Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Интермодален терминал и продължение на метрото в плановете на Божурище

Цветинка Димитрова
Снимка: Луиза Лазарова
Съвременният архитектурен облик на Божурище до голяма степен е предопределен от развитието на общината във времето и от възхода на устойчивата икономическа зона "София - Божурище". В областта има големи високотехнологични предприятия, които имат благоприятно влияние върху икономиката и развитието на региона. Като контраст, в близост се намират малките селца, които са китни, живописни и с разнообразен релеф. Там сградите са семейни, ниски, а в близост има няколко екоселища и ферми. Гледката от хълмовете над селата е невероятна. Разкриват се огромни рапицови и лавандулови полета, над които пърхат хиляди пеперуди. В далечината се забелязват големите предприятията, които очертават границата между столицата и малкото Божурище.

С главния архитект, главния инженер и началника на отдела в общината направихме проект за централен градски парк с площад и концертна естрада. Също така, в плана са включени алеи за разходка и фитнес на открито. Реално погледнато, ние пишем историята, защото в Божурище досега не е имало център. Идеята ни беше там да внедрим трите символа на общината, казва Цветинка Димитрова, архитект към община Божурище.

В Божурище има две конни бази, а ездата е много популярна. Това е и един от символите на общината. Тук се провеждат  европейски състезания по конен спорт. Другият символ на Божурище е летището, което е първият военен аеропорт в България. В миналото е имало  държавна аеропланна работилница. В центъра посетителите могат да видят самолетчето ДАР-8, което е произведено именно в тази работилница.

Все повече хора се стремят да създават енергийно и водно независими сгради като изпълняват различни собствени водоизточници, а електроенергията е с термопомпи. Рециклирането също е приоритет. Издадохме разрешение за строеж на доста мащабен комплекс с къщи за гости, винарни, трафопостове, павилиони за йога. Къщите са глинени и са с меки органични форми, полувкопани. Пред всяка от къщите е планирано да има водни басейни, които да са моделирани в земното корито. Има и няколко ферми. В една от тях има определено място специално за децата, където те могат да посадят собствени растения и след време да наберат плодовете, които са отгледали. Родителите също са много запалени по тази идея. След като наберат културите, те ги продават с благотворителна кауза. Имаме идея да направим и фестивал на кукления театър, казва Цветинка Димитрова.

Архитектът заяви, че определено съществува тенденция, хора от София да се преселват да живеят в Божурище:

Тук младите семейства сбъдват мечтите си. Хората избират нашата община, защото тук е по-спокойно, а въздухът е чист. Разполагаме с достатъчно детски градини и училища.

В момента общината започва да създава новия Общ устройствен план на Божурище. Той ще включва обособени зони. Ще има пространства за микро предприятия, за по-малки и по-големи жилищни сгради.

Не искаме да бъде „разхвърляно“, както се е строило до момента. Предвидили сме връзка Гурмазово - Банкя, за да може лесно да се стигне до съседната община. Обмисляме и европейски път към Калотина и към София, за да може автомобилите да не минават през ЖП прелеза. Правят се предпроектни проучвания за създаване на интермодален терминал, който ще стига до ЖП прелеза и ще е първият в България. Важен проект също е продължението на метрото от Обеля до Божурище и Банкя. Обмисляме и построяването на комплекс с голф игрище, където ще могат да се развиват спортът и развлеченията, коментира архитект Цветинка Димитрова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Карпузов

Още преди да навърши 30 г., Симеон Карпузов регистрира патент за иновативно научно откритие

Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..

публикувано на 19.12.24 в 17:55
Очакванията

Щастливите и нещастните българи са точно колкото бяха преди година

Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..

публикувано на 19.12.24 в 17:17
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Прекрояването на районите за планиране не бива да прекъсва изградените връзки

Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..

публикувано на 19.12.24 в 15:40
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Очакваме регулацията на мобилните телефони в училище на ниво ЕС

Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..

публикувано на 19.12.24 в 15:06
Маестро Владимир Кираджиев

Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР с концертно изпълнение на операта "Порги и Бес"

Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..

публикувано на 19.12.24 в 14:18
Кметът на гр. Нови искър Владислав Владимиров

Кметът на гр. Нови искър с амбициозната цел до 4 години да отворят 4 детски градини

Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..

публикувано на 19.12.24 в 13:14

Предлагат в Кюстендил училищата и детските градини да плащат такса "смет"

От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес.  Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..

публикувано на 19.12.24 в 11:48