Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калоян Илиев, кмет на община Ихтиман:

Изграждането на нова подстанция в Ихтиман ще реши проблемите на 18 000 души

4
Калоян Илиев
Снимка: Георги Петровски
Тази седмица "Радиоприемница" прави своята поредна обиколка из по-малките населени места около София, а днес бяхме в Ихтиман, за да разберем какво имат да ни кажат хората там. За актуалните теми, свързани с общината, разговаряхме с кмета Калоян Илиев, а първата ни тема, естествено, е свързана с времето и снежната обстановка, която създаде проблеми в общината.

Проблемите стартираха още преди падането на снега, при по-високо населените места като Белица и Мухово имаше много сериозно обледяване на дървета, стълбове и жици. Още през миналия четвъртък стартираха проблемите с чупене на стълбове и късане на жици. Все още има осем махали в Белица, в които няма електроподаване. Миналата седмица обявихме частично бедствено положение, което още не е отменено, но имаме уверението на ЧЕЗ, че до края на деня токът ще бъде възстановен.

Работи се тежко, защото не навсякъде, където минават жиците, има пътища. Теренът е предимно горски. Около 50-60 човека са без електричество и вода, защото помпите в резервоарите на ВиК не работят, когато няма ток, каза кметът.

Относно проблемите в общината, хората, които анкетирахме, споделиха, че пътуването е трудно и тези, които работят в София, срещат големи затруднения с транспорта.

Други оценяват работата на общинарите, но казват, че има още много неща за дооправяне, а снегът в малките улици не се чисти и придвижването е трудно.

Част от анкетираните се оплакаха, че улиците са в дупки, но кметът посочи, че през изминалата година са закърпени дупките в почти целия град Ихтиман, а четири улици са цялостно асфалтирани.

За тази година сме предвидили още 5 улици да бъдат цялостно асфалтирани, като там сме сменили и водопровода, което не е наше задължение, но го правим, защото, ако не сменим водопровода, няма смисъл да хвърляме пари на вятъра за асфалт.

Там, където след зимата се образуват дупки, също ще бъде положен асфалт. По селата също се работи, кандидатстваме с проекти по оперативните програми, имаме изграден воден цикъл в едно село – водопровод, канализация и пречиствателна станция. Направихме и 9 км. път, който е част то общинската пътна мрежа и е цялостно асфалтиран, посочи Калоян Илиев.

Част от жителите на Ихтиман се оплакаха, че жп гарата е в много лошо състояние, а кметът посочи, че гарата действително е в такова състояние, но тя е държавна, а не общинска собственост. Но той допълни, че тече процедура по избор на изпълнител на трасето за скоростния влак, а в отсечката на жп гара Ихтиман е планувано да се бутне по-голяма част от гарата и да се изгради по-малка, но функционална жп гара, която да обслужва качествено гражданите.

Оказа се, че община Ихтиман има и голям проблем с електроснабдяването, защото подстанцията е частна собственост, която заедно с пречиствателната станция е останала в активите на чугунолеярния комбинат край Ихтиман. Според кмета решението е свързано с изграждане на нова подстанция, но това е задължение на Електроенергийния системен оператор, който вече разполага с терен до село Живково, продаден от общината и ако подстанцията се изгради, ще бъде решен проблемът на 18 000 души.

Още за грижите, пред които е изправена община Ихтиман и за мерките, които общинарите предприемат за тяхното решаване – чуйте в разговора на Гергана Гайдарова с Калоян Илиев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35