3D принтирането навлиза преди около 10 години в стоматологията, като вече замества много от дейностите в тази област, които преди това са били извършвани конвенционално, каза пред Радио София Николай Филев, специалист по дигитална стоматология.
Стандартната технология, използвана доскоро в стоматологията, е субстрактивна. В основата й е изрязването на модели от готови парчета материал. При 3D принтирането технологията е адитивна - от материал на прах или в течно състояние се изгражда частичка по частичка някаква конструкция - корона, мост, имплантат, протеза или друго изделие. Всъщност се използва модела на съзидание в природата - атом по атом или клетка по клетка се създава материята.
3D принтирането в стоматологията има редица преимущества, като отличаваща е прецизността на работа с толеранс между 20 и 100 микрометра, подчерта Филев и изтъкна, че адитивната технология няма лимит - на практика той се простира до границите на нашите желания.
Специалистът уточни, че все още не може да се изработят всички познати протетични конструкции чрез 3D принтиране, но не заради технологични ограничения, а поради липсата на достатъчно подходящи материали, създадени от индустрията. Характерното при протетичната стоматология е, че използваните материали трябва да бъдат биопоносими.
Не една, а две изложби на Живко Седларски могат да посетят софиянци тази сряда – 5 февруари. Едната от тях е под наслов "Изкуството помага" е открита в галерия "София" на Столичната библиотека . Там са подредени 25 платна във формат 70/100 акрил върху хартия и седем скулптури. Всички средства от експозицията ще дари на Клиниката по..
Има много случаи, в които родителите превозват децата без да са обезопасени. Не е въпрос на контрол, че някой ще ги глоби, а когато стане удар или рязко натискане на спирачките, или пък някой се удари в нас, децата са като ритната футболна топка и няма кой да ги спре, ако не са обезопасени. Това заяви в ефира на Радио София инж. Алекси Кесяков –..
Всяка година на 4 февруари отбелязваме Световния ден за борба с рака. Мотото на деня за периода 2025-2027 г. е: „Уникални и единни“, като акцентът е върху грижата в здравеопазването, насочена към хората и техните лични истории, поставени в центъра на дискусията, пише БТА. Според последни данни, смъртността от рак в световен мащаб възлиза на около 10..
Тържествен концерт по повод на 153-годишнината от рождението на Гоце Делчев ще се състои във Военната академия „Георги С. Раковски“. Концертът се организира от един от наследниците на Апостола на македонските българи Христо Христов, който е управител на Международна фондация за сътрудничество и културно съревнование Гоце Делчев. Тържествено слово за..
През днешния ден студеният въздух ще обхване цялата страна. По-значителна облачност ще има над южната половина от страната. От североизток облачността ще започне да се разкъсва и намалява. Ще духа до умерен вятър от север-североизток, а в източните райони и временно силен, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Минималните..
Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател доц. д-р Александър Христов и Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..
С два пилотни проекта Столичната община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..