Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерт: Информираното решение е правилното решение преди да се тегли кредит

Снимка: Pixabay
Пазарът на недвижими имоти е темата на предаването “Радиоприемница” тази седмица. Темпът, с който банките отпускат ипотечни кредити, се ускорява. По данни на БНБ ръстът през юли на годишна база е с 9%, а потребителските кредити са се увеличили с над 15%. Лихвените проценти продължават да падат въпреки прогнозите на специалистите, че този процес ще спре. Тези условия изкушават много хора да инвестират в жилищен имот. За какво трябва да внимаваме, когато теглим ипотечен кредит? Каква е цялостната картина на пазара на имоти - за това разказва кредитният консултант Николай Устамитев.

Пазарът в момента е по-стабилен отколкото беше през 2008 г. Банките започнаха да стават по-предпазливи в раздаването на кредити, коментира Устамитев. Много хора смятат, че повишаването на цените на имотите много прилича на бума от преди 10 г., но това не е така, защото тогава лихвите са били по-високи, а хората са имали много спестявания в банките заради по-високите лихвени проценти по депозитите, докато в момента тези лихви са нищожни и има хора, които предпочитат да инвестират спестените си средства в имот.

Има и много млади хора, които предпочитат да изтеглят кредит и да си закупят жилище вместо същите пари да дават за наем. Хората, които искат да си закупят жилище трябва да имат първоначална преценка на финансовите си възможности. Има кредитни консултанти, които са извън конкретна банка, които могат да им помогнат да разберат какъв кредит могат да си позволят спрямо доходите си. Една ипотечна сделка обикновено стои на два основни фундамента - първо, кредитоспособността на този, който иска да изтегли кредит от банката, вторият фундамент е обезпечението.

Преди да се предприеме тегленето на кредит трябва да се провери съотношението между дълга и нетния доход. За България обикновено това съотношение е 60%. Когато говорим за общ дълг не става дума само за вноската, която ще се плаща по новия ипотечен кредит. Става дума също за стоков кредит, кредитна карта, потребителски кредит, друго плащане, което обикновено се забравя. Друг важен аспект е остатъчният доход или т.нар. социална поносимост на кредита - възможността хората с кредит да покриват семейните си нужди. Ако тези съотношения бъдат балансирани, то банката може да отпусне кредит на кредитоискателя.

В момента е силно конкурентен банковият пазар и съответно лихвените равнища не са високи. Всеки потребител трябва сам да реши дали иска кредитът, който тегли дали да бъде с променлива (плаваща) или фиксирана лихва, но това зависи и от годините, за които ще се изплаща кредитът. Всяка банка сама определя и наказателната си лихва, която се прилага при просрочие на вноските по кредита.

Преди да се изтегли кредит е необходимо да се обърне внимание и на годишния процент на разходите. За финансовите консултанти това е най-добрият показател за общата цена на кредита на потребителя, защото в този показател се генерират всички разходи за заема във времето. Добре е, когато се преценяват офертите за кредити на банките, да се вземе предвид точно този показател. Трябва да се сравнява еднакъв срок и еднакъв размер на кредита.

Препоръчително е, когато се сравняват оферти, да се разглежда годишният процент на разходите заедно с общо върнатите суми в края на периода. Това е най-прецизният количествен измерител. По високият ГПР не означава по-висока върната сума. Банките са задължени вече, когато се дава оферта, да дават Единен стандартизиран информационен формуляр, в който са записани всички разходи, дори и месечните такси по разплащателната сметка, която се открива при даването на кредит, а ГПР включва освен лихви и комисионни, също така и такси, включително и таксата за предсрочно погасяване на кредита”.

Важно е да се знае също, че банките не са склонни да финансират закупуването на имот “на зелено”, т.е. без Акт 16, но в случаи на еднофамилна къща, например, отпускат заеми. Причината за това е, че не могат да обезпечат кредита в случай на неплащане от страна на потребителя.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03