Историята, която ще ви разкажем не е единствена, но е пример, че човещината все още я има и може да бъде заразителна. Главен герой е албанецът Лео Кадели. Живее в София, но обикаля цялата страна. За някои - луд, за други - национален герой, който успява да мотивира, вдъхнови, провокира и приобщи с добротворство стотици българи. От 2 години се е посветил на доброто. Откликва на всеки сигнал за хора в беда - без покрив, преживели инцидент или трагедия, хора без хляб на трапезата си. И когато помогне, е щастлив, защото е посветил на това живота си.
Две години назад „Приятели, помагайте“ започва с историята на баба Недка от село Шишковци, която има нужда от пари за лекарства. Лео, заедно с двама свои приятели, решават да посетят бабата и да ѝ помогнат с каквото имат.
След баба Недка срещите с хора в нужда се превръщат в традиция. Всеки уикенд Лео и приятелите му отделят време, в което да помагат на стари хора.
До днес инициативата е оказала помощ на над 2000 души.
Това, че не съм българин, не ме освобождава да имам своя обществен и морален дълг - казва Лео. Дошъл преди 12 години, днес той има тук свое семейство, а синът му е български гражданин. - Където и да живеех, щях да помагам. Не го правя за "Браво", за героизъм. Това ме прави щастлив.
Доброто намира израз и в историята на чичо Емил от квартал „Гео Милев“ в София. Той се свързва с Лео Кадели като му споделя за своята тежка диагноза. И разбира се екип от доброволци веднага помагат на човека в нужда, за когото тази помощ се оказва жизненоважна.
Да помагаш е дар - дар за този, който получава, и дар за този, който дава.
Лео Кадели от Приятели, помагайте дава много и от сърце. Само за 2 години той се превърна в символ на добротата и съпричастността със своята готовност да помогне на всеки, който е изпаднал в беда. Прави го без да иска нищо в замяна. И благодарности за добротата му далеч не липсват.
Пари - не, но на ръка дават вещи, храна и вода доброволците, които се свързват с Лео, и които отиват на място в различни краища на страната, за да помагат на изпадналите в беда.
Приятели, помагайте получава десетки сигнали на ден, които се проверяват на място от някой от над 100-те координатори по райони в страната. След като се установи със сигурност, че човекът наистина има нужда от помощ, се подема кампания.
Сдружението вече се развива и в Европа - има 5 пункта в Англия, два в Германия и един в Испания, в които се събират дарения за сираци, деца с увреждания и възрастни хора в нужда у нас. Така че ПРИЯТЕЛИ, ПОМАГАЙТЕ - без угризения и без очаквания, защото да, Доброто не струва скъпо, но много се цени.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..