Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Славейко Господинов: Завършилите УАСГ нямат проблем с реализацията на пазара на труда

проф. д-р инж. Славейко Господинов
Снимка: архив
Кариерното развитие на младите хора след последния училищен звънец е темата на “Радиоприемница” тази седмица. На 1 май фокусът е върху интересът към специалностите “Архитектура”, “Урбанизъм”, “Геодезия”, “Строителство на сгради и съоръжения”, “Транспортно строителство” и т.н. Какъв е пазарът на труда и перспективите за развитие и отговаря ли училищното образование на академичните изисквания - отговорите на тези въпроси дава зам.-ректорът по учебната дейност, качество и акредитация на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) и ръководител на катедра “Висша геодезия” проф. д-р инж. Славейко Господинов.

Специалистите, които завършват УАСГ винаги са били актуални, тъй като строителство, архитектура, геодезия ще има дотогава, докато има човечество, заяви проф. Господинов. Относно тенденциите на нашия пазар, според него, специалистите, които завършват нямат проблеми в реализацията. Проблемите, ако има такива и които ние забелязваме са дисбалансът между обучението и практическото прилагане на наученото, тъй като много бурно се развиват технологиите, което изисква бърза смяна на материалната база - скъпи машини и уреди, които трябва да се купуват със средства, които пък липсват на университетите. По тази причина се налага една тясна колаборация между бизнеса и учебните програми.

Парадоксът, на който не може да се намери цялостно решение е, че в области, в които държавата и бизнесът имат непрестанна нужда от все по-квалифицирани инженери, архитекти, геодезисти, строителни инженери, хидро инженери, транспортни инженери, се забелязва спад на интереса на младите хора, казва проф. Господинов. Той си обяснява това с факта, че често се говори за необходимостта от изпълнителски кадри, но за липсата на хора с висока квалификация, които ще изработват проектите и ще контролират строителството, се премълчава и това води до демотивация на младите хора, защото всеки си задава въпроса къде ще се реализира след завършване на университета.

Най-атрактивните специалности в УАСГ са константни - на първо място е архитектурата, която винаги е била интересна. Геодезията е втора по интерес. Тази специалност набира популярност след 1992-1993 г., когато започва масовото възстановяване на земеделските земи. Ландшафтната архитектура през последните две години е популярна. Строителните инженери също се радват на добър интерес.
Кандидат-студентската кампания в УАСГ в момента тече. На първия предварителен изпит по математика на 22 април са се явили 386 души, като в университета ще бъдат приети около 300-400 души. Около 80% е успеваемостта на изпитите по математика. На 15 юни е втората дата, на която могат да се явят бъдещите студенти. Желаещите да станат архитекти имат и допълнителен изпит по рисуване, който е от три части. Той ще се проведе на 18, 20 и 22 юни. А тези, които искат да изучават дисциплините на английски или немски език, трябва да се явят на изпит по езика, който са избрали на 25 юни. Около 20 души са заявили, че искат да се явят на тези изпити. Обучението на приетите с чужд език студенти е по съвместни програми с Техническия университет във Виена, а завършилите получават две дипломи и австрийска и българска. Дипломите на нашите студенти са съпоставими с тези на колегите им от другите държави.  

Проф. Господинов изтъкна обаче, че ученическата подготовка не отговаря на академичните изсквания и това най-вече се вижда в подготовката по математика, като това е тенденция през последните 10 години. Най-вероятно държавата трябва сериозно да се замисли по този въпрос, защото това не е проблем само в нашия университет, а съществува във всички технически университети в България.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 13.02.25: Някой усети ли еднодневния пазарен "бойкот"?

В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..

публикувано на 13.02.25 в 18:25
Веска Събева

Докога в другите страни от ЕС българските рецепти с медикаменти за епилепсия няма да се признават?

Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България,  обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) .  Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..

публикувано на 13.02.25 в 17:10

В Перник 43 млади предприемачи от 4 балкански страни ще обменят идеи

Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..

публикувано на 13.02.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Соларните панели – едно от най-ефективните решения за използване на слънчевата енергия

Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..

публикувано на 13.02.25 в 15:26
Антоанета Василева - координатор НЦБИ

НЦБИ отбеляза 20 години от създаването си, под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет"

В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет ,  с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си.  Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..

публикувано на 13.02.25 в 15:08

И четирите нощни транспортни линии ще продължат да возят софиянци

Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет  (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..

публикувано на 13.02.25 в 15:08

Изложба в Археологическия музей показва най-доброто от сезон 2024

На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..

публикувано на 13.02.25 в 14:37