Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Режисьорът Надежда Косева след наградата “Cinelibri”:

Да екранизираш творчество е трудно

Творбата й "Ирина" в основния конкурс на кинофестивала във Варшава

Продължава седмицата, посветена на киното и литературата в предаването “Радиоприемница”. В зала 1 на НДК снощи бяха връчени наградите на международния кинофестивал “Cinelibri”. Авторитетно международно жури, начело с продуцента Мартичка Божилова, обяви имената на филмите - призьори. Това са френско-канадската криминална драма “Ще се видим там, горе” на Албер Дюпонтел, отличен с първа награда. На второ място е “Съпругата” с Глен Клоуз.

На трето място е българският филм-омнибус „8 минути и 19 секунди“ (8'19”) по сценарий на Георги Господинов и на режисьорите Кристина Грозева, Петър Вълчанов, Любомир Младенов, Надежда Косева, Владимир Люцканов, Теодор Ушев.  

Участието е много по-важно, отколкото наградата. Наградите на всички фестивали са неочаквани и субективни, заяви един от наградените режисьори Надежда Косева, чиито друг филм “Ирина” спечели три награди на 36-то издание на фестивала за българско игрално кино “Златна роза”.

С Георги Господинов режисьорката казва, че се работи ползотворно, защото е много талантлив. Ранен от болката на другите, което според мен, е изключително важно в нашето силно егоцентрично време. В същото време езикът и светоусещането му е много нестандартно, което е благодарно за работа, посочва Косева. Тя има опит в работата с писателя, защото е правила и други филми, по негов сценарии “Ритуалът”, “Втори дубъл” и “Омлет” - късометражен филми с множество награди.

Да екранизираш творчество е трудно, казва Косева и определя, че екранизирането особено на Георги Господинов е много трудно, защото той е писател, който се занимава с езика. По тази причина, режисьорката смята, че творчеството му е подходящо за анимация, където всичко е възможно.

Във филма-омнибус „8 минути и 19 секунди“, Косева участва с филма “Старецът и морето” (отново по едноименния разказ на Георги Господинов). Заглавието обединява всички отделни истории във филма-омнибус. 8 минути и 19 секунди е времето за което светлината стига до Земята. Ако слънцето угасне ще имаме подарени 8 минути и 19 секунди преди да настане тъмнина, обяснява Косева.

Всеки един от филмите се занимава с личния апокалипсис на главния герой и тъй като това е тема на всяко едно от филмчетата и те са завъртяни около един герой чиято съдба споделяме, това е същинската причина да стоят заедно, допълва режисьорката.

Пълнометражният дебют на Косева - филмът "Ирина", спечели три награди на 36-то издание на фестивала за българскоигрално кино "Златна роза" - награда за дебют, за най-добра актриса за Мартина Апостолова и отличието на Съюза на българските филмови дейци. 
Това е историята на една млада жена (Ирина), която е принудена да изхранва семейството си. Тя е човекът, който се грижи за семейството си и в момент на безизходица, се съгласява да стане сурогатна майка. В хода на бременноста, преоткрива живота и себе си, и си спомня какво е да обичаш и да прощаваш, разказа режисьорката. Във филма акцентът пада повече върху човечността отколкото върху морала. Водещото при създаването на филма е предизвикателството да намери лъч надежда и доброта в една житейска ситуация, която е на ръба на човешкото. 

На 18 октомври филмът "Ирина" ще има и международна премиера на кинофестивала във Варшава, където участва в основния конкурс. Филмът има покана за още няколко конкурса, които постепенно ще бъдат разкривани.

Чуйте цялото интервю с нея в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Карпузов

Още преди да навърши 30 г., Симеон Карпузов регистрира патент за иновативно научно откритие

Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..

публикувано на 19.12.24 в 17:55
Очакванията

Щастливите и нещастните българи са точно колкото бяха преди година

Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..

публикувано на 19.12.24 в 17:17
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Прекрояването на районите за планиране не бива да прекъсва изградените връзки

Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..

публикувано на 19.12.24 в 15:40
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Очакваме регулацията на мобилните телефони в училище на ниво ЕС

Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..

публикувано на 19.12.24 в 15:06
Маестро Владимир Кираджиев

Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР с концертно изпълнение на операта "Порги и Бес"

Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..

публикувано на 19.12.24 в 14:18
Кметът на гр. Нови искър Владислав Владимиров

Кметът на гр. Нови искър с амбициозната цел до 4 години да отворят 4 детски градини

Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..

публикувано на 19.12.24 в 13:14

Предлагат в Кюстендил училищата и детските градини да плащат такса "смет"

От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес.  Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..

публикувано на 19.12.24 в 11:48