Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вършец - градът на здравето

Градът предлага наситена културна програма в комбинация с чист въздух, лековита вода и екологична храна

Градът на здравето - така е познат открай време Вършец. Националният балнеоложки курорт е разположен на северните склонове на Западна Стара планина, на около 400 м. надморска височина, по живописното течение на река Ботуня. Вършец отстои от София на около 100 км, което прави градчето привлекателно както за по-дълга ваканция, така и за краткотрайни уикенд почивки.  

Със сигурност всеки, който е бил в този край на България, няма как да отрече, че вършечката котловина предлага прекрасни места за отдих, спорт, климато-и балнеолечение. Не е случаен и фактът, че през 1950-а година Вършец е обявен за национален курорт. Всъщност, като място за практикуване на здравен туризъм, той е познат от векове, а за рождена дата на курорта се смята 1850 година, когато вършечанина Димитър Лучков е излекуван с помощта на минералната вода.

В началото на XX век, първата баня, построена през 1910 г., се оказва тясна за прииждащите болни. Затова през 1930 г. е вдигната втора, по-голяма, изградена в античен стил. Построено е и прочутото Банско казино, което е и първото в България. Топлият извор е с температура на водата 36,2 градуса по Целзий, а тъй нареченият "хладен" извор е с температура 32 градуса. Освен минералната вода в гр. Вършец и близкото село Спанчевци, районът е характерен и с красивите си природни кътове, като местностите "Зелени дел","Водопада", "Иванчова поляна", "Червени камък", хижа "Бялата вода" и други.

Само на 12 км. от Вършец под връх "Тодорини кукли" се намира и Клисурският манастир, основан още през първата половина на XIII век. Иконостасът в храма е обявен за паметник на културата, а манастирският комплекс предоставя големи възможности за развитие на културен и екотуризъм. Но да се върнем към Вършец. В последните години къщите за гости и хотелите се увеличават, което говори за засиления интерес към курорта. Освен безспорните природни дадености и културно-историческото наследство, Вършец предлага на своите гости и богата културна програма, особено през пролетта и лятото.

През лятото също няма да скучаете, ако решите да посетите Вършец, казва Даниела Лилова, експерт в Туристическия информационен център на Вършец.

Ако вече сме ви убедили, че си струва да посетите Вършец, в никакъв случай не пропускайте да опитате и от млечните сладости на местното производство на сирене, кашкавал, кисело и прясно мляко, залагащо на така популярните в Европа био и еко стандарти.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01