Българският Червен кръст и Турският Червен полумесец създават съвместен бедствен резерв за пострадали при кризисни ситуации.
Създаването на депо с допълнителен бедствен резерв цели осигуряването на постоянна готовност за подпомагане на пострадало население при кризисни ситуации в България и в Балканския регион. Идеята съществува отдавна, отбеляза председателят на БЧК д-р Христо Григоров. По думите му това е първи етап от сътрудничеството между балканските страни, и по-специално на България и Турция. Националната тренировачна база ще се използва също за общобалкански цели, за обмен на информация и опит.
В Националната складова база на БЧК в софийското село Долни Лозен президентът на Турския Червен полумесец д-р Керем Кънък предостави на БЧК хуманитарна помощ на стойност над 300 000 евро – палатки, матраци, радиатори, вълнени одеала, хигиенни и санитарни пакети, дезинфекционни средства, кухненско оборудване и др.
Д-р Керем Кънък, президент на Турския Червен полумесец заяви:
Турският Червен полумесец и Българският Червен кръст работят съвместно за подобряване на сигурността на двата народа при бедствия и аварии, като земетресения, наводнения и пожари. Когато нещо такова се случи, ние искаме да осигурим помощ и безопасност за всички хора, без значение от каква националност са те. БЧК е много напред в това отношение и затова заедно решихме да създадем точно тук кризисен център за целите Балкани. Близо 2500 души ще работят в тази база и ще бъдат в готовност да оказват помощ където и да е, когато се наложи. Със съдействието на БЧК всички страни от Балканския полуостров ще могат тук да провеждат обучения, които да им бъдат от полза при спасителни акции.
Чуйте повече по темата в репортажа.
Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..
Изложбата "Double-Double“ е втората от поредица, която ни запознава с артистичните двойки от българското съвременно изкуство. В предаването „Радиокафе“ гостуваха кураторът Ивайло Христов и творците Калина Димитрова, Петя Денева и Златин Орлов. Какво се крие зад идеята за поредицата изложби на артистични двойки разказа кураторът на..
"Въобщественик: Книга за Чудомир“ е монография на проф. д.и.н. Вера Бонева за по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело. Роден с името Димитър Христов Чорбаджийски (1890-1967), Чудомир се появява за първи път в печата през 1907 г., когато негови карикатури и римувани злободневки са публикувани във всекидневника "Балканска трибуна“. Следват..
На 18 февруари президентът Румен Радев свиква заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Темата на заседанието е "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях".