Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Градовете у нас - с висока пренаселеност на семейните жилища

Снимка: pixabay.com
Хората масово се местят в градовете, за да намират работа. Растежът на населението обаче превишава темпа, в който градовете могат да отговорят на нуждата от жилища. В момента един на всеки седем души на планетата живее в неправомерно застроени и пренаселени градски територии. Често тези жилища са без електричество, вода и канализация. Това стана ясно по време на международна конференция, насочена към очертаване на възможностите пред общините.

Урбанизацията не е еднозначен процес. Тя има своите ползи и своите негативни ефекти. Ползите от урбанизацията могат да бъдат повече. Важно е обаче как този процес ще бъде управляван и как ще бъде планиран. До 2030 г. се очаква населението в бедните квартали по света да се удвои, достигайки 2 милиарда души, а трима от всеки петима ще живеят в градовете. Изключително важно е да мислим за градовете комплексно, но да разсъждаваме и от гледната точка на всеки един от нас, защото градовете са мястото, в което се развиваме като индивиди - професионално, духовно, културно.

Според зам.-министъра на регионалното развитие и благоустройството Малина Крумова, всички тези аспекти на личното развитие поставят още по-големи предизвикателства.

„Урбанизацията е една от най-трансформиращите тенденции на века и може да е източник както на предизвикателства, така и на решения“, каза Минчо Бенов, директор на глобалната организация, работеща по жилищната проблематика "Хабитат" за България. Според него страната ни е един от най-добрите примери за пренаселеност на семейните жилища. В България младежите между 25 и 34, които още живеят с родителите си, са над 50%.

Причините за пренаселеността на жилищата в градовете у нас са няколко. На първо място се нарежда липсата на алтернативни модели за достъп до жилища, следва липсата на социални жилища и на трето място липсата на спестявания, които да улеснят закупуването на жилище.

Един от съществените проблеми, свързан с урбанизацията, е превръщането на крайните градски квартали в гета.

Още по темата - чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да се увеличи месечната необлагаема сума за ваучерите за храна настояват от бранша

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 04.02.25 в 15:48

„Анук“ - интерактивен куклен театър с отношение към планетата

Екипът на Сдружение „Приключения с кораб“ създаде нов куклен спектакъл с музика на живо „Анук“, който запознава децата с магичния живот на студения север и легендите на коренното население от инуити. Анук е смело инуитско момче, живеещо в Арктика, което преодолява много предизвикателства, за да помогне на своя приятел – мече. Поуката от историята..

публикувано на 04.02.25 в 15:37

Пътуване към общочовешките ценности с изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек"

Петя Андасарова и Вивиан Крайславова - студенти по етнология, специалност "Етнология и културна антропология“ към Софийския университет, разказаха за изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" , която се реализира в рамките на инициативата „В търсене на убежище – хора, ценности и практики“. Проектът е финансиран от ЕС и фондация..

публикувано на 04.02.25 в 14:45

"Милен" - автентичната биография на Милен Цветков, е филм за свободата на словото

Първият документален филм, проследяващ живота и професионалната кариера на Милен Цветков вече има насрочена премиера. Първата прожекция пред публика е планирана за 20 февруари в Зала 1 на НДК . След това филмът и екипът до 2 март ще осъществят турне и срещи със зрителите в Пловдив, Стара Загора, Сливен, Добрич, Русе, Велико Търново,..

публикувано на 04.02.25 в 13:56
Асен Александров - директор на 51 СУ „Елисавета Багряна”

Асен Александров: Родители и учители трябва да работят за пътната безопасност на децата

Какво предвижда учебната програма на МОН във връзка с пътната безопасност на учениците и какви са извънкласните дейности, организирани от отделните училища - отговорите на тези въпроси дава Асен Александров - директор на 51 СУ „Елисавета Багряна” и председател на Сдружението на директорите в системата на средното образование в България в ефира на..

публикувано на 04.02.25 в 13:47
Живко Седларски (вляво) с внука си Боян на изложбата

Живко Седларски помага и провокира с 2 експозиции и дискусия в София

Не една, а две изложби на Живко Седларски могат да посетят софиянци тази сряда – 5 февруари. Едната от тях е под наслов "Изкуството помага" е открита в галерия "София" на Столичната библиотека . Там са подредени 25 платна във формат 70/100 акрил върху хартия и седем скулптури. Всички средства от експозицията ще дари на Клиниката по..

публикувано на 04.02.25 в 11:55
Инж. Алекси Кесяков - експерт по пътна безопасност

Пътната безопасност и децата

Има много случаи, в които родителите превозват децата без да са обезопасени. Не е въпрос на контрол, че някой ще ги глоби, а когато стане удар или рязко натискане на спирачките, или пък някой се удари в нас, децата са като ритната футболна топка и няма кой да ги спре, ако не са обезопасени. Това заяви в ефира на Радио София инж. Алекси Кесяков –..

публикувано на 04.02.25 в 09:38