Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Китайският - език като песен

Може би сте чували, че китайският език е тонален език. Какво означава това обаче? Силвия ни предизвиква в началото на годината, в рамките на 1 час да научим 4-те китайски тона и обещава, че всеки един от нас в края на часа, ще разпознава първите си 30 йероглифа. Възможно ли е това?

Силвия Атанасова живее, учи и работи в Китай повече от пет години. След като се връща от екзотичната страна, преди пет месеца, решава да започне един интерактивен курс по китайски език и култура, в който използва нетрадиционни методи за обучение - видеа, снимки, лични истории…

Асоциация на българските предприемачи и лидери, организира събития всеки месец, на които самите членове разказват интересни истории. Този месец е време и за историите на Силвия от Китай. Тя ще ни въведе в песента на китайския език с един интерактивен урок.  

Докато ние, носителите на западните езици, развиваме само лявото полукълбо на мозъка си, по последни данни хората, които говорят китайски - развиват и двете полукълба едновременно.

В рамките на 1 час - на 11 януари в СУ „Св. Климент Охридски“, всеки може да се включи в лекцията „Китайски език и култура“, за да послуша интересни истории за Китай, а и да научи защо китайският език е като песен. Началният час е 19:15, а входът на събитието е свободен.

Увеличил ли се е интересът в България към тази езикова група, чуйте от интервюто на Александра Илиева със Силвия Атанасова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Терзиев се среща с протестиращите работници от гараж "Земляне"

Представители на протестиращите шофьори и работници от гараж "Земляне" ще се срещнат с кмета на София Васил Терзиев в сградата на Столичната община. Движението по 26 линии на столичния градски транспорт вече е възстановено.  Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ настояват за преговори с ръководството на дружеството за сключване на нов..

публикувано на 20.12.24 в 09:22

Близо 150 шофьори от Столичния автотранспорт излязоха на протест

Близо 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на Столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин. Те настояват за преговори с ръководството на дружеството за сключване на нов Колективен трудов договор.  "Не искаме извънреден труд" и "Вашата безопасност е наша отговорност" гласят надписи от плакатите на протестиращите. Преди..

публикувано на 20.12.24 в 08:46

На 20 декември празнуваме Игнажден

На 20 декември празнуваме Игнажден. Игнатий Богоносец е втори поред епископ на Антиохийската църква, ако не се брои нейният основател, апостол Петър, и представител на поколението на Апостолските мъже. Известен е и като ученик на св. апостол и евангелист Йоан Богослов. Прозвището му Богоносец е свързано с предание, което води началото си от св...

публикувано на 20.12.24 в 07:50

Слънчево време в края на седмицата

През днешния ден ще преобладава слънчево време. Преди обяд в низините и равнините все още ще бъде мъгливо или с ниска облачност, но до обяд видимостта ще се подобри. Ще духа слаб вятър от запад-югозапад, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология.. Минималните температури ще бъдат между минус 2° и 3°, в София – около 0°...

публикувано на 20.12.24 в 07:20
Симеон Карпузов

Още преди да навърши 30 г., Симеон Карпузов регистрира патент за иновативно научно откритие

Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..

публикувано на 19.12.24 в 17:55
Очакванията

Щастливите и нещастните българи са точно колкото бяха преди година

Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..

публикувано на 19.12.24 в 17:17
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Прекрояването на районите за планиране не бива да прекъсва изградените връзки

Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..

публикувано на 19.12.24 в 15:40