Проект в сферата на националната сигурност ще предотвратява рискови събития като тероризъм, пожари, наводнения или земетресения. Краткото му име е Квазар или Квантова комуникация и интелигентни системи за сигурност и управление на риска. По-голяма част от средствата са европейски, но има и национално съфинансиране.
Партньори по проекта са Институтът по роботика на БАН, който е водещата организация, Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика и Институтът по металознание, Техническият университет в Габрово, Националният военен университет и Висшето военноморско училище във Варна. Посредством центърът „Квазар“ висшите технологии ще бъдат използвани не само за националната сигурност, но и за индустрията, каза директорът на института по роботика при БАН акад. Чