Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ретро музеят във Варна - пътуване из спомените

Точно в деня на труда, 1 май, през 2015 година отваря врати единственият по рода си ретро музей в България.
Той се намира в морската ни столица Варна и включва експонати от периода 1944-1989 г., които разказват в артефакти за живота на българите по времето на социализма. Тези времена, за някои - трагични, за други - носталгични, са пресъздадени реалистично и пренасят духа на времето си в съвременния свят.
Създател на музея е Цветан Атанасов, който години наред сам събира артикулите, които днес можем да разгледаме в залата с площ от 4000 кв. м. Как обаче един човек успява да събере всички тези вещи сам?
Когато обичаш нещо, не е трудно. Но работата е много и усилена. Скъпо е… финансово и емоционално -
казва Цветан Атанасов.
В експозицията силно се открояват перфектно-реставрираните автомобили Шкода, Фиат, Трабант, Волга, Москвич, Вартбург, а най-старият сред тях е ГАЗ-67 от 1941 година. До всеки от експонатите е разказана неговата история, а докато четем и гледаме видео, имаме възможност да слушаме музика от онова време. Български цигари („Арда“, „Стюардеса“), руски прахосмукачки („Ракета“), домашни потреби, забавни табели от обществени места („Допуснатият брак е беда за целия колектив“,“Дръж маркуча си в изправност“, „Събличай се бързо! И други чакат своя ред“), радио апарати, телевизори, телефони, картички са само част от милионите артефакти в Ретро музей - Варна.

Тук човек вижда цялото си детство - играчките, с които си е играл, велосипеда, който е карал, стария Москвич на дядо. Хората изпитват изключително силни емоции, тръгват си разридани. Не става въпрос за политическа принадлежност. Ние сме музей на емоциите.Това е носталгия, която хората изпитват, виждайки вещите, които са използвали - разказва Атанасов.

Експозицията на восъчни фигури допълва емоционалния характер на Ретро музея. Там можем да се запознаем с политически фигури от миналото и съвремието - Тодор Живков, Фидел Кастро, Владимир Путин, Доналд Тръмп, Бойко Борисов, както и с много любими българи като Георги Парцалев, Тодор Колев, Емил Димитров, Георги Калоянчев. Най-младите посетители пък имат възможност да се срещнат с Криско и Джъстин Бийбър.

Музеят се радва на изключително много посетители. Десетки, дори стотици хора ни посещават всеки ден, независимо от времето навън. Имаме най-много посетители от Русия, Украйна, Беларус, Унгария, Полша. Популярни сме, разбира се, и сред туристите от западна Европа, най-вече Англия. Те не са знаели какъв начин на живот сме водили ние тук. Интересно за мен е, че има голям интерес и от турски граждани - споделя Цветан Атанасов.

Защо е важно да има ретро музей в България?
Хората не трябва да бягат от миналото си, не бива да забравят какво е било. Според мен мавзолеят в центъра на София трябваше да се запази, да се превърне в музей. Аз избягвам всякаква политическа принадлежност, но ние сме били част от тези времена. По-младите българи и туристите можеха да се запознаят с тази част от нашето минало - отбелязва Атанасов.
Макар че ни връща в миналото с Ретро музея, Цветан Атанасов обещава колекцията му да се увеличава и в бъдеще с още реставрирани автомобили и други находки.
В момента експозицията на восъчни фигури гостува в Стара Загора и ще радва местните хора и гостите на града до 30 април.

Снимките са от/на Ретро музея.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Лидия Върбанова

НАТФИЗ свързва изкуство, бизнес и екология в едно

Иновативната платформа SuCiE свързва изкуството и бизнеса, творците и производители, които могат да вдъхнат нов живот на вече ненужни материали. Платформата е част от проекта “ЕМПАКТ: Съпричастност и устойчивост: Изкуството да мислиш като планина“, съфинансиран от програма „Творческа Европа“ на ЕК, обясни пред  БНР-Радио София проф. д-р..

публикувано на 19.07.24 в 19:18

Рисковете за нервната ни система се увеличават в горещото време

Високите температури са вредни за целия организъм, но особено уязвима е нервната система на човека. По време на горещините се увеличава рискът за поява на остри неврологични заболявания, какъвто е инсултът, а се обострят хроничните – като множествената склероза, проблеми с равновесието и доста други страдания. Това отбеляза пред БНР-Радио..

публикувано на 19.07.24 в 17:24

Кино с коктейл на открито за почитателите на Седмото изкуство

Александра Александрова разказа на екипа на „Добър вечер, София“, как може да се осъществи една мечта – "Кинодвор с коктейл", казано съвсем просто  - кино под звездите, на хладно, с коктейли. Инициативата представя най-обичаните филмови заглавия от предходни години на фестивала “Синелибри“. "Даваме възможност на хората да ги видят под..

публикувано на 19.07.24 в 17:04

Петима ще станат специалисти по киберзащита по стипендиантска програма на БАК

Българската асоциация по киберсигурност (БАК) обяви първата си стипендиантска програма. Тя ще осигури 5 едногодишни безплатни абонамента за най-популярната платформа за университетско електронно образование в света – Coursera, съобщиха от  асоциацията. За участие в стипендиантската програма могат да кандидатстват младежи между 16 и 29..

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Емблематичният Васил Найденов

Започна Sofia Summer Fest

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Проф. Ингрид Шикова

Ингрид Шикова: България да участва активно в очертаните политики за новия мандат на ЕК и ЕП

Две дами затвърдиха позициите си начело на най-важните европейски органи и това за много хора не е изненада. Роберта Мецола ще оглавява Европейския парламент (ЕП) за следващите 2,5 години, а Урсула фон дер Лайен ще бъде председател на Европейската комисия (ЕК) за още 5 години. В крайна сметка обикновено няма толкова значение кой е..

публикувано на 19.07.24 в 14:18

"Генът на съмнението" на Никос Панайотопулос излезе на български

Недосегаеми, надарени бебета, доказани, зачеркнати – в това е превърнат светът на изкуството, след като в съвсем близкото бъдеще американският биолог Алберт Цимерман изолира гена на твореца. "Тестът на Цимерман" преобръща света на изкуството с главата надолу. Един обещаващ писател, изправен пред страха от евентуално отхвърляне, отказва да се..

публикувано на 19.07.24 в 13:48