Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борбата с кърлежите е ангажимент на Столичната община, но и на софиянци

Снимка: Златина Йовкова
Гражданите също трябва да поддържат тревните площи около домовете си, за да ограничат числеността на кърлежите. Редовната коситба и пръскане с инсектицидни средства, които са разрешени от Министерството на здравеопазването, са част от комплексните мерки, които се предприемат в борбата с паразитите. Както знаете, в момента се извършват обработки на публичните пространства на територията на Столичната община (СО), а паралелното третиране и от страна на хората, биха довели до ефективни резултати.

През последните години се запазва тенденцията на все по-ранна поява на кърлежите. Настоящата година е изключително благодатна за развитието им. Първите паразити са регистрирани още през февруари, след като граждани са подали сигнали за кърлежи по домашните им кучета. Въпреки редовното третиране с препарати срещу екзопаразитите, стопаните е нужно да проверяват периодично тялото на животните, съветва началникът на отдел „Паразитология“ в Столичната регионална здравна инспекция (СРЗИ) Цезаринка Илиева.

Важно е кучетата да се разхождат на повод и в определените за това места в парковете и градините, тъй като безконтролното им преминаване по зелените части, увеличава риска от полазване на кърлеж.

Територията на Столичната община е разделена на шест района, като три фирми извършват обработките на тревните площи. Третират се всички обществени пространства, каза още Илиева. Най-притеснени от кърлежите, разбира се, са родителите на малките деца.

Кърлежите търсят най-уязвимите места по човешкото тяло, за да се забият, като това са сгъвките - колянната, лакетната, ингвиналната, подмишниците и врата. В първите 8 до 12 часа, паразитът не пие ефективно кръв  от приемника, а между 24 и 48 ч, вероятността човек да се зарази с някакво заболяване е най-голяма.
Графикът за обработките срещу вредители е качен на сайта на Столичната община, като те се правят в ранните часове на деня - до 10.00 ч, когато парковете и градините все още не са населени. Хората могат да се разхождат по алеите след 2 до 4 часа след третиране, а преминаването през тревните площи е разрешено след 24 ч. Утре екипи ще пръскат в Северния парк.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инспекцията по труда откри над 450 нарушения в строителния сектор

В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..

публикувано на 10.02.25 в 18:20

Форум, 10.02.25: Какъв ефект да очакваме от бойкота на големите търговски вериги

В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..

публикувано на 10.02.25 в 18:15

Общините се подготвят за преминаването към еврото

Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..

публикувано на 10.02.25 в 17:25

Търговските вериги отдавна са нарушили всякакви принципи на пазарната икономика

За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..

публикувано на 10.02.25 в 16:50

Започват лекции на "нови идоли" за надскачане на предразсъдъците

Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..

публикувано на 10.02.25 в 16:24

В България липсва механизъм за социална помощ след задължително лечение в психиатрия

Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е  недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри.   Показателен пример за този проблем е..

публикувано на 10.02.25 в 15:37
Проф. Христо Кожухаров

Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната

Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..

публикувано на 10.02.25 в 15:30