От медицинска гледна точка няма разлика като качество и стандарти за производство между задължителните и препоръчителните ваксини в имунизационния календар – те са еднакво ценни и ефективни - подчертава държавният главен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Задължителните имунизации предпазват от 11 болести, някои от които са силно заразни, инвалидизиращи и дори смъртоносни. Това са туберкулоза, хепатит Б, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит (детски паралич), хемофилус инфлуенце тип Б инфекции, морбили, рубеола и паротит, пневмококови инфекции.
Препоръчителни са ваксините срещу хепатит А, човешкия папиломен вирус, менингококи и други.
В момента са в действие 2 национални програми за препоръчителни профилактични имунизации – уточнява д-р Теодора Тодорова от здравното министерство, – за контрол и лечение на ротавирусните гастроентерити и за първична профилактика на рака на маточната шийка.
Специалистите са категорични – в сравнение с всички медикаменти, ваксините са най-безопасни, защото те се поставят на здрави хора и заради това се контролират не само от производителя, а и от няколко други органа.
Трябва да се отбележи, че в България годишно се правят над 2,2 млн. имунизации и реимунизации. През 2017 г. в Изпълнителната агенция са постъпили по-малко от 60 сигнала за реакции, свързани с ваксини, от които над 50 са били без последствия.
Аз твърдя, че България има най-демократичната система за съобщаване на нежелани реакции – пали се д-р Кунчев при напомняне за антиваксиналните движения. – На сайта на ИАЛ може да съобщи който си иска. И веднага системата се задейства (за проверка на случая).
В 4 балкански страни по темата са се произнесли върховни съдилища. Словенският съд казва: Правото на детето на здраве стои над правото на родителите на избор.
През последните 2 години задължителността на някои ваксини е въведена в страни като Италия и Франция, коментират специалистите. А в Унгария обхватът на имунизация рядко пада под 96-97%. Но за родител, отказал имунизация, се предвижда глоба и затвор.
В България сме далеч от необходимия обхват (95%).
Някои добри практики в чужбина показват, че обхватът може да се повиши с обслужване на рискови групи на място, в техните квартали например. Или на улицата, в ресторанта – когато става дума за хепатит А. Или с кампании в аптеките.
Както Радио София вече информира, след обсъждане от Експертния съвет към МЗ, предстои промяна на българския имунизационен календар – отпадане на излишни реимунизации срещу туберкулоза, добавяне на препоръчителна ваксина срещу варицела, както и заплащане на противогрипни ваксини за възрастни хора. Това обаче едва ли може да стане по-рано от 2020 година.
Чуйте повече по темата в репортажа на Георги Нейков.
В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..
Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България, обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) . Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..
Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет , с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си. Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..