Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Делибашев: Честите възпаления на сливиците може да доведат до кардио-пулмонални нарушения

Какви са рисковете и ползите от оперативното лечение?

Снимка: БГНЕС
Въпреки високите температури, УНГ инфекциите се увеличават и през лятото, и то при най-малките. Лечението зависи от причинителя на инфекцията, не винаги се налага прием на антибиотик, посочи пред Радио София д-р Иван Делибашев от Отделението по УНГ на Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Св. Анна". Възпаленията на сливиците и на ушите през лятото зачестяват заради честите контакти, климатиците и престоя на течение:

"Повечето деца започват да консумират по-студени напитки, сладоледи и става възпаление на гърлото. Отделно инфекцията се предава и по въздушно-капков път - в детските градини, по плажовете, където има много деца. Симптомите на възпалени сливици са трудно преглъщане, висока температура, ринорея - изтичане на секрет от носа
".

СнимкаТрябва да се установи дали възпалението е от вирусен или бактериален произход, посочи специалистът. Ако инфекцията е вирусна не трябва да се пие антибиотик, лечението е симптоматично. Сред главните причинители са аденовирусите, риновирусите, инфлуенца вирусите. При бактериалните инфекции най-често причинител е бета-хемолитичният стрептокок,  понякога придружен и ауреус стафилокок, хламидия, дифтерия. Това трябва да бъде установено с изследване на кръвта. Допълнително се изследва и гърлен секрет. При по-възрастните пациенти е важно да се прецени дали има уголемяване на една от сливиците - дали има асиметрия.

Д-р Делибашев посочи, че аденоидната вегетация (т. нар. третата сливица) може да доведе до запушване на евстахиевата тръба, което да причини възпаление и на средното ухо, сънна апнея, затруднено дишане.  

В гърлото по-често се откриват бактерии, отколкото в носа. Ако при изследване на гърлен секрет, бъдат изолирани конкретни причинители, то е много вероятно да се намерят и в носа. Ако изследването покаже наличие на  стрептококи или стафилококи, е добре да се приема антибиотик, защото практиката показва, че трудно могат да бъдат повлияни с локални антибиотични средства. При хронифициране на инфекцията на сливиците може да се стигне до по-тежки състояния.

Снимка"Когато пациентите  (по-малките деца или тийнейджърите) страдат от сънна апное, кардио-пулмонални нарушения, е по-добре да се махнат сливиците... По-добре да се махнат, а не да се стига до усложнения и след това да се оперират".


При операцията най-големият риск е от кървене, затова детето трябва да бъде наблюдавано от специалист поне 10 дни.  След операцията обаче е възможно да има по-чести инфекции на долните дихателни пътища.

Още за плюсовете и минусите на операцията и за лечението на възпалението на ушите (т. нар. отит) - чуйте от интервюто с д-р Иван Делибашев!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36