Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Режисьорът Надежда Косева след наградата “Cinelibri”:

Да екранизираш творчество е трудно

Творбата й "Ирина" в основния конкурс на кинофестивала във Варшава

Продължава седмицата, посветена на киното и литературата в предаването “Радиоприемница”. В зала 1 на НДК снощи бяха връчени наградите на международния кинофестивал “Cinelibri”. Авторитетно международно жури, начело с продуцента Мартичка Божилова, обяви имената на филмите - призьори. Това са френско-канадската криминална драма “Ще се видим там, горе” на Албер Дюпонтел, отличен с първа награда. На второ място е “Съпругата” с Глен Клоуз.

На трето място е българският филм-омнибус „8 минути и 19 секунди“ (8'19”) по сценарий на Георги Господинов и на режисьорите Кристина Грозева, Петър Вълчанов, Любомир Младенов, Надежда Косева, Владимир Люцканов, Теодор Ушев.  

Участието е много по-важно, отколкото наградата. Наградите на всички фестивали са неочаквани и субективни, заяви един от наградените режисьори Надежда Косева, чиито друг филм “Ирина” спечели три награди на 36-то издание на фестивала за българско игрално кино “Златна роза”.

С Георги Господинов режисьорката казва, че се работи ползотворно, защото е много талантлив. Ранен от болката на другите, което според мен, е изключително важно в нашето силно егоцентрично време. В същото време езикът и светоусещането му е много нестандартно, което е благодарно за работа, посочва Косева. Тя има опит в работата с писателя, защото е правила и други филми, по негов сценарии “Ритуалът”, “Втори дубъл” и “Омлет” - късометражен филми с множество награди.

Да екранизираш творчество е трудно, казва Косева и определя, че екранизирането особено на Георги Господинов е много трудно, защото той е писател, който се занимава с езика. По тази причина, режисьорката смята, че творчеството му е подходящо за анимация, където всичко е възможно.

Във филма-омнибус „8 минути и 19 секунди“, Косева участва с филма “Старецът и морето” (отново по едноименния разказ на Георги Господинов). Заглавието обединява всички отделни истории във филма-омнибус. 8 минути и 19 секунди е времето за което светлината стига до Земята. Ако слънцето угасне ще имаме подарени 8 минути и 19 секунди преди да настане тъмнина, обяснява Косева.

Всеки един от филмите се занимава с личния апокалипсис на главния герой и тъй като това е тема на всяко едно от филмчетата и те са завъртяни около един герой чиято съдба споделяме, това е същинската причина да стоят заедно, допълва режисьорката.

Пълнометражният дебют на Косева - филмът "Ирина", спечели три награди на 36-то издание на фестивала за българскоигрално кино "Златна роза" - награда за дебют, за най-добра актриса за Мартина Апостолова и отличието на Съюза на българските филмови дейци. 
Това е историята на една млада жена (Ирина), която е принудена да изхранва семейството си. Тя е човекът, който се грижи за семейството си и в момент на безизходица, се съгласява да стане сурогатна майка. В хода на бременноста, преоткрива живота и себе си, и си спомня какво е да обичаш и да прощаваш, разказа режисьорката. Във филма акцентът пада повече върху човечността отколкото върху морала. Водещото при създаването на филма е предизвикателството да намери лъч надежда и доброта в една житейска ситуация, която е на ръба на човешкото. 

На 18 октомври филмът "Ирина" ще има и международна премиера на кинофестивала във Варшава, където участва в основния конкурс. Филмът има покана за още няколко конкурса, които постепенно ще бъдат разкривани.

Чуйте цялото интервю с нея в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36