Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антония Йорданова: За добра визия на бала - имайте мярка

Бъдете себе си с малко провокация.

Само седмица ни дели от началото на май, който носи със себе си лятото, цветното настроение и празничните емоции. Неслучайно това е месецът с най-много почивни дни, които започват и свършват с абитуриентските балове. Докато едни избират да празнуват по тениска и дънки, други залагат на официалните тоалети. Абитуриентският бал е един от най-вълнуващите моменти за всеки млад човек, затова цялата седмица предаването “Радиоприемница” ще бъде посветена на този празник.

Еуфорията, трепетът, приготовлението, цялата феерия от емоции са нещо нормално за зрелостниците. Какви са тънкостите при подготовката на абитуриентите в празничната вечер - разказва стилистът Антония Йорданова. Моментът около баловете е интересен за стилиста, защото в това време се среща с много хора. Всяко едно дете е много точно отражение на семейството, от което излиза, а това не трябва да се подценява, защото родителите изиграват огромна роля в този процес, казва Антония. Опитът я е сблъскал с деца, които са спокойни и наясно какво точно искат, но има и деца, които са в ступор и трябва да се проведе с тях дълъг и сериозен разговор, за да се избере отправна точка за тоалета. Няма как да се погрижиш за някого, независимо дали е абитуриент или зрял човек, когато той няма никаква представа какво точно иска. Подготовката за бала също не е нужно да бъде разточителна и с месеци, ако човек знае какво иска много бързо може да се подготви. Има абитуриентки, които са готови за две седмици, има и такива които се подготвят от половин година. Според стилиста, повечето млади дами искат да направят твърде много неща за себе си във въпросната вечер, защото продължават да препускат идеи и желания в главите им. Снимка

Относно тенденциите, Антония е категорична: Хората много обичат да се слагат в рамки и това не касае само тенденциите. Всичко е въпрос на добър стил. Разбира се, има и вечни класики като дантелата, кадифето. Има едно завръщане към класиката, което лично за мен е много хубаво и е провокация да се пазят някакви общи норми за добра визия. Тази година има огромно разнообразие в цветовете - от пастелни до ярки. Модната индустрия вече не е това, което е била и всеки се опитва да защитава някаква определена индивидуалност. Така младите хора имат огромен избор и могат да се припознаят в нещо, което да ги изрази по най-убедителен начин. Не на последно място (младите) да продължат да се съобразяват с това, което са, защото има страшно много неща, които харесваме, но има малко хора, които имат обективна представа и се доверяват на професионалистите, които могат да им дадат тази идея с какво да се съобразяват, какво да сложат на себе си, така че да им стои, а не просто да харесат нещо и без да са обективни, да го сложат, казва стилистът. Мярката, казва Антония - е най-важна. Това важи не само за абитуриентите, но за всеки, който гради стил. Една от честите грешки при дамските тоалетите, например е, че в желанието си да бъдат забелязани, младите дами слагат всичко възможно върху себе си. Ако не разполагат с достатъчно време, е по-добре момичетата да заложат на нещо сигурно  - семпъл тоалет, с акцент в грима и прическата или в някакъв интересен аксесоар. Нека не се гледа на всяко нещо на парче. Добрата визия е точно този баланс между всичко, което една жена може да направи със себе си, независимо на колко години е и това е да има хармония между, кройката на дрехата, фигурата, на която е облечена тази дреха, косата, грима и всички малки добавки, които често стават в повече.

В абитуриентската вечер момчетата могат да изглеждат не по-малко нелепо от момичетата. В годините забелязвам една особена тенденция да се избират големи костюми. Не се съобразяват с дължината и има набиране долу в крачолите, от раменете стърчат саката, а ръкавите са по-дълги. Изглеждат по-скоро като чиновници, отколкото за бал. Тази година скъсените пропорции в панталоните на момчетата са доста актуални. Според стилиста обаче има много предразсъдъци относно външния вид и този тип панталони, например, не се приема лесно, затова според нея, е важно да се гледа какво се случва извън страната ни. 

Най-важното обаче е, че това е една вечер, в която младите хора трябва по-скоро да се забавляват и да експериментират по хубав начин. Бъдете себе си с малко провокация. Всичко, което е умерено и е направено със замах и настроение, ще изглежда добре, сигурна е Антония.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44
Директорът на Къща-музей

В Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови" организират поетична вечер, вдъхновена от Деня на влюбените

"От твоите очи - звезди, да пия светлина" е поетично-музикална вечер, която ще се проведе в Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови". Станалата вече традиционна литературна среща ще се проведе на 13-ти февруари в Националния литературен музей. “Като кажем къща-музей, много от нашите слушатели си представят една старовремска къща. Да, имаме такива..

публикувано на 11.02.25 в 14:36
Дареното пано

Пано с български шевици на повече от век беше дарено на Етнографския музей

Една от последните ценности, постъпила в Националния етнографски музей (НЕМ) в началото на 2025 г., е шевично пано от селата в Дупнишко и Самоковско. Историята за откриването и придобиването е доста любопитна история и за нея пред БНР-Радио София разказа гл.ас. д-р Иглика Мишкова , и.д. зам.директор на НЕМ. Преди време в социалните..

публикувано на 11.02.25 в 13:40