Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Интелигентният" град се изкачва по-високо във Веригата на стойността

4
Снимка: Георги Петровски

Иновативни сценарии за интелигентен град и успешни практически решения представи в София една от световните компании в областта на телекомуникациите. Основно място сред тях заема системата "Безопасен и интелигентен град", която обединява видеонаблюдение в реално време с цифровата обработка на заявките до спешния телефон 112 за различни случаи като пострадал човек, пожар, наводнение, изтичане на газ и други проблемни ситуации.

Информационната система "Безопасен и интелигентен град" е основана на обработката в "облака" на информацията от много източници - охранителни и пътни камери, както и данни от доставчици на обществени услуги. Тази информация след това се използва за бърза реакция на различни служби - полиция, пожарна, спешна помощ; но също и за нещо толкова просто като включване и изключване на уличното осветление, според това дали камерите засичат движение на дадена улица, обясни Едуин Диендър, вицепрезидент "Връзки с държавните власти и обществени компании":

Едуин Диендър"Интелигентният" град, така, както ние го разбираме, трябва да бъде разглеждан като платформа, която е в състояние да интегрира различни системи, програми и нови разработки, чрез което градът се придвижва нагоре във Веригата на стойността. В повечето случаи ние залагаме на принципа "Първо сигурността, след това смарт решенията." Ако областта, градът или районът, в който живеете, има проблеми със сигурността, всеки ще се замисли дали е подходящо да инвестира там. Именно затова поставяме акцент върху решенията, които водят до по-безопасна среда, в която хората се чувстват спокойно и просперират.

Един от най-важните фактори за нормалното функциониране на подобна сложна система несъмнено е бързата и стабилна мобилна връзка. Александър Маринов, мениджър "Продукти, услуги и решения" обясни пред Радио София на какъв етап е глобалното развитие на 5G мрежата и какви са перспективите за въвеждането й у нас. Той подчерта, че 5G технологията е насочена не само към мобилните устройства, но и към публичния сектор, осигурявайки една по-интелигентна и по-сигурна градска среда. Маринов даде интересен пример - китайският град Ханджоу вече е преминал изцяло към 5G мрежа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34
Ерсин

90 години БНР - музиката е полет

Пред микрофона на Даниел Ненчев последователно застават Иван Лечев, Стефан Вълдобрев и Белослава със специален поздрав към БНР и неговите слушатели в празничния ден: "Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01