„От ученическите си години имах желание да премина по маршрута Ком - Емине. След като го направих, любовта ми към планината пламна. Оттам нататък реших, че искам да се занимавам със спортове на открито, свързани с планината. Изкачих Еверест два пъти - по северния склон и по южния.“
Скатов е и първият българин, успял да завърши проекта „Седемте върха“ за изкачване на най-високите планински върхове на седемте континента на планетата.
„Аз много обичам да пътувам в чужбина. Реших, че искам да изкача най-високия връх на всеки континент. По този начин, хем ще мога да съм по-близо до планината, хем ще задоволя страстта си към пътуванията. През януари 2013 заминах за първия си континентален първенец - връх Ухуру в планината Килиманджаро в Африка. Миналата година изкачих и последния - връх Денале в Аляска. За 4 години и половина покорих всички континентални първенци. Оказа се, че съм първият българин с такова постижение.“
Българският алпинист поставя и друг рекорд - за най-бързо българско изкачване на два върха над 8000 метра - Еверест и Лхотце за 5 дни и 11 часа през 2017 г.
„Целта беше да изкача Еверест и Лхотце за под 20 часа. След като изкачих Лхотце обаче времето се влоши. Бях тръгнал за Еверест, но се върнах, защото 3 дни времето беше ужасно. В крайна сметка успях.“
Експедициите на Атанас Скатов са публикувани в книги, три от които са обединени в поредицата „Над 8000 метра“. Походите на мъжа са представени и в първия му филм „Експериментът Скатов. Първият веган на Еверест“.
На Еверест е стигал и от Непал, и от Тибет.
„На всяка моя експедиция си водя дневник, описвам всичко - случки, чувства, емоции. Последната ми книга излезе наскоро, тя е за връх Гашербрум. За мен успехът е, че помагам на хората да бъдат щастливи. Всеки ден получавам съобщения. Казват ми, че съм им помогнал да сбъдват мечтите си, да спортуват, някои от тях са променили диетата си към по-здравословна.“
Някои от своите постижения Скатов постига рамо до рамо с Боян Петров, един от най-добрите и обичани български алпинисти, който остана завинаги в планината.
„С Боян Петров бяхме на 3 експедиции заедно, той беше голям алпинист. Аз съм се учил от него. В планината рискът е голям, тръгваме подготвени. За съжаление, Боян загина и България загуби един много добър човек и алпинист.“
През 2012 г. Атанас Скатов решава да промени вегетарианската си диета и да стане веган. Тогава започва да тренира интензивно и целта му е да експериментира смело - дали е възможно да оцелееш на 8000 метра височина само на растителна храна.
„В края на 2011 година реших да изключа всички животински храни, преди това бях вегетарианец. С този режим на хранене се чувствах изключително добре, много леко и свободно. В последните години, когато съм на експедиция, понякога се чувствам слаб, но искам да тествам режима. Избрах този вид хранене, защото чрез него най-малко се замърсява околната среда. От друга страна - населението на земята нараства, а селскостопанските площи намаляват. Аз съм агроном по образование, знам, че колкото и да се вдига добива, все пак има максимум. Прахосваме огромен ресурс. Исках да проверя, дали с този режим мога да издържа на толкова голямо физическо и психическо натоварване. Все пак като човек, който се занимава с наука, трябва проверя нещата преди да им се доверя.“
За в бъдеще Скатов си пожелава да е здрав и да намери финансиране за следващите си мисии:
„Изключително трудно е да намериш финансиране, трудно е някой да повярва в твоята кауза. Засега успявам, включих се в 16 експедиции. Тежко е, когато държавата не помага и трябва да разчиташ на частния бизнес.“
През следващите месеци на алпиниста предстои турне из цяла България, в рамките на което той ще се срещне със свои почитатели. Скатов продължава да се стреми към най-голямата си цел и мечта - да изкачи 14-те най-високи върха на Земята. Успех!
Чуйте радио срещата на Луиза Лазарова с Атанас Скатов.
На 27 септември алпинистът кани слушателите на мотивационна лекция и прожекция в G8.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..