Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са пациентските ни права по време на почивка

Снимка: архив
В предаването “Радиоприемница” тази седмица продължаваме пътуването си до интересни и вълнуващи дестинации. Когато тръгваме на почивка трябва да помислим и за здравето, за да сме спокойни. На каква безплатна медицинска помощ имаме право в друго населено място, ако се наложи, за какъв период и при какви условия, разбираме от Петя Сотирова - началник отдел “Информационен център” на НЗОК.

Когато през лятото отиваме на море в друго населено място за по-малко от месец, трябва да носим със себе си здравноосигурителната си книжка. Когато ни се наложи да ползваме медицинска помощ за остро заболяване, можем да се обърнем към всеки общопрактикуващ лекар за съдействие. НЗОК заплаща на тези лекари за извършените прегледи на лица, които не са от пациентската им листа, казва Сотирова.

За да не плащаме прегледа, е нужно да предоставим Здравната си книжка. Този лекар може да издаде по своя преценка и направление за специалист. Ако ни се наложи да заплатим за извършения извънредно медицински преглед, задължително трябва да вземем касов бон, защото имаме право да подадем жалба до НЗОК.

За вторичен преглед касата също заплаща, но ако е в рамките на същия месец и при същия лекар. Важно е да се знае, че всеки лекуващ лекар има право да издаде болничен лист, но продължителността на болничния трябва да бъде описана в Амбулаторната карта на пациента. Спешните центрове също могат да издават болничен лист, но само до три календарни дни.

Ако хората отиват в друго населено място за повече от един месец, е по-добре да си изберат временен личен лекар, защото при всяко неразположение или влошаване на здравето могат да посетят неограничен брой пъти временния си общопрактикуващ лекар. Този лекар освен прегледите, които извършва може да даде и направление за специалист, за изследвания, да ги насочи към болница или да им изпише лекарства по линия на касата.

След като изтече временният избор на личен лекар, пациентът се връща към стария си личен лекар по автоматичен път. Във формуляра за временна смяна на личен лекар се посочва периодът, за който ще бъде въпросната смяна, а формулярът се носи при новия избран временен личен лекар.

От тази година за удобство на пациентите вече и лекарствата, които са по протокол 1А - скъпоструващи лекарства, вече могат да се получават навсякъде в страната. Пациентите обаче трябва да носят и рецептурната книжка със себе си.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00
Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор)

В трудното има любов и доброта

„ Градината на доброто “ е не просто  документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..

публикувано на 18.01.25 в 12:08

Изненадите на фениксите

Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит":  "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..

публикувано на 18.01.25 в 10:56

Вкусът на киното

Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..

публикувано на 18.01.25 в 10:43