ИТ секторът протестира срещу скока на максималния осигурителен доход, информира СЕГА. Фирмите от един от най-добре развиващите се сектори у нас - информационните технологии, се обявиха срещу намеренията на кабинета да повиши рязко максималния осигурителен доход от 2600 на 3000 лв. догодина. Решението бе взето изненадващо на среща на синдикатите и премиера Борисов в отсъствието на работодателите и социалния министър Бисер Петков. То противоречи на управленската програма и средносрочната прогноза на МФ, според които максималният осигурителен доход трябваше да бъде 2600 лв. за целия мандат на това правителство. Срещу него вече се обяви Асоциацията на организациите на българските работодатели. Една такава промяна ще има осезаемо негативен ефект върху цялостния инвестиционен климат в страната, както и върху този сектор с висока добавена стойност и възможността му за растеж, заявяват от бранша. Според тях това ще доведе до отлив на специалисти от България, а оттам и до изтегляне на компании.
Проблеми се появиха и при ремонта около Художествената академия, четем още в СЕГА. Докато общественото внимание на столичани е насочено върху ремонта на "Граф Игнатиев", проблеми се появиха и при обновяването на друга голяма част от центъра на София - пространството, в което попадат парламентът, храм-паметникът "Св. Ал. Невски", Националната художествена академия, градинката "Кристал", Военният клуб, ул. "Московска" и преките й. Този ремонт започна в началото на юли, като огражденията му бяха поставени първо при градинката "Св. Климент Охридски" между Народното събрание и Художествената академия. От снимки в социалните мрежи става ясно, че при ремонтиращия се в момента тротоар на бул. "Васил Левски" от страната на Националната художествена академия има неравности при наредените вече плочки. По тротоара край самата градинката също все още кипи работен процес, но и по него се забелязват неравни плочки и криви фуги. Изпълнител на ремонта е друга фирма, абонирана за строителни поръчки - ПСТ "Груп". След множество обжалвания на поръчката фирмата получи одобрението да реконструира и много голяма част от вътрешнокварталните улици в града.
Ремонтират старите асансьори с тел и пирони, твърди МОНИТОР. Осем от десет от асансьорите в България са останали без части за ремонт, поправят ги с налични материали или некачествени части. При почти 120 хил. подемника, 100 хил. са произведени до 1994 г., като след затварянето на държавния завод вече не се правят елементи за тях, обяснява Николай Маринков - председател на Българската асансьорна асоциация. Завод за частите „корони“ има в с. Ветрен, но според Маринков те се изработвали от мека мед, което ги правело некачествени. По думите му няколко месеца след подмяната те отново дефектирали. Типично по нашенски пък някои фирми избирали да поправят асансьора или с налични средства, или да ги пригодят, така че да работят и без развалената част
Над 200 000 българи проявяват форма на хазартна зависимост, предупреждава пред 24 ЧАСА. Психологът Анна Тодорова. По данни на изследване от миналата година 53% от мъжете и 44% от жените играят някакъв вид хазарт, а този бизнес в България вече е нараснал до 3 млрд. лв. От практиката ми виждам, че най-рисковите групи са младите, които са по-импулсивни и при които частите от мозъка, отговарящи за преценката, все още са в етап на развитие. Под много висок риск са и хората с ниско образование, живеещи в бедност, и пенсионерите. Третата група най-уязвими са генетично предразположените към зависимости, т.е. в семейството им има история на зависимост, както и тези, които “подменят” зависимостта - например в опита си да спрат алкохола не адресират първопричината и задоволяват нуждата чрез друга зависимост като хазарта. Принципно никой не е застрахован и може да започне да злоупотребява. Има един момент, в който злоупотребата преминава в зависимост и вече мозъкът претърпява физически промени, поради които човекът няма капацитета да спре без професионална помощ и е готов на всичко, включително да рискува живота си и да краде от близките си, дори и преди да е бил морален, функционален човек, твърди психологът.
През 2025 г. Столичната община продължава събирането на опасни отпадъци от домакинствата. Първата дата, на която столичани ще могат да предадат своя отпадък, е 28 януари (вторник), в район "Сердика". Това може да стане на две места: - от 10.00 до 12.00 ч. на бул. "Княгиня Мария-Луиза", при районната администрация "Сердика" - от..
Аварийните екипи издирват двама души под разрушената къща в Банкя. "Към настоящия момент нямаме информация за жертви, но вследствие на обезопасителната операция не изключвам да намерим такива". Това каза на брифинг в Банкя директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов. Той допълни, че полицейските екипи са взели обезопасителни..
Гръмнал е газов котел в Банкя. Сигнал за инцидента е подаден в 11:28 часа в петък. По първоначална информация, става дума за взривил се котел, който е част от газопровод и се намира на територията на Банкя. Намясто са били изпратени три противопожарни автомобила с 15 пожарникари. От пожарната уточниха, че към момента няма данни за пострадали или за..
Клиниката по урология на Военномедицинска академия (ВМА), ръководена от проф. Илия Салтиров, вече е оборудвана с най-висок клас апаратура, която значително ще повиши качеството на диагностика и лечение на пациентите. ВМА винаги е инвестирала в най-доброто оборудване, а микро-ултразвуковата система ExactVu™ е първата и единствена по рода си в..
Верижна катастрофа между няколко автомобила e станала тази сутрин на кръстовището на бул. "Александър Малинов" и Бизнес парка в София, съобщават очевидци в групата "Катастрофи в София". Няма пострадали, но има материални щети на 4 автомобила. Движението по булеварда е затруднено.
Работник е пострадал при инцидент в столичния Завод за отпадъци. При ремонтни дейности в предприятието на 22.01 служителят е затиснат от части на машина, предаде БТВ. Приет е в Окръжната болница "Св. Анна" в София с множество фрактури. От завода съобщиха, че досега предварителната проверка е установила, че причината е човешка грешка...
В София заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания е сред най-ниските в страната - 82-ма на 10 хиляди души население са болни, показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести за седмицата от 13 до 19 януари. От Районната здравна инспекция потвърдиха за БНР, че не са достигнати предепидемични стойности.