След последното заседание на работната група за проекта на Закон за хората с увреждания, протестиращите майки заявиха, че са научили от социалния министър Бисер Петков за поканата на премиера Борисов. По-важното обаче е, че те са постигнали единомислие за повечето от текстовете, но все още има спорни моменти, които се надяват, че ще прецизират.
Законът за хората с увреждания е стъпка напред в правилната посока, отбелязаха участниците в работната група за проекта. За националния омбудсман Мая Манолова обаче показателно ще бъде дали се цели реформа, ако се заложат няколко момента в документа.
На първо място индивидуалната оценка, която трябва да съдържа всички проблеми и потребности на хората с увреждания и тя да завършва със задължителни решения от всички институции и доставчици на услуги, за да може да бъде приложена. Според Манолова трябва да бъдат направени и корекции във финансовата подкрепа, като тя акцентира и върху личната помощ.
Мая Стоицева, представител на протестиращите пред Парламента майки отново настоя личната помощ да бъде отделно регламентирана в закон и също подчерта, че най-важна е тежестта на индивидуалната оценка за потребностите на човека с увреждания.
Социалният министър Бисер Петков пък обобщи, че е постигнато съгласие индивидуалната оценка на хората с увреждания на първо време да се прави от специализирани екипи в Агенцията за социално подпомагане.
Той отбеляза, че е говорил с финансовия министър за допълнителните средства за социалните услуги и политики , но конкретни цифри засега не могат да се представят, тъй като процеса е динамичен.
Чуйте повече по темата.
На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..
Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..
Изложбата "Double-Double“ е втората от поредица, която ни запознава с артистичните двойки от българското съвременно изкуство. В предаването „Радиокафе“ гостуваха кураторът Ивайло Христов и творците Калина Димитрова, Петя Денева и Златин Орлов. Какво се крие зад идеята за поредицата изложби на артистични двойки разказа кураторът на..
"Въобщественик: Книга за Чудомир“ е монография на проф. д.и.н. Вера Бонева за по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело. Роден с името Димитър Христов Чорбаджийски (1890-1967), Чудомир се появява за първи път в печата през 1907 г., когато негови карикатури и римувани злободневки са публикувани във всекидневника "Балканска трибуна“. Следват..