Идеята е на създателите на една от малкото български настолни игри - "Among Thieves", а амбицията им е това да е първото в България голямо изложение, в което игрите няма да съпровождат основното събитие, а сами ще бъдат събитие. Предназначено е за всички - деца и възрастни, които все още изпитват удоволствието да прекарат няколко часа с приятели, докато преодоляват пречки и градят стратегии за победа.
Турнири и демонстрации
Събитията по време на фестивала ще вървят паралелно в различни зали, което ще даде възможност на посетителите да се включват в различни забавления.
За начинаещите в настолните игри са предвидени демонстрации по "Го", "Храмът на мечтите", "Хнефатафл", "Vanguard", "Pokémon TCG", "Yu-Gi-Oh"! За напредналите пък са четири турнира, които вървят през дните на фестивала - с игрите "Пандемия", "Сплендор", "Among Thieves" и "Elements". За победителите са осигурени награди в духа на всяка от игрите.
В рамките на фестивала ще бъде показана най-новата българска настолна игра - "A Place in the Sun", както и проекти от други държави: създадената в Русия "Elinor - The Deserted Valley", "Mystic ScROLLs" (създадена в Гърция), "Dungeon Fog" - нов инструмент за подготовка на карти и информация за "Role playing games" (Австрия), "Travellin" (Румъния).
Във всеки от дните по два часа сутрин и вечер ще има импровизиран "битпазар", в който любителите могат да продадат или купят игри втора употреба.
Конкурс за нова игра
Организаторите са обявили и конкурс за проект за нова настолна игра. Предвидени са две специални награди, които позволяват отпечатването на прототип на проекта. Едната е на стойност 1000 лв., а другата включва 500 лв. за дизайн и отпечатване на играта на 3D принтер. За конкурса вече има записани 10 проекта, се посочва в съобщението.
В помощ на ентусиастите ще бъде лекцията "Как да направиш успешен проект в платформата за груповото финансиране "Kickstater".
Повече за фестивала - чуйте от интервюто на Петя Зунгорлиева с организатора Петър Хераков.
Безплатен видеокурс за учители, създаден от платформата prepodavame.bg, обединява на едно място теми, свързани с ценностите. Проучване, направено през 2024 г. сред преподаватели в страната, показва, че именно преподаването на ценности в училище среща редица предизвикателства. Пред Радио София Преслава Байчева - специалист "Дигитален..
За втора поредна година у нас ще се проведе Националната кампания за борба с разхищението на храна "Zero Food Waste February". Целта е да се обединят хора и общности в България в усилията за намаляване на разхищението на храна. Foody е първото уеб приложение в страната, посветено на борбата с хранителните отпадъци. Негов инициатор, основател и..
Тази година Виенският благотворителен бал в София ще се проведе на 8 февруари и ще бъде посветен на 200 години от рождението на Краля на валса Йохан Щраус-син. Специално ще бъде и гостуването на оригиналния оркестър "Щраус капеле Виена". Предците на фамилия Щраус не са имали нищо общо с музиката. Дядото на Щраус - баща е бил тапицер - евреин, който..
Финансовият министър трябва да е много смел политик, за да изпълни целите, които декларират по отношение на новия държавен бюджет. Това коментира пред Радио София Любомир Дацов - член на Фискалния съвет и бивш зам.-министър на финансите. "Трябва да бъдат взети много неприятни политически решения. Как се взима решение от обещано от едните вече..
В рамките на програмата "Активни читалища", тази вечер кино "Влайкова" продължава инициативата "По три филма на трима големи", с прожекция на филма "Закъсняло пълнолуние" на режисьора Едуард Захариев. “Стремежът е да показваме в кино "Влайкова" филми, каквито то, като едно хубаво кино, заслужава. Да обучаваме младите хора, т.е. да им показваме какви..
Една книга има толкова послания, колкото читатели има, казва писателят Георги Б. Геров и допълва, че за него вътрешният свят винаги е бил по-интересен и той се опитва да постави акцент върху това. Отвъд спирка „Съвършена“ е първият роман на родения в Шумен писател, публикуван в края на миналата година от издателство „Жанет 45“. Писателят пише..
Във връзка със 140-ата годишнина от Съединението на България, фондация "Активна историческа карта" организира състезание за ученици на тема: "Начертай карта на България". Право на участие има всеки ученик от 1-ви до 12-и клас от българско училище (може и от чужбина). Крайният срок е удължен до 7 март, съобщи пред БНР-Радио София Николай..