Сред знаменитостите, осмелили се да застанат пред обектива, прикривайки телата си единствено с удивителните морски създания, изпъкват имената на актрисите Хелена Бонъм Картър, Джуди Денч и др. Провокативната изложба е част от световно движение FISHLOVE, посветено на опазването на моретата и океаните от разрушителните риболовни практики. По тази причина към всяка от фотографиите присъства и информация доколко съответният вид се добива устойчиво и дали е подходящо да го използваме като потребители.
Наскоро доклад на Организацията по прехрана и земеделие на ООН алармира, че годишната консумация на риба се увеличава два пъти по бързо от нарастването на населението на Земята. Днес средното количество изядена риба на човек възлиза на над 19 килограма годишно, което е два пъти повече, отколкото преди половин век. В резултат само за 4 десетилетия морските видове са намалели с 39%. Статистиката показва, че глобалното „производство“ на риба, включващо както аквакултури, така и риболов, възлиза на 171 милиона тона за 2016 г. А в същото време повече от 800 милиона души на планетата зависят от морските животни за храната и доходите си. 98% от тях живеят в развиващите се страни.
В контекста на тази стряскаща тенденция основната цел на кампанията е да обърне общественото внимание към неустойчивите риболовни практики, които с бързи темпове унищожават морските екосистеми. На откриването на изложбата ще присъства и ръководителят на WWF България - Веселина Кавръкова. Тя ще разкаже повече за проблема със свръхулова, как природозащитната организация се бори с него и как всеки един от нас може да допринесе за решаването му. Ценни потребителски съвети под формата на игра с възможност за награди посетителите ще намерят и на интерактивна инсталация - фризер, предоставена от WWF.
Колоритната изложба е включена официално и в поредицата от събития, посветени на Европейския ден на морето, координирани от Европейската комисия. Тя ще се проведе от 26 юли до 27 август в галерия Credo Bonum по инициатива на д-р Атанас Грозданов от Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и с дейната подкрепа на WWF България. Входът е свободен.
Фотографите, участвали със свои снимки, са различни. Очакваме инициаторът за изложбата Никълъс Рол да гостува в България.
Повече подробности чуйте от д-р Атанас Грозданов.
На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..
Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..
Изложбата "Double-Double“ е втората от поредица, която ни запознава с артистичните двойки от българското съвременно изкуство. В предаването „Радиокафе“ гостуваха кураторът Ивайло Христов и творците Калина Димитрова, Петя Денева и Златин Орлов. Какво се крие зад идеята за поредицата изложби на артистични двойки разказа кураторът на..
"Въобщественик: Книга за Чудомир“ е монография на проф. д.и.н. Вера Бонева за по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело. Роден с името Димитър Христов Чорбаджийски (1890-1967), Чудомир се появява за първи път в печата през 1907 г., когато негови карикатури и римувани злободневки са публикувани във всекидневника "Балканска трибуна“. Следват..