Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Около 70-80% от ресторантите и кръчмите в столицата вече са резервирани за предстоящия празник Св. Валентин, който тази година се пада в сряда. Това съобщи пред МОНИТОР председателят на Браншовата организация на ресторантьорите в София Атанас Димитров. По думите около празника на влюбените винаги има повече интерес и местата бързо свършат, тъй като в повечето случаи масите се запазват предварително. Според него цените остават спокойни спрямо миналата година, като се наблюдава лек ръст от порядъка на 5%. Кувертите пък варират в зависимост от ранга на заведението – започват от двайсетина лева и могат да стигнат до стотарка. Най-често обаче сумата, която трябва да дадем за празничния ден, е между 50 и 80 лева на човек.
Виж повече

Въпреки непрестанната вътрешна миграция към големите градове броят на необитаваните жилища в тях е голям, разказва СЕГА. Така наречените тъмни прозорци в София са 24% от жилищата. В Софийска област те достигат 48%. Значителен е процентът и във Варна - 30 на сто, и в Пловдив - 26 на сто. Това сочат данни от доклад на Евростат за демографската карта на Европейския съюз, публикувани през миналата седмица. Данните на статистиката на общността са близо до изводите от доклад на Световната банка, направен по поръчка на българското регионално министерство и публикуван в началото на ноември миналата година. Както в. "Сега" писа тогава, близо 1.2 милиона жилища в България са необитавани. Това е приблизително 1/3 от броя на всички жилища у нас. В големите градове необитавани са средно една четвърт от жилищата, но в селските райони процентът е далеч по-висок - средно 43 на сто.
Виж повече

Валежите и снеготопенето, които се случват в момента, предоставят много подходящи условия за свлачищни процеси, пише ТРУД. В опасност са районите, в които по принцип има неустойчиви земни маси. Това прогнозира пред “Труд” проф. д-р Николай Добрев, зам.-директор на Геолгическия институт към БАН по повод активизиралите се процеси в столичния район Банкя и община Неделино. “Оводняването на склоновете поради валежите и снеготопенето е най-често срещаният фактор за възникването на свлачища. Над 90% от тях се появяват по тази причина. Оводняванията могат да бъдат както вследствие на природни фактори, така и техногенни, тоест поради човешка дейност”, уточни специалистът и допълни, че въобще няма да е изненада, ако се появят такива процеси и на други места, където има подходящи геоложки условия. По последни данни свлачищата у нас са около 2100. За справяне с тях са отпуснати близо 19 млн. лв. Едно от последните активирали се е на път да погълне поне две къщи в Банкя.
Виж повече

В България се обучават 60 американски студенти, като само 11 от тях са в Американския университет, пише МОНИТОР. Останалите са записани в Софийския университет, Пловдивския и Тракийския, Нов български университет, Музикалната академия, както и в четирите ни медицински вуза. Някои от тях изучават културни връзки и геополитика на ЕС, графичен дизайн, психология (на английски), звукорежисура, звуков и медиен дизайн и др. В БГ вузовете се обучават още студенти от Русия и Молдова, съответно 343 и 262. Курсистите от Кипър пък са 260. Те също се обучават в широк спектър от специалности, сред които са ерготерапия, социални дейности – регулиране и контрол в системата на социалните дейности, авиационна техника и технологии, география, клинична психология и др.
Виж повече

Над 15 хил. ученици се обучават у нас в самостоятелна форма на обучение, т.е. от вкъщи, съобщава СЕГА. Това показват данни на просветното министерство за тази учебна година. От 717-те хиляди ученици, които в момента учат от първи до дванадесети клас, това прави около 2% обучаващи се у дома младежи. През миналата година от вкъщи са се образовали 20 хил. ученици, или близо 3%. До 2016 г. в самостоятелна форма можеха да се обучават даровитите деца, както и тези със здравословни проблеми. По новия училищен закон домашното образование е разрешено на практика за всеки, който пожелае. За целта бяха добавени още две възможности за осъществяването на тази форма - "за ученици в задължителна училищна възраст по желание на ученика или родителя" (т.е. за всяка възраст) и за навършили 16 г. Желаещите трябва да подадат заявление до директора, а разрешението идва от експертна комисия към регионалното управление по образованието, която трябва да оцени дали ученикът има у дома си необходимите условия за обучение.
Виж повече

