Има обаче хотели, които не зависят толкова от събития и сезони. Такива, в които винаги е пълно. Открихме един такъв в Банско и поговорихме в дамата, която го управлява. Името й е Станислава Цветкова, родена е в Сопот, но е израснала в София. Над 20 години се занимава с хотелиерство - първо в София, после на морето, но вече 12 години прекарва по 300 дни в годината в Банско. Затова и говори за този край като за "нашия регион". Разказва как "крилата на сезона" ги запълват с училищни групи, как развиват конферентна заетост, правят тиймбилдинги, йога семинари (предстои един със 180 гости от Румъния) и (особено напоследък) сватби, колко важни са спа-елементите и басейните (за предпочитане топли и мамещи на открито дори и през зимата) за един хотел и как реално през цялата година има само два "по-слаби" месеца.
Разбира се, продължаваме с така важната тема за чуждестранните туристи, които по думите на Станислава, се делят на летни и зимни. През лятото най-много гости има от Македония - "те обичат Банско, чувстват се добре тук, това е техният луксозен курорт". Но македонците не идват през зимата. "Зимните" туристи са от Румъния и Израел, особено в комплекса, който тя управлява. Има и една ннова тенденция - повече азиатски групи. "Ето тази година имахме за първи път две групи от Корея, една от Япония, една от Китай". Станислава Цветкова споделя, че досега азиатските туристи в България са посещавали предимно Велико Търново, Казанлък и Рилския манатир, но сега расте интереса им към района на Банско - "като задължително отиват в Добърско заради уникалната църква там, но посещават и музеите в Банско, къщите в Стария град..."
Кои са най-добрите туристи? Оказва се, че това са румънците, а също и гърците. Такива са били и руснаците, но те вече се "разглеждат отделно, защото повечето от тях си купиха собствени жилища в Банско. И, разбира се, българските туристи, които имат високи изисквания и очаквания, информирани са, но определено знаят как да почиват".
Със Станислава говорим и за разликата между един градски и един курортен хотел и къде предизвикателствата са по-големи. Говорим и за пътешествия - оказва се, че самата Станислава Цветкова много обича да пътува - "за мен Азия е голямото приключение, но независимо от професията си, никога не сравнявам хотелите и не гледам с критично око, когато пътувам" - казва тя с усмивка. От нея лъха ведрост и щастие. Затова е лесно да й повярва човек, когато казва, че за един хотел най-важното е атмосферата, а атмосферата се създава от хората. Останалото в Банско го има, дори по дефиницията на големият немски писател Ерих Кестнер от романа "Трима мъже в снега", тоест - "две неща са абсолютно необходими за един зимен спортен хотел: сняг и планини. Без тия две неща, та дори и само без едното от тях, е абсурдно да помислиш да ставаш зимен спортен хотел. Едно замръзнало и по възможност по-усамотено планинско езеро. Няколко тихи горски параклиса. Високо разположени, труднодостижими планински краварници с ухание на обор, шезлонги, разрешение за продажба на спиртни напитки и приятна гледка. И ако може да се нареди някак, лифт, който да закара любителя на природата чак над облаците на някой от сияещите върхове."
Е, в Банско има почти всичко. А през лятото снегът е заменен от възможности за туризъм, изкачване на връх Вихрен, разходки до Байкушевата мура и атракции на Бъндеришка поляна.
Снимки: Ани Петрова, БНР
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..
Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..