Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Писателят Иън Макюън е удостоен с почетното звание „Доктор хонорис кауза”

Писателят Иън Макюън беше удостоен с почетното звание „Доктор хонорис кауза” на тържествена церемония в Аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". 

Иън Макюън е роден на 21 юни 1948 година. Носител е на наградата „Букър“ за романа „Амстердам“ и е смятан за един от най-ярките британски белетристи на своето поколение. През 2008 г. списание „Times“ го включва в списъка „50-те велики британски писатели след 1945 година“, а вестник „Daily Telegraph“ го поставя на 19-то място в списъка „100-те най-влиятелни личности в британската култура“. Той е автор на романите „Почивка в чужбина“, „Дете във времето“, „Черните кучета“,  „Операция „Сладкоугодник“, „Законът за детето“ и много други. Част от творчеството му е насочено към детската аудитория. Макюън е автор и на две пиеси. 
След като беше удостоен с почетното звание „Доктор хонорис кауза”, писателят произнесе академично слово на тема „Свободата на изразяването” пред широка аудитория в Софийския университет.
Искам да изразя огромната си благодарност за това отличие. За мен е огромна чест да го приема. За мен свободата на словото означава да се изразяваме свободно докато пишем, но също така да слушаме и да мислим свободно. Свободата на словото е от изключителна важност за университетите, за да може човек да получи едно квалифицирано образование. Можем да кажем, че в момента свободата на словото е по-голяма, отколкото в предните епохи. Въпреки това - тази свобода винаги ще бъде атакувана, независимо дали от политици, популисти, или от организираната престъпност. Натискът върху свободната реч идва от крайните идеологии в политиката и в религията. Главната идея е да се заглушат всички гласове, освен един - това е политиката на много правителства, които ни управляват. Ще се позова на цитат от Волтер, който гласи - „Аз може да не съм съгласен с това, което казваш, но съм готов с всички сили да защитавам правото ти да изразяваш мнението си.“
Иън Макюън изрази огромната си загриженост за свободата на словото в медиите. Той припомни трагични случаи, в които разследващи журналисти са загубили живота си, заради своите разкрития.
„Миналата година бе убита малтийската журналистка Дафни Галиция, всички знаем какво се случи през февруари в Словакия. Сега целият свят е шокиран от убийството на българския разследващ журналист Виктория Маринова. Това са опити да бъде ограничено свободното слово. Най-важно е да запомним, че свободата на словото е предпоставка за всички други права и свободи, на които ние се радваме. Без свободна реч всяка демокрация е измама. За да можем да се възползваме от всичките си права и свободи, ние имаме нужда от една култура, която подкрепя интелектуалците, писателите и журналистите. Необходимо е те да изразяват мнението. Именно университетите са институциите, които съхраняват културата и ценностите на едно общество. Ако погледнем какво се случва по целия свят, ще видим, че на изключително много места свободата на словото е ограничена. В Близкия изток свободата на словото е равносилна на богохулство. Можете да бъдете наказани много сериозно.“
Иън Макюън каза още, че фалшивите новини са един от най-основните проблеми в глобалното общество. Според него, те ни пречат да се информираме и представляват целенасочена атака срещу свободата на словото.
„Хората, които разпространяват фалшивите новини, искат да ни накарат да вярваме, че нищо не е истина, че не можем да се доверим на никого. На сцената излизат цинизмът и нихилизмът. Правителствата, които подкрепят тази практика, не застават зад човешките права, поругават ги. Аз посветих живота си на романа, защото имам нуждата да изследвам хората и техните отношения с околните. Всяка една книга изразява желанието и стремежа към плурализъм, към това да усетим какво се случва в ума на един друг човек. Всъщност, за мен романът е една от най-големите платформи за свободата на словото. За мен е голяма радост, че посветих живота си именно на романа и за мен е чест да получа почетното звание „Доктор хонорис кауза”.
След церемонията Иън Макюън беше изпратен с аплодисменти от аудиторията. По-късно той се срещна с феновете си за разговори и автографи на любимите им произведения.
Повече по темата - чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рисковете за нервната ни система се увеличават в горещото време

Високите температури са вредни за целия организъм, но особено уязвима е нервната система на човека. По време на горещините се увеличава рискът за поява на остри неврологични заболявания, какъвто е инсултът, а се обострят хроничните – като множествената склероза, проблеми с равновесието и доста други страдания. Това отбеляза пред БНР-Радио..

публикувано на 19.07.24 в 17:24

Петима ще станат специалисти по киберзащита по стипендиантска програма на БАК

Българската асоциация по киберсигурност (БАК) обяви първата си стипендиантска програма. Тя ще осигури 5 едногодишни безплатни абонамента за най-популярната платформа за университетско електронно образование в света – Coursera, съобщиха от  асоциацията. За участие в стипендиантската програма могат да кандидатстват младежи между 16 и 29..

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Емблематичният Васил Найденов

Започна Sofia Summer Fest

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Проф. Ингрид Шикова

Ингрид Шикова: България да участва активно в очертаните политики за новия мандат на ЕК и ЕП

Две дами затвърдиха позициите си начело на най-важните европейски органи и това за много хора не е изненада. Роберта Мецола ще оглавява Европейския парламент (ЕП) за следващите 2,5 години, а Урсула фон дер Лайен ще бъде председател на Европейската комисия (ЕК) за още 5 години. В крайна сметка обикновено няма толкова значение кой е..

публикувано на 19.07.24 в 14:18

"Генът на съмнението" на Никос Панайотопулос излезе на български

Недосегаеми, надарени бебета, доказани, зачеркнати – в това е превърнат светът на изкуството, след като в съвсем близкото бъдеще американският биолог Алберт Цимерман изолира гена на твореца. "Тестът на Цимерман" преобръща света на изкуството с главата надолу. Един обещаващ писател, изправен пред страха от евентуално отхвърляне, отказва да се..

публикувано на 19.07.24 в 13:48

На летище "София" нямат проблем с компютърната система, но се очакват закъснения на полети

От летище "София" съобщиха, че нямат проблем  с компютърната система. До момента е отменен един полет - от Берлин-Бранденбург за София.  Срив в IT мрежата спря полети и влакове в цял свят, блокира работата на банки и медии Пътуващите да следят сайта на летището, препоръча Десислава Груева от наземния оператор на аерогарата: "Самото летище..

публикувано на 19.07.24 в 12:35

Трето издание на "ХаХаХа на пейка"

ХаХаХа е първата професионална трупа за импровизационен театър в България. ИмПро театър (от импровизация) е театрална форма, при която сюжетът, персонажите и диалогът се измислят на момента, като за това актьорите използват предложения, взети от публиката. Подробности разказаха актьорите Тони Карабашев и Ивайло Рогозинов. По думите им..

публикувано на 19.07.24 в 12:30