Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Славейко Господинов: Завършилите УАСГ нямат проблем с реализацията на пазара на труда

проф. д-р инж. Славейко Господинов
Снимка: архив
Кариерното развитие на младите хора след последния училищен звънец е темата на “Радиоприемница” тази седмица. На 1 май фокусът е върху интересът към специалностите “Архитектура”, “Урбанизъм”, “Геодезия”, “Строителство на сгради и съоръжения”, “Транспортно строителство” и т.н. Какъв е пазарът на труда и перспективите за развитие и отговаря ли училищното образование на академичните изисквания - отговорите на тези въпроси дава зам.-ректорът по учебната дейност, качество и акредитация на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) и ръководител на катедра “Висша геодезия” проф. д-р инж. Славейко Господинов.

Специалистите, които завършват УАСГ винаги са били актуални, тъй като строителство, архитектура, геодезия ще има дотогава, докато има човечество, заяви проф. Господинов. Относно тенденциите на нашия пазар, според него, специалистите, които завършват нямат проблеми в реализацията. Проблемите, ако има такива и които ние забелязваме са дисбалансът между обучението и практическото прилагане на наученото, тъй като много бурно се развиват технологиите, което изисква бърза смяна на материалната база - скъпи машини и уреди, които трябва да се купуват със средства, които пък липсват на университетите. По тази причина се налага една тясна колаборация между бизнеса и учебните програми.

Парадоксът, на който не може да се намери цялостно решение е, че в области, в които държавата и бизнесът имат непрестанна нужда от все по-квалифицирани инженери, архитекти, геодезисти, строителни инженери, хидро инженери, транспортни инженери, се забелязва спад на интереса на младите хора, казва проф. Господинов. Той си обяснява това с факта, че често се говори за необходимостта от изпълнителски кадри, но за липсата на хора с висока квалификация, които ще изработват проектите и ще контролират строителството, се премълчава и това води до демотивация на младите хора, защото всеки си задава въпроса къде ще се реализира след завършване на университета.

Най-атрактивните специалности в УАСГ са константни - на първо място е архитектурата, която винаги е била интересна. Геодезията е втора по интерес. Тази специалност набира популярност след 1992-1993 г., когато започва масовото възстановяване на земеделските земи. Ландшафтната архитектура през последните две години е популярна. Строителните инженери също се радват на добър интерес.
Кандидат-студентската кампания в УАСГ в момента тече. На първия предварителен изпит по математика на 22 април са се явили 386 души, като в университета ще бъдат приети около 300-400 души. Около 80% е успеваемостта на изпитите по математика. На 15 юни е втората дата, на която могат да се явят бъдещите студенти. Желаещите да станат архитекти имат и допълнителен изпит по рисуване, който е от три части. Той ще се проведе на 18, 20 и 22 юни. А тези, които искат да изучават дисциплините на английски или немски език, трябва да се явят на изпит по езика, който са избрали на 25 юни. Около 20 души са заявили, че искат да се явят на тези изпити. Обучението на приетите с чужд език студенти е по съвместни програми с Техническия университет във Виена, а завършилите получават две дипломи и австрийска и българска. Дипломите на нашите студенти са съпоставими с тези на колегите им от другите държави.  

Проф. Господинов изтъкна обаче, че ученическата подготовка не отговаря на академичните изсквания и това най-вече се вижда в подготовката по математика, като това е тенденция през последните 10 години. Най-вероятно държавата трябва сериозно да се замисли по този въпрос, защото това не е проблем само в нашия университет, а съществува във всички технически университети в България.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54