Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Историческия музей - Велинград

Костюм на Гяуров от "Ла Скала" е сред ценните експонати

Туристическият поток в Историческия музей - Велинград е изключително разнообразен, разказва главният уредник Георги Куманов и допълва, че това е благодарение на четирите постоянни експозиции: едната, посветена на патрона на града Вела Пеева, втората - етнографската изложба, експозицията на Великденските писани яйца, включваща образци от Централна и Източна Европа, от цяла България, както и от района на Велинград и четвъртата - свързана с оперния певец Николай Гяуров, чието родно място е Велинград.

Куманов отбелязва, че за посетителите голям интерес представляват ателиетата на музея. В тях те могат да изпишат великденско яйце по традиционната восъчна техника, да направят малка дърворезба или да рисуват върху дърво, да направят свой глинен съд или от плъсти да изработят малко пано.  

За туристите, които посещават музея едно от най-атрактивните събития е голямото писане на Великденски яйца, което се провежда на Велика събота (непосредствено преди Великден). Именно за това събитие миналата година Музеят печели специалната награда на Международната борса за културен туризъм. През 2016 г. - на първото издание на голямото писане на Великденски яйца, участващите са от 11 държави от три континента, както и от много градове на България, изтъква Георги Куманов.

На въпрос: Какво още трябва на музея, за да стане по-привлекателен за туристите? Куманов е категоричен: "Необходими са нови, интерактивни експозиции, които да предизвикват участието на посетителя в търсенето и откриването на информация. Тъкмо от такава експозиция на първо място може би се нуждае изложбата за Николай Гяуров, където хората ще могат да се насладят на неговите аудио и видео изпълнения".

Историческият музей - Велинград има 65-годишна история. Създаден е през 1952 г. като Градски исторически музей - Велинград. По-късно се преобразува в Къща - музей “Вела Пеева”, а през 1991 г. с решение на Министерството на културата статутът му отново се променя на Исторически музей - Велинград с отдели: археология, възраждане, етнография, нова и най-нова история и художествен отдел.

В тях се съхраняват и проучват повече от 19 000 археологически находки, предмети от стария бит, икони, старопечатни книги, лични вещи и архиви на известни личности, снимки и документи.

Работното време е от 9 - 17.30 ч. , с почивен ден през зимата - неделя, а през лятото - работи без почивен ден.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.01.25: Парламентът стартира работа в условия на несигурност

Коментатори във "Форум" във вторник бяха  Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество.  Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..

публикувано на 07.01.25 в 19:19

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим?

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..

публикувано на 07.01.25 в 18:32

В Боянската църква е първият стенопис с лика на Св. Иван Рилски

Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..

публикувано на 07.01.25 в 18:31
Диригентът Иван Стоянов

Как диригентът Иван Стоянов “спаси” артефакт от Микенската цивилизация

Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..

публикувано на 07.01.25 в 17:41
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: HMPV е с нас отдавна, няма място за паника

Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..

публикувано на 07.01.25 в 16:49

Какви са икономическите предизвикателства пред страната ни през 2025 година?

За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..

публикувано на 07.01.25 в 15:55

Кръгово кръстовище ще облекчи трафика в един от най-натоварените райони в Перник

Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..

публикувано на 07.01.25 в 14:53