Еврокомисарят по регионалната политика Корина Крецу отдели специално време за да се срещне с българските журналисти и даде специално интервю за Радио София, в което коментира предложения от ЕК бюджет за следващата рамка (2021-2027), една трета от който е предивен за политиките за сближаване. От тези 373 милиарда 80 процента ще бъдат предназначени за по-слабо развитите региони, а за България е предвидено увеличение от 8 процента (спрямо сегашния период в който цифрите са следните - 9.9 милиарда по линия на Социалния инвестиционен фонд, и 7.6 милиарда по линия на кохезионната политика).
Корина Крецу ще бъде в София само след седмица за Форума за Дунавската стратегия на ЕС, чийто председател тази година е България. Цялото интервю с еврокомисаря можете да чуете в петък по Радио София.
През целия ден се провеждат редица семинари, посветени на бъдещето на кохезионната политика и новите моменти в нея като по-малкия процент съфинансиране от страна на ЕС, което пък би следвало да доведе до по-голяма отговорност от страна на страните-членки и, от друга страна, до ново разпределенние на държавнните бюджети. Предвижда се големи проекти да не се финансират, а изразходването на годишните средства на тези, които бъдат одобрени, да стане в рамките на следващите две, а не на три години, както е сега. Върви се в посока на максимално опростяване на процедурата на кандидатстване и препоръките са подготовката на предложения да започне още от сега, за да не се губи време.
Като цяло, ако се върнем конкретно на България, страната ни се представя добре и напредва като цяло, за сметка на нарастването на вътрешния дисбаланс между регионите - тенденция, която се забелязва и при други държави като Хърватия, Румъния, Унгария и дори Франция, където разликата между отделните региони започва да става фрапантна. Между другото, коментарът на еврокомисарят Крецу за родния Северозапад, който продължава да бъде най-бедният регион в Европейския съюз беше, че "парите не са всичко, защото ако няма добър административен капацитет и те не се усвояват по най-добрия възможен начин, няма как регионът да се подобрява и да връща обратно младите хора".
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..