Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Гърмен със златен приз за най-бързо разививаща се туристическа дестинация

Община Гърмен в последните няколко години се утвърди като туристическа дестинация. Миналата година ние получихме златен приз за най-бързо развиваща се туристическа дестинация заради Огняново и благодарение на всички забележителности, които имаме в община Гърмен. Това каза кметът на Община Гърмен Минка Капитанова, която бе гост тази неделя в изнесеното студио на „Радиокафе“, което се излъчи от село Огняново.

Общината печели награда за най-бързо развиващ се туристически обект за 2017 г. за тракийското праисторическо светилище Градище, което се намира  на няколко километра от с. Долно Дряново, по посока с. Сатовча, община Сатовча.

Наистина туристопотокът се увеличи многократно, което е много добре за Общината за развитието на туризма, икономиката и за всичко, коментира в студиото кметът.

Община Гърмен от една земеделска община, която преди време разчиташе само на земеделие, в момента вече се е развила като туристическа дестинация. Общината продължава да подпомага бизнеса и хотелиерите.

Трябва да развиваме богатствата, които имаме. Знаете, Огняново с минералната вода, отделно историческите забележителности, които имаме, като Никополис Ад Нестум (древно римско селище на 7км от град Гоце Делчев), тракийско праисторическо светилище Градище, Кайлийски скали, които все още не са така известни сред туристите.

Стараем се да покажем повече неща какво има община Гърмен, а и отделно самият турист като дойде да има къде да отиде, да се разходи сред природата и да научи нещо хем от историята, хем от природата“, коментира Капитанова.

Продължаваме рекламата в туристически списания, за да може повече туристи да забележат община Гърмен, въпреки че много от тях вече я знаят като дестинация и многократно я посещават.

Община Гърмен е взела концесията на минералната вода за период от 25 години и я предоставя на хотелиерите срещу заплащане. Приходи в местната хазна влизат и от туристическата такса. Приходите, които получава Общината се старае да ги връща в инфраструктура, в реклама и в това, което е необходимо.

Жителите в община Гърмен са 16 000, в 16 населени места. Кметът на общината заяви, че туризмът създава работни места и задържа младите хора, като добави, че през предния програмен период в района на Гърмен са били построени много къщи за гости. Другият основен поминък на хората в региона е земеделието, много от селскостопанската продукция се реализира в хотелите, тъй като местните съдържатели наблягат на био производството.

Целия разговор на кметът на Община Гърмен Минка Капитанова, можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03