Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерт: Информираното решение е правилното решение преди да се тегли кредит

Снимка: Pixabay
Пазарът на недвижими имоти е темата на предаването “Радиоприемница” тази седмица. Темпът, с който банките отпускат ипотечни кредити, се ускорява. По данни на БНБ ръстът през юли на годишна база е с 9%, а потребителските кредити са се увеличили с над 15%. Лихвените проценти продължават да падат въпреки прогнозите на специалистите, че този процес ще спре. Тези условия изкушават много хора да инвестират в жилищен имот. За какво трябва да внимаваме, когато теглим ипотечен кредит? Каква е цялостната картина на пазара на имоти - за това разказва кредитният консултант Николай Устамитев.

Пазарът в момента е по-стабилен отколкото беше през 2008 г. Банките започнаха да стават по-предпазливи в раздаването на кредити, коментира Устамитев. Много хора смятат, че повишаването на цените на имотите много прилича на бума от преди 10 г., но това не е така, защото тогава лихвите са били по-високи, а хората са имали много спестявания в банките заради по-високите лихвени проценти по депозитите, докато в момента тези лихви са нищожни и има хора, които предпочитат да инвестират спестените си средства в имот.

Има и много млади хора, които предпочитат да изтеглят кредит и да си закупят жилище вместо същите пари да дават за наем. Хората, които искат да си закупят жилище трябва да имат първоначална преценка на финансовите си възможности. Има кредитни консултанти, които са извън конкретна банка, които могат да им помогнат да разберат какъв кредит могат да си позволят спрямо доходите си. Една ипотечна сделка обикновено стои на два основни фундамента - първо, кредитоспособността на този, който иска да изтегли кредит от банката, вторият фундамент е обезпечението.

Преди да се предприеме тегленето на кредит трябва да се провери съотношението между дълга и нетния доход. За България обикновено това съотношение е 60%. Когато говорим за общ дълг не става дума само за вноската, която ще се плаща по новия ипотечен кредит. Става дума също за стоков кредит, кредитна карта, потребителски кредит, друго плащане, което обикновено се забравя. Друг важен аспект е остатъчният доход или т.нар. социална поносимост на кредита - възможността хората с кредит да покриват семейните си нужди. Ако тези съотношения бъдат балансирани, то банката може да отпусне кредит на кредитоискателя.

В момента е силно конкурентен банковият пазар и съответно лихвените равнища не са високи. Всеки потребител трябва сам да реши дали иска кредитът, който тегли дали да бъде с променлива (плаваща) или фиксирана лихва, но това зависи и от годините, за които ще се изплаща кредитът. Всяка банка сама определя и наказателната си лихва, която се прилага при просрочие на вноските по кредита.

Преди да се изтегли кредит е необходимо да се обърне внимание и на годишния процент на разходите. За финансовите консултанти това е най-добрият показател за общата цена на кредита на потребителя, защото в този показател се генерират всички разходи за заема във времето. Добре е, когато се преценяват офертите за кредити на банките, да се вземе предвид точно този показател. Трябва да се сравнява еднакъв срок и еднакъв размер на кредита.

Препоръчително е, когато се сравняват оферти, да се разглежда годишният процент на разходите заедно с общо върнатите суми в края на периода. Това е най-прецизният количествен измерител. По високият ГПР не означава по-висока върната сума. Банките са задължени вече, когато се дава оферта, да дават Единен стандартизиран информационен формуляр, в който са записани всички разходи, дори и месечните такси по разплащателната сметка, която се открива при даването на кредит, а ГПР включва освен лихви и комисионни, също така и такси, включително и таксата за предсрочно погасяване на кредита”.

Важно е да се знае също, че банките не са склонни да финансират закупуването на имот “на зелено”, т.е. без Акт 16, но в случаи на еднофамилна къща, например, отпускат заеми. Причината за това е, че не могат да обезпечат кредита в случай на неплащане от страна на потребителя.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За 14-и път отличиха дамите в конкурса "За жените в науката"

"За жените в науката“ са едни от най-реномираните ежегодни отличия в научната общност в България. Те предоставят финансова подкрепа на млади жени учени. Целта е да бъдат подкрепени техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Тази година бяха наградени три дами с по 5000 евро за техните научни..

публикувано на 23.12.24 в 18:17

Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли

Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..

публикувано на 23.12.24 в 17:31

GoodVibesPuzzle всеки месец подкрепя различна кауза

GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..

публикувано на 23.12.24 в 16:07

"Операция: Плюшено Мече" успя да събере 12 000 коледни подаръка за деца и семейства в нужда

Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..

публикувано на 23.12.24 в 15:05

Столичният общински съвет избра временен кмет на район "Искър"

Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет  Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..

публикувано на 23.12.24 в 14:27
Проф. Владко Панайотов

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга - “Корона от превратности”

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..

публикувано на 23.12.24 в 13:47
Една от творбите в изложбата на Любен Димитров - Сирак Скитник

Ретроспективна изложба показва творбите на Любен Димитров

Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..

публикувано на 23.12.24 в 13:14