В предаването "Вашият глас" се фокусирахме върху столичния квартал "Симеоново". Жители на квартала организираха протест заради строителството в Сухата река в квартала. Това беше вторият протест заради строителството, което по думите на хората е незаконно. Жителите на ул. "Горска ела" и членовете на гражданско сдружение “Инициатива за Симеоново“ твърдят, че на мястото се излива бетон върху левия сервитут на отводнително дере и се стеснява коритото на прилежащата река, която отводнява повърхностни и подпочвени води от планината Витоша и квартала.
"Проблемът е, че от средата на месец май в дерето на Сухата река се извършват строителни дейности. Потърсихме Столичната община и от там не знаеха за какво става въпрос. Имаше един-единствен отговор по сигнал на наш съсед, беше отговорено, че се извършва авариен ремонт, т.е. строи се подпорна стена за аварийно укрепване на единия бряг на реката.
Имахме среща с кмета на район "Витоша" - г-н Теодор Петков. На тази среща ни беше обяснено, че това наистина е авариен ремонт и ще бъде направено геодезично заснемане от страна на инвеститора", разказа ни Марина Чомпалова, която живее в квартала.
Жителите на "Симеоново" се притесняват обаче, че аварийният ремонт се извършва само на едната страна на дерето, като така се създават предпоставки за ерозия на другия бряг и че при по-силен дъжд реката може да прелее и незащитеният бряг да бъде наводнен.
Потърсихме кмета на район "Витоша", който обясни, че на мястото се извършва изграждане на подпорна стена, за да може да се реализира одобрената още преди около 16 години улична регулация с цел достъп до частни имоти. За опасенията на жителите на ул. "Горска ела", че при проливен дъжд реката ще прелее, Петков обясни, че това е абсолютно невъзможно, тъй като дерето е толкова дълбоко, че такава предпоставка няма.
Той обясни, че аварийното укрепване се е наложило, защото там, където трябва да трябва да бъде ул. „Поветица“, реално има пропадане в реката. "Коритото на реката е там, където е в момента границата на подпорната стена", заяви Петков.
Цялото предаване - чуйте в звуковия файл.
Ако и вие имате неразрешен проблем с институциите в София и не знаете към кого да се обърнете, потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл: glas@bnr.bg, както и на телефон 02/ 93 36 200. Не забравяйте да оставите вашето име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.
Коментатори във "Форум" тази седмица са адвокат Николай Хаджигенов и главният редактор на сайта kaldata.com Светлин Желев. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха в понеделник бяха: - Казусът с избор на председател на Народното събрание - Групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет внася доклад за промяна на..
Яница Атанасова е танцов артист, хореограф и преподавател в Нов Български университет, един от тези артисти, който смело представят своите спектакли на различни места в България. Тази седмица авторският й танцов пърформанс “Шило“ ще бъде представен в РЦСИ "Топлоцентрала“. Тя бе гост в предаването "Радиокафе“, за да разкаже повече...
Български дарителски форум представи Годишния анализ на дарителството в страната през 2023 г. Близо 138 милиона лева са дарили компании, фондации и физически лица. С това се бележи ръст от 11% на даренията в България през 2023 г., спрямо 2022 година. С 48% компаниите в страната остават най-големият дарител, следвани от фондациите с 33% от..
В следващите три години в бюджета на България могат да постъпят допълнително 1,4 млрд. лв., ако бъдат повишени акцизите на тютюневите изделия на три равни стъпки. Това ще бъде свързано с поскъпване на цигарите с 13-14% годишно, според икономиста д-р Димитър Събев от Института за икономически изследвания на Българската академия на науките. Пред..
Министерството на правосъдието публикува за трети път за обществено обсъждане проект на Закон за несъстоятелност на физически лица. Приемането на закона се забави не само заради политическата криза в страната, но и поради сериозните възражения на правната общност към някои елементи на предлаганата концепция. Проектът беше приет на първо..
На днешната дата, 18 ноември 1989 година, българската опозиция провежда първият масов митинг в София, на площада пред Храм-паметника “Св.Александър Невски“, непосредствено след отстраняването на 10 ноември на дългогодишния генерален секретар на ЦК на БКП и председател на Държавния съвет, Тодор Живков.Сред ораторите на този свободен митинг са..