Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калоян Илиев, кмет на община Ихтиман:

Изграждането на нова подстанция в Ихтиман ще реши проблемите на 18 000 души

4
Калоян Илиев
Снимка: Георги Петровски
Тази седмица "Радиоприемница" прави своята поредна обиколка из по-малките населени места около София, а днес бяхме в Ихтиман, за да разберем какво имат да ни кажат хората там. За актуалните теми, свързани с общината, разговаряхме с кмета Калоян Илиев, а първата ни тема, естествено, е свързана с времето и снежната обстановка, която създаде проблеми в общината.

Проблемите стартираха още преди падането на снега, при по-високо населените места като Белица и Мухово имаше много сериозно обледяване на дървета, стълбове и жици. Още през миналия четвъртък стартираха проблемите с чупене на стълбове и късане на жици. Все още има осем махали в Белица, в които няма електроподаване. Миналата седмица обявихме частично бедствено положение, което още не е отменено, но имаме уверението на ЧЕЗ, че до края на деня токът ще бъде възстановен.

Работи се тежко, защото не навсякъде, където минават жиците, има пътища. Теренът е предимно горски. Около 50-60 човека са без електричество и вода, защото помпите в резервоарите на ВиК не работят, когато няма ток, каза кметът.

Относно проблемите в общината, хората, които анкетирахме, споделиха, че пътуването е трудно и тези, които работят в София, срещат големи затруднения с транспорта.

Други оценяват работата на общинарите, но казват, че има още много неща за дооправяне, а снегът в малките улици не се чисти и придвижването е трудно.

Част от анкетираните се оплакаха, че улиците са в дупки, но кметът посочи, че през изминалата година са закърпени дупките в почти целия град Ихтиман, а четири улици са цялостно асфалтирани.

За тази година сме предвидили още 5 улици да бъдат цялостно асфалтирани, като там сме сменили и водопровода, което не е наше задължение, но го правим, защото, ако не сменим водопровода, няма смисъл да хвърляме пари на вятъра за асфалт.

Там, където след зимата се образуват дупки, също ще бъде положен асфалт. По селата също се работи, кандидатстваме с проекти по оперативните програми, имаме изграден воден цикъл в едно село – водопровод, канализация и пречиствателна станция. Направихме и 9 км. път, който е част то общинската пътна мрежа и е цялостно асфалтиран, посочи Калоян Илиев.

Част от жителите на Ихтиман се оплакаха, че жп гарата е в много лошо състояние, а кметът посочи, че гарата действително е в такова състояние, но тя е държавна, а не общинска собственост. Но той допълни, че тече процедура по избор на изпълнител на трасето за скоростния влак, а в отсечката на жп гара Ихтиман е планувано да се бутне по-голяма част от гарата и да се изгради по-малка, но функционална жп гара, която да обслужва качествено гражданите.

Оказа се, че община Ихтиман има и голям проблем с електроснабдяването, защото подстанцията е частна собственост, която заедно с пречиствателната станция е останала в активите на чугунолеярния комбинат край Ихтиман. Според кмета решението е свързано с изграждане на нова подстанция, но това е задължение на Електроенергийния системен оператор, който вече разполага с терен до село Живково, продаден от общината и ако подстанцията се изгради, ще бъде решен проблемът на 18 000 души.

Още за грижите, пред които е изправена община Ихтиман и за мерките, които общинарите предприемат за тяхното решаване – чуйте в разговора на Гергана Гайдарова с Калоян Илиев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 27.07.24 в 16:00

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други подобни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43

Да има пълноценно общуване на село

Практически уъркшоп „Малка пермакултурна градина" - събеседник от с.Негушево е Михаела Танева от Фондация "Повей": "Стартираме поредица от практически насочени семинари, показваме различни начини да пшроизвеждаме собствената си храна и така да съживим мястото, училището. Вече е възстановено първото училище, с което започнахме преди години. Проектът..

публикувано на 27.07.24 в 09:52

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24