При пътуване в страните от Европейския съюз водещо да бъде изминатото разстояние вместо таксата време. Промени, наречени „автомобилен пакет“, предвиждат изменения при таксуването при пътуване на територията на Съюза, съобщава МОНИТОР. С гласуването им от евродепутатите до средата на годината може да се наложи нов принцип на плащане - замърсителят и ползвателят плащат. „Нека уточним, че когато става дума за „евровинетка“, която ще гласуваме през пролетта в Европейския парламент, не става въпрос за винетка, която ще важи за Европейския съюз. Това ще остане в прерогативите на отделните държави-членки сами да избират колко да струва пътната такса. Така ще се постигне уеднаквяване, хармонизация на методологията, по която се ценообразуват“, коментира въвеждането на новите правила евродепутатът от ГЕРБ/Европейска народна партия Андрей Новаков. Идеята е от 2026 г. винетките в целия Евросъюз да се образуват в зависимост от това колко разстояние е изминало превозното средство и колко е замърсявало околната среда, а не за време, уточни евродепутатът. По думите му цените ще се определят от всяка една страна, но методологията ще бъде една и съща.
Виж повече

До 20% от работниците в една фирма да са от страни извън ЕС, предлагат депутати от управляващата коалиция, пише ТРУД. Поправката се внася между първо и второ четене на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност. Досега разрешеният праг е 10%. Според вносителите обаче този праг е неефективен. За малките и средните предприятия ограничението за наемане на чужденци се вдига на 35 процента. Промените предвиждат още да отпадне така нареченият “пазарен тест” за издаване на синята карта за специалисти. Той изисква работодателите първо да обявят свободните места в България, преди да предприемат постъпки за внос на персонал. Предвижда се и премахване на списъка с професии, по които има недостиг на висококвалифицирани специалисти.
Виж повече



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общините искат година отсрочка за новия модел за такса "Битови отпадъци"

Общините нямат готовност и финансова обезпеченост да преминат към новия модел за определяне и събиране на таксата "Битови отпадъци", който трябва да се прилага от 1 януари следващата година.  Проблемът е бил обсъждан на вчерашното заседание на Управителния съвет на Националното сдружение на общините (НСОРБ) , съобщи председателят на общинския..

публикувано на 12.07.24 в 17:12

В "Междублокови странства" на столичния кв. "Кюлуците"

На неконвенционална аудиоразходка канят столичани и гости от „Девет слона” и сдружение „Съпромат“ тази вечер (19 ч.) в кв. "Кюлуците" с начален пункт градинката на ул. „Панайот Волов“ 13А. По време на разходката ще се наместват намерени обекти и въображаеми разкази на междублоковите странства, които отварят прозорци към миналото и бъдещето на..

публикувано на 12.07.24 в 13:33

Кои са най-желаните специалности в Софийския университет

И тази година специалност " Право " е най-желаната сред кандидатите за прием в Софийския университет "Св. Климент Охридски", следвана от " Психология " на второ място и от " Международни отношения " - на трето. Това показва първото класиране на кандидат-студентите, което излезе вчера. Над 10 300 са кандидатите, подали документи за прием в най-старото..

публикувано на 12.07.24 в 11:10

Кога се репатрират принудително недвижещи се автомобили

Излезли от употреба моторни превозни средства (ИУМПС) могат да се съхраняват в частни имоти, а когато те са на общински площи - трябва или да се преместят, или да се предадат за рециклиране, обясняват от Столичния инспекторат.  Стикерът на ИУМПС, разположени на публично-общински терени, предупреждава собствениците в рамките на 3 месеца да извършат..

публикувано на 11.07.24 в 20:23

СОС назначи 26 "анонимни лица" да управляват 6 общински дружества

С гласовете на ГЕРБ – СДС, БСП, "Има такъв народ", ВМРО и на изключените общински съветници от "Възраждане" от длъжност бяха отстранени съветите на директорите на шест важни за София общински дружества като "Метрополитен София", "Топлофикация София" и "Центъра за градска мобилност".  Инж. Стоян Братоев остава в Съвета на директорите на..

публикувано на 11.07.24 в 17:35
 Пред сградата на Столична община се провежда протест срещу спирането на възстановяването на Мемориала на загиналите войници от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк в парка на Националния дворец на културата, 11 юли 2024 г.

Протест заради проекта за Войнишкия паметник

Въпреки отмененото решение, протестиращи се събраха пред сградата на Столичния общински съвет заради решението на кмета Васил Терзиев да се спре проектът за възстановяване на Мемориала от Софийската желязна дивизия. Протестът се организира от граждани и е подкрепен от ВМРО. Те посочиха, че решението на Терзиев може да е оттеглено, но не било..

публикувано на 11.07.24 в 11:05
Досега йеромонах Йоан беше игумен на Руенския манастир

Йеромонах Йоан става протосингел на Софийската св. митрополия по искане на патриарх Даниил

Игуменът на Руенския манастир "Св. Иван Рилски" йеромонах Йоан е назначен за протосингел на Софийската света митрополия. Това става по личната молба на Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил на заседанието на  Светия Синод на Българската православна църква. На заседанието е решено за назначаването за първи викарен епископ на..

публикувано на 10.07.24 в 18:37