Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Задава се първият у нас фестивал на настолните игри "Sofia Board Game Weekend"

Забавления, срещи с непознати досега игри, състезания, запознанства със съмишленици - това обещават на гостите си организаторите на фестивала на настолните игри "Sofia Board Game Weekend", който ще се състои на 23, 24 и 25 март в залите на "Фабрика 126" на столичния булевард "Мария Луиза" 126.

Идеята е на създателите на една от малкото български настолни игри - "Among Thieves", а амбицията им е това да е първото в България голямо изложение, в което игрите няма да съпровождат основното събитие, а сами ще бъдат събитие. Предназначено е за всички - деца и възрастни, които все още изпитват удоволствието да прекарат няколко часа с приятели, докато преодоляват пречки и градят стратегии за победа.

Турнири и демонстрации

Събитията по време на фестивала ще вървят паралелно в различни зали, което ще даде възможност на посетителите да се включват в различни забавления.

За начинаещите в настолните игри са предвидени демонстрации по "Го", "Храмът на мечтите", "Хнефатафл", "Vanguard", "Pokémon TCG", "Yu-Gi-Oh"! За напредналите пък са четири турнира, които вървят през дните на фестивала - с игрите "Пандемия", "Сплендор", "Among Thieves" и "Elements". За победителите са осигурени награди в духа на всяка от игрите.

В рамките на фестивала ще бъде показана най-новата българска настолна игра - "A Place in the Sun", както и проекти от други държави: създадената в Русия "Elinor - The Deserted Valley", "Mystic ScROLLs" (създадена в Гърция), "Dungeon Fog" - нов инструмент за подготовка на карти и информация за "Role playing games" (Австрия), "Travellin" (Румъния).

Във всеки от дните по два часа сутрин и вечер ще има импровизиран "битпазар", в който любителите могат да продадат или купят игри втора употреба.

Конкурс за нова игра

Организаторите са обявили и конкурс за проект за нова настолна игра. Предвидени са две специални награди, които позволяват отпечатването на прототип на проекта. Едната е на стойност 1000 лв., а другата включва 500 лв. за дизайн и отпечатване на играта на 3D принтер. За конкурса вече има записани 10 проекта, се посочва в съобщението.

В помощ на ентусиастите ще бъде лекцията "Как да направиш успешен проект в платформата за груповото финансиране "Kickstater".

Повече за фестивала - чуйте от интервюто на Петя Зунгорлиева с организатора Петър Хераков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51

Декарбонизацията и ролята на енергийните общности и технологиите в България

Декарбонизацията и ролята на енергийните общности и технологиите в България е във фокуса на дискусионен форум, който се провежда в Дома на Европа. Целта е да насочи общественото внимание върху приоритетната за Европейския съюз тема – изграждане и ползотворно функциониране на енергийните общности, като важна част от енергийния преход...

публикувано на 17.07.24 в 10:17