Конференцията, която е част от Building innovation forum series 2018, събира инвеститори, строители, архитекти, урбанисти, за да открои най-важните процеси, свързани с реализацията на успешната офис сграда. София, както и други градове, също среща трудности с тези сгради, а дефинирането на бизнес зони в града е крайно належащо. Именно с натоварената градска среда и изискването планирането да решава по-дългосрочни проблеми, бяха аргументирани промените в Закона за устройството и застрояването на Столичната община (ЗУЗСО). Главният архитект на Столичната община Здравко Здравков каза, че важна стъпка е ограничението за височината на сградите, а в зоните, в които нямаше подобно изискване - законът вече поставя такова.
Арх. Здравков поясни, че зоните за високо строителство ще бъдат дефинирани с изменението на Общия устройствен план (ОУП), като промени се изискват и в подзаконовите актове. Главният архитект на София допълни, че в момента се работи по нова наредба за градската среда, както и по промени в тази за преместваемите рекламни обекти, за да се въведат стандарти за всички елементи на градското обзавеждане.
Урбанистът Нурхан Реджеб пък открои факторите за успешна бизнес зона - локацията, как се позиционира на световния пазар, какво е качеството на живот в града, както и бизнесът да е непосредствено близо до клиенти, а също свързаността на зоната с обществения транспорт.
Реджеб обобщи, че офис пространствата отдавна не са само места за работа, но и места, в които искаме да прекараме свободното си време.
В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..
В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..
Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..
За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..
Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..
Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри. Показателен пример за този проблем е..
Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..