Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Йодирането на солта - проста мярка за преодоляване на интелектуалния дефицит"

Проф. Анна-Мария Борисова: Йодният дефицит засяга най-тежко бременните жени и малките деца

Проф. д-р Анна-Мария Борисова
Снимка: Ани Петрова
Близо четиристотин хиляди българи са с намалена функция на щитовидната жлеза в резултат на йоден дефицит, алармират от Българското дружество по ендокринология. Тази година се навършват 60 години, откакто у нас се провежда държавна политика с цел профилактика на тези заболявания - чрез йодиране на трапезната сол. По този повод организацията започва информационна кампания с цел да събуди вниманието към последиците от йодния дефицит, а именно - заболявания на щитовидната жлеза.  

Рисковите групи от населението, които най-тежко се засягат от този дефицит, са бременните жени и децата на възраст от 6 до 11 години, коментира пред Радио София ендокринологът проф. д-р Анна-Мария Борисова, председател на Българското дружество по ендокринология, здравен министър (април - септември 2010 година), началник на Клиниката по ендокринология и болести на обмяната в УМБАЛ "Софиямед":

Не случайно се насочваме именно към бременните, защото на нуката е известно, че в първия триместър на бременността се формира мозъкът на човек. Плодът формира своя мозък благодарение на достатъчно количесто тироидни хормони, поради което тяхното наличие е критично важно в този период на бременноста. Тези хормони идват само от майката, не от плода, който няма тези хормони в този период от развитието си и очаква да получи достатъчно хормони от майката. И ако майката живее в област, където няма досатъчно йод (той е субстанцията, участваща в синтеза на тироидни хормони), то тогава няма да има достатъчно хормони, това състояние науката нарича хипотиреиодизъм и мозъкът на нейния плод няма да се формира пълноценно.

Недостигът на йод има фатално значение за интелекта на бебето

Кортексът (кората на мозъка) може да не се развие пълноценно, структурно и функционално, обясни специалистът. Затова мотото на кампанията на дружеството е "Йодиране на солта - проста мярка за преодоляване на интелектуалния дефицит на нашата нация".

Проф. Борисова цитира данни от началото на миналия век (1912 година), според които страдащите от т. нар. кретенизъм (изоставане в умственото и физическото развитие при силно намалена функция на щитовидната жлеза) в България са били 315 души, от запазени от 1931 година документи е видно, че броят им е 95. Скрининг, направен през 1956 година сред 1 милион души показва, че половината имат увеличена щитовидна жлеза. Страдащите от кретенизъм са 6 хиляди души. Затова преди 60 години - през 1958 година трапезната сол започва да се йодира с държавно постановление.

В момента 100 хиляди жени в детеродна възраст (20-44 години) са с намалена функция на щитовидната жлеза, 65 процента от тях не знаят за това, заяви проф. Анна Мария Борисова.

Намалената функция на щитовидната жлеза води до сърдечни проблеми

До кардиологията стигат и пациенти с недиагностицирана повишена функция на щитовидната жлеза - обикновено около 80 процента. Те имат прескачене на сърцето, ритъмни нарушения, посочи специалистът. Намалената функция на жлезата може да доведе и до депресия, проблеми с теглото.

Ендокринолозите подчертават важността на употребата на йодирана, а не хималайска или други видове сол, защото е от изключително значение за здравето на щитовидната жлеза. Проф. Борисова обясни, че солта от планини с висока надморска височина (каквито са Хималаите) е бедна на йод. Тя посъветва да купуваме йодирана сол, с количество йод между 28 и 55 милиграма на килиограм.

Още за последствията от йодния дефицит и промяната на функцията на щитовидната жлеза - чуйте интервюто с проф. Анна-Мария Борисова!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
пианистката Росица Банова

Изживяването на сцена не се повтаря

Гостува пианистката Росица Банова, която живее и работи в Китай - дъщеря на писателя, драматург и преводач Банчо Банов и на балерината Росица Банова: "Колкото повече остарявам толкова по ми е приятно да се връщам. Учих 2 години в НМА и спечелих стипендия за Америка. Александър Йосифов каза на баща ми, че трябва да се насоча към музиката. От баща си..

публикувано на 14.07.24 в 12:03
Вяра Мацева в Бергамо - Порта Нуова

Тук сме за малко и трябва да дадем най-доброто от себе си

Пътешествие от Милано до Палермо с Вяра Мацева – юрист, поет, треньор по аеробика. Представяме и нейната нова стихосбирка „Размисли на сърцето“: "Днес е празникът на Палермо. Италия е за всякакви случаи - море, планина, хубава храна, хората са добронамерени, забележителности от различни епохи. Чувствам се като у дома си. Темпераментът се движи от..

публикувано на 14.07.24 в 10:55
д-р Йорданка Господинова

Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си

С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме: "Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за..

публикувано на 14.07.24 в 10:11

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57