Истанбулската конвенция въвежда цялостна правна рамка от мерки за превенция и защита от двете най-широко разпространени форми на насилие - насилието над жени и домашното насилие. Осигурява се защита на жертвите и техните деца, извършва се наказателно преследване на извършителите, обезщетяване на пострадалите. Тук конвенцията не дели лицата по пол в биологичния смисъл, не поставя жените в привилегировано положение. Не слага предпоставки кой може да бъде извършител и кой пострадал, мъж или жена. Конвенцията предвижда високоефективна защита - разширена давност, бързина на мерките, всестранен отговор от страна на общността, ангажиране на институциите, контрол върху поведението на частните лица. Не се считат за оправдание или смекчаващи вината обстоятелства културата, обичаите, религията, традициите и честта след извършване на насилие - коментира юристът Албена Койчева.
Във връзка с разгорещените дебати и кампанията срещу ратифицирането на Истанбулската конвенция, експертите коментираха, че тя не въвежда така наречения „трети пол“ и че всички тези твърдения са основани на неразбиране. Присъстващите обясниха, че текстовете на конвенцията не целят да подронят българските традиции.
Знаем, че децата са най-уязвимата група от нашето общество и често стават жертви на насилие, както у дома, така и в училище.
За съжаление, насилието у дома се възпроизвежда и в училище. Това води до деструктивен образователен процес. За да предотвратим насилието в училище, трябва да работим не само на ниво училище, но и на ниво семейство. В Истанбулската конвенция се говори за промяна на учебните програми и материал, с оглед намаляване на насилието, тормоза и агресията, каза Стефан Лазаров от „Национална мрежа за децата“
Давид Кюранов, координатор на националната кампания „Да бъдеш баща“ допълни:
Когато мъжете са до своите деца и ги подкрепят, това изключва насилието. Това води до развитието на успешни деца и следователно на успешно общество в бъдеще. Ние казваме: моят дом е моята крепост и вас не ви интересува какво се случва вътре. Напротив, всички излизаме от този дом, отиваме в училище, в университета, работим, моделите се възпроизвеждат. Всички страдаме от това. Страдат най-вече децата.
Въпреки че напоследък забелязваме повече случаи на мъже, които стават жертва на насилие у дома, жените по-често страдат от тормоз. Кои са първите стъпки, които жертвите на насилие трябва да предприемат?
Първата стъпка е жертвата да се махне от жилището, за да не ескалира случаят. Да отиде при своя личен лекар, ако става дума за физическо насилие и да си извади медицинско. Да съобщи в полицията и да се обади на горещата телефонна линия. Тя е денонощна, коментира Надежда Дерменджиева, изпълнителен директор на "Български фонд за жените".
Гореща линия за пострадали от насилие: 0800 1 8676 и 02/9817686.
Национална телефонна линия за деца - 116 111.
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..
Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" : "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..
За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..