така и от българската общност в Истанбул, пише БТА. През 2018 година храмът става на 120 години. По думите на главният архитект на проекта Фекрие Булунмаз, храмът може да издържи на времето поне още 100 години.

Върнат е целият блясък на вътрешността на църквата, като всеки елемент е свален, номериран, реставриран и върнат на първоначалното му място. Най-трудно, според Булунмаз, е било началото, когато след обстоен оглед се оказва, че колоните в основите са силно корозирали, а някои и напълно разрушени. Дотогава се е мислело, че ръждата е само повърхностна. Реконструкцията започва от носещите колони, като някои от тях са подсилени, други, към които ръждата е било по-безмилостна, са сменени с нови, по-големи. Ако това не беше направено сега, до 10-20 години църквата щеше да се срути, категоричен е архитектът.

Реставрационните дейности се извършват по нови технологии, използват се бои, издръжливи на корозия, а новите тухли, които са вложени в основата на църквата, са изработени от материали, близки до тези на оригиналните. Ремонтът започва през 2011 година, прекъсва за кратко време заради смъртта на предприемача и продължава две години по-късно с нов строител. За това община Истанбул отпуска 15 милиона лири, от които до момента са усвоени 12 милиона. Останалата част от сумата ще бъде вложена в довършителни работи и за реконструкцията и облагородяването на двора на църквата.Желязната църква е единствената православна по рода си в света. Храмът се състои от железни елементи с общо тегло 500 тона, сглобена на принципа на Айфеловата кула. Всички елементи са захванати към основите с около четири милиона болтове, гайки и нитове. От дърво е само част от конструкцията в основата и иконостасът. Храмът е докаран на части с влак до Триест и оттам с кораб до Истанбул. Същите инженери са изработили още две идентични на тази църкви, които били за Австралия и Румъния.

Първата потъва в морето по време на транспорта, а втората е унищожена при бомбардировка. Така "Св. Стефан" остава единствената православна желязна църква в света. Тя е висока 15 метра, като камбанарията й дава още 5 метра височина. Тя е на два етажа, има и подземие, с обща площ 500 кв.м. Църквата е построена в имот, дарен през 1849 година за българските черковни нужди от княз Стефан Богориди, българин в Цариград. Основният камък на храма е поставен на 27 април 1892 година, две години след като за това е издаден специален султански ферман. Църквата е осветена от екзарх Йосиф на 8 септември 1898 година, когато е празникът Рождество Богородично, а неин патрон става архидякон и първомъченик Стефан.  

По думите на арх. Булунмаз в архитектурно отношение отвън църквата съчетава елементи на необарок, неоготика и византийски стил. Тя е трикуполна и с кръстообразна форма, олтарът е обърнат към Златния рог, а над притвора се издига камбанарията. Интериорът е изработен също във Виена и включва коринтски колони, ангелчета и флорални мотиви, които са завинтени към металните части. Изящество и сдържано великолепие излъчва иконостасът, изписан в православен стил от руски майстори от фирмата на Николай Ахапкин, пак там, от художника Клавдий Лебедев, са изписани и иконите. Шестте камбани, две от които звучат и днес, също са отлети в Русия, във фабриката на Пьотър Оловянишников. Според Дениз Кахраман, контрольор на изпълнението на проекта, желязната църква е уникален обект и никой никога в Истанбул не е говорил за това тя да бъде преустроена в джамия или в нещо друго. Това е просто културно наследство и ние работим по него и с уважение към религиите, допълва архитектът. Историческа стойност имат и останалите дарени икони и църковна утвар.

В двора на българската  църква в Истанбул "Св. Стефан" са погребани българските църковни дейци Иларион Макриополоски, Авксентий Велешки, Мелетий Велешки и Паисий Пловдивски. След откриването тя ще бъде действаща църква и в нея ще бъдат отслужвани редовно празнични литургии.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тържествено честване на 133-ата годишнина от създаването на ВМА

Военномедицинската академия отбеляза 133 години от създаването си

Военномедицинската академия отбеляза 133 години от създаването си. Церемонията започна с поднасяне на венци пред паметника на медици пред ВМА, а след това медици получиха отличия за празника.  Министерството на отбраната ще подпомогне финансово придобиването на нова техника в областта на хирургията, каза служебният министър на отбраната Атанас..

публикувано на 02.12.24 в 13:44

Свикват спешно Комисия за противодействие на корупцията на СОС заради кмета на "Оборище"

Председателят на постоянната комисия за противодействие на корупцията в Столичния общински съвет Антон Хекимян от ГЕРБ - СДС ще свика извънредно заседание, на което да бъде разгледан казуса с отстранения от длъжност кмет на столичния район "Оборище" Георги Козмов. Той е назначен за заместник кмет на района от изпълняващата длъжността кмет..

публикувано на 02.12.24 в 12:17

Президентът дава старт на 22-ото издание на "Българската Коледа"

Президентът Румен Радев ще обяви в Добрич началото на 22-ото издание на благотворителната инициатива "Българската Коледа". Тя е под патронажа на държавния глава. Кампанията ще бъде открита в Многопрофилната болница за активно лечение в областния център. Румен Радев: "Българската Коледа" не е обикновена дарителска инициатива, а кауза..

публикувано на 02.12.24 в 08:09

В събота и неделя: облачно и дъждовито

В събота и неделя ще остане облачно, в Западна и Централна България с валежи от дъжд , в Предбалкана и високите полета - от сняг, там ще се образува и снежна покривка. По-късно през деня въздушната маса слабо ще се затопли и снегът ще премине в дъжд, с изключение на Западния Предбалкан. Значителни ще бъдат валежите в Югозападна България. Вятърът..

публикувано на 29.11.24 в 20:42

По-висок данък сгради и данък върху МПС ще плащат перничани

По-високи данък сгради и данък върху МПС ще плащат перничани с подготвяните промени в Наредбата за определянето на местните данъци и такси. Повишението на двата налога ще доведе до ръст на постъпленията в общинската хазна с около 3 млн. лв. Такса смет остава непроменена. 2. 5 промила е данъкът върху недвижими имоти в Перник. С планираното увеличение..

публикувано на 29.11.24 в 14:28

Почистват езерата в Южния парк

Софийското общинско предприятие „Паркове и градски градини“ започна почистването на езерата в Южния парк, съобщава кметът на София Васил Терзиев: "Поддръжката и развитието на зелената система и водните обекти са приоритет за мен и екипа ми". Процесът е започнал от горните езера и в момента се работи при езерото до църквата. "Премахваме..

публикувано на 29.11.24 в 12:06

Обстрелваха с въздушна пушка автобуси на спирка в кв. "Гео Милев"

Автобуси са били обстрелвани с въздушна пушка на спирка в столичния квартал "Гео Милев". Това съобщи за БНР Марио Евстатиев, експерт в Комисията по транспорт и пътна безопасност към СОС и ръководител "Двуетажни линии" в Столичен автотранспорт. "Става дума за два случая – единият от 13 ноември, а вторият  – буквално от преди два дни. Като..

публикувано на 29.11.24 в 11:01