Наскоро проведено от платформата проучване показва, че почти 90% от родителите признават, че шамарът и другите подобни практики са неефективни за възпитание на децата. Въпреки това, над 70% от българските родители са използвали някаква форма на телесно наказание.
В училищата и детските градини подобни практики са също много разпространени. 41% от децата са пострадали от вербално насилие, 22% от телесно наказание като удар или причиняване на болка, а 14% са били наказвани чрез игнориране. Тези тревожни данни, придружени от признанието на родителите, че са наясно, че шамарът не е ефективен, но прибягват до него в момент на безсилие и афект, тъй като не знаят как по друг начин да овладеят нежеланото поведение на детето си, ни давят ясен сигнал, че в обществото ни има огромна нужда от информация, съвети и подкрепа за родителите, така че да отглеждат децата си с по-позитивни подходи.
Основната цел на обединение „Детство без насилие“ е да промени отношението на обществото към децата и да създаде нетърпимост към всички прояви на насилие към децата. Платформата също така се заема с мисията да създаде мащабна обществена платформа, обединяваща граждански организации, институции, бизнес, медии и личности.
Посланиците на инициативата ще проведат широка информационна кампания в рамките на следващата година, която ще подобри разбирането за насилието над деца и неговите последици, както за самите тях, така и за обществото като цяло. Те апелират гражданите, институциите и неправителствените организации да подкрепят каузата им, за да се намали насилието върху децата в България.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..