Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Писателят Иън Макюън е удостоен с почетното звание „Доктор хонорис кауза”

Писателят Иън Макюън беше удостоен с почетното звание „Доктор хонорис кауза” на тържествена церемония в Аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". 

Иън Макюън е роден на 21 юни 1948 година. Носител е на наградата „Букър“ за романа „Амстердам“ и е смятан за един от най-ярките британски белетристи на своето поколение. През 2008 г. списание „Times“ го включва в списъка „50-те велики британски писатели след 1945 година“, а вестник „Daily Telegraph“ го поставя на 19-то място в списъка „100-те най-влиятелни личности в британската култура“. Той е автор на романите „Почивка в чужбина“, „Дете във времето“, „Черните кучета“,  „Операция „Сладкоугодник“, „Законът за детето“ и много други. Част от творчеството му е насочено към детската аудитория. Макюън е автор и на две пиеси. 
След като беше удостоен с почетното звание „Доктор хонорис кауза”, писателят произнесе академично слово на тема „Свободата на изразяването” пред широка аудитория в Софийския университет.
Искам да изразя огромната си благодарност за това отличие. За мен е огромна чест да го приема. За мен свободата на словото означава да се изразяваме свободно докато пишем, но също така да слушаме и да мислим свободно. Свободата на словото е от изключителна важност за университетите, за да може човек да получи едно квалифицирано образование. Можем да кажем, че в момента свободата на словото е по-голяма, отколкото в предните епохи. Въпреки това - тази свобода винаги ще бъде атакувана, независимо дали от политици, популисти, или от организираната престъпност. Натискът върху свободната реч идва от крайните идеологии в политиката и в религията. Главната идея е да се заглушат всички гласове, освен един - това е политиката на много правителства, които ни управляват. Ще се позова на цитат от Волтер, който гласи - „Аз може да не съм съгласен с това, което казваш, но съм готов с всички сили да защитавам правото ти да изразяваш мнението си.“
Иън Макюън изрази огромната си загриженост за свободата на словото в медиите. Той припомни трагични случаи, в които разследващи журналисти са загубили живота си, заради своите разкрития.
„Миналата година бе убита малтийската журналистка Дафни Галиция, всички знаем какво се случи през февруари в Словакия. Сега целият свят е шокиран от убийството на българския разследващ журналист Виктория Маринова. Това са опити да бъде ограничено свободното слово. Най-важно е да запомним, че свободата на словото е предпоставка за всички други права и свободи, на които ние се радваме. Без свободна реч всяка демокрация е измама. За да можем да се възползваме от всичките си права и свободи, ние имаме нужда от една култура, която подкрепя интелектуалците, писателите и журналистите. Необходимо е те да изразяват мнението. Именно университетите са институциите, които съхраняват културата и ценностите на едно общество. Ако погледнем какво се случва по целия свят, ще видим, че на изключително много места свободата на словото е ограничена. В Близкия изток свободата на словото е равносилна на богохулство. Можете да бъдете наказани много сериозно.“
Иън Макюън каза още, че фалшивите новини са един от най-основните проблеми в глобалното общество. Според него, те ни пречат да се информираме и представляват целенасочена атака срещу свободата на словото.
„Хората, които разпространяват фалшивите новини, искат да ни накарат да вярваме, че нищо не е истина, че не можем да се доверим на никого. На сцената излизат цинизмът и нихилизмът. Правителствата, които подкрепят тази практика, не застават зад човешките права, поругават ги. Аз посветих живота си на романа, защото имам нуждата да изследвам хората и техните отношения с околните. Всяка една книга изразява желанието и стремежа към плурализъм, към това да усетим какво се случва в ума на един друг човек. Всъщност, за мен романът е една от най-големите платформи за свободата на словото. За мен е голяма радост, че посветих живота си именно на романа и за мен е чест да получа почетното звание „Доктор хонорис кауза”.
След церемонията Иън Макюън беше изпратен с аплодисменти от аудиторията. По-късно той се срещна с феновете си за разговори и автографи на любимите им произведения.
Повече по темата - чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35