Продаваме трюфели, гълъби и якета след празниците, пише МОНИТОР. Сезонът на подаръците отминава, идва времето за отърваване от нежеланите дарове. Най-подходящо е да ги пуснем за продажба в сайтовете за търговия в интернет. Сред най-интересните предложения в онлайн пространството са трюфели, маркучи, гълъби, роботи, джаджи и различни дрехи, показа справка на изданието.
Обява от 26 декември гласи: “Беше ми подарена за празниците, но нямам място къде да я сложа.” Става въпрос за нова стъклена рамка за снимки. Цената на нежелания подарък е 15 лева. В категорията подаръци, които няма да се харесат на всички, влиза и предложението за пресни трюфели за лична консумация и за обучение на кучета. Сортът „Бял“ е най-скъп и на цена от 40 лева за 10 гр., а най-евтин е „черен летен“, който върви по 15 лева за 100 гр. В интернет се въртят и обяви на белослатински гълъби. Собственикът им от плевенския квартал „Дружба“ иска 30 лева за два гълъба които са чифт от 2016 г.
Освен че подаръците може да не се харесват или да няма място за тях, те може и да не са по мярка. Продавач от Трявна е пуснал кожуха си на цена от 99 лева. Купен бил от Англия, но не му ставал и затова решил да го продаде. Друга обява от същия град предлага т.нар. ескимос за новородени – цял пухен тоалет за бебето, а продавачката му иска 15 лева.
През 2018 г. работим 12 дни по-малко за държавата, изчислява МОНИТОР. Анализатори от Института за пазарна икономика (ИПИ) са изчислили, че тази година ще трябва да отделим четири месеца, за да попълним нашия дял в държавната хазна. През 2018 г. денят на свободата от правителството ще настъпи на 4-ти май, коментира Петър Ганев от института пред БНР. Миналата година датата е била 16 май, което означава, че 12 дни по-рано ще настъпи денят, в който вече няма да мислим за данъци. Ако условно приемем, че дотогава сме работили само за хазната, след това ще работим единствено за себе си, като ще преразпределяме 36% приходи.
НАП ще отказва данъчни облекчения при просрочен дълг към хазната, предупреждава СЕГА. 2018 г. започна без резки промени в налозите. По-голямата част от новите разпоредби в данъчните закони, които влязоха в сила от 1 януари, целят прецизиране на текстове и запушване на пробойни при облагането. Единственото увеличение на данъчни ставки е при акциза на цигарите. То обаче е предизвестено от графика, който България се ангажира да спазва, за да догони минималните за Европейския съюз нива. В резултат на повишението на акциза този път за разлика от други години повече ще поскъпнат цигарите родно производство вместо вносните. Средното увеличение за кутия български цигари ще бъде около 15 стотинки, докато повечето вносни марки ще запазят цената си. Със сигурност ще поскъпне наргилето. Тази мода в пушенето досега бе извън акцизното облагане, но от 1 януари вече е със ставка 152 лв. на килограм. Затяга се и контролът върху доставките на цигари и други акцизни стоки чрез куриер или пощенски пратки, като изпращачите се задължават да подписват деклариции, че са платили дължимите налози и стоките са с бандерол.
Жените над 100 години са повече от мъжете столетници, научаваме от ТРУД. В Пловдивско жените, които живеят повече от век са три пъти повече. В Благоевградско съотношението също е близо 3 към 1 в полза на жените. Малко по-малко, но близо два пъти повече, са и в смятания за най-дълголетен регион на България – Смолянска област. Петима столетници в община Стара Загора изпратиха 2017 година – три са представителки на нежния пол. По данни на Националния статистически институт, най-много столетници живеят в Благоевградско, Софийско, Кърждалийско, Пазарджишко и Плевенско, а най-малко във Видинско. Репортерите на “Труд” в страната установиха, че в област Благоевград има общо 14 столетниците, което я нарежда на призовите места по брой на дълголетници. Според данните жените в Пиринско явно са по-жилави и издръжливи, бройката на столетничките е 11, а на мъжете – 3.
Данните от всички станции на МОСВ, които са официални източници на информация за качеството на въздуха, показват, че нивата на ФПЧ са изцяло в нормата над цяла София – под 50 мкг/м 3 към 16:00 часа днес. Центърът за градска мобилност отчита, че до 12:00 ч. в първия ден от въвеждането на “зелен билет” над 40 хил. пътници за закупили и..
За автобусите и бусовете на туроператорите е договорен безплатен достъп до Терминал 2, паркинг за автобуси P8, на Летище София за целия зимен сезон 2024/2025. Министърът на туризма Евтим Милошев и концесионерът на Летище София, „Соф Кънект“ са постигнали споразумение това да бъде факт до края на март 2025 г.. В подкрепа на активния зимен..
На тържествена церемония, на 10 януари 2025 г. проф. Роберт Шльогл ще бъде удостоен с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Президентът на Фондация „Александър фон Хумболт“ ще получи отличието за своите изключителни научни постижения в областта на хетерогенния анализ и преобразуването на химическа..
Полицията в София задържа 20-годишен мъж, разпространявал вейпове и райски газ. При обиските са открити голямо количество електронни цигари и флакони с райски газ. Операцията е на екипи на Първо РУ към СДВР. Тя е започнала след получена информация за мъж, който продава акцизни стоки без бандерол, както и вейпове, съдържащи забраненото вещество..
ВМА е сред лидерите в страната в областта на ендоваскуларното лечение на комплексните аортни аневризми. На 14-16 февруари 2025 г. конгресният център на Военномедицинска академия ще бъде домакин на първото издание на „Дни на аортата” (Sofia Aortic Days), организирани от Клиниката по съдова хирургия на лечебното заведение. Събитие от този тип – включващо..
Ръководството на Националната кардиологична болница ще се срещне с началници на клиники и отделения, за да бъде обсъден предложеният в края на миналата година план за преструктуриране на лечебното заведение. Против този план се обявиха над 200 работещи в болницата. Те изпратиха отворено писмо до здравните власти с искане за отмяна на..
На 76-годишна възраст е починал писателят и сценарист Владо Даверов, съобщи БНТ. Здравето му внезапно се е влошило и след кратък престой в болница "Токуда" е починал. Той е автор на разкази, новели, повести и романи, но най-известен сред широката аудитория е с киносценариите си, сред които блести "Вчера" от 1988 г., базиран на неговите юношески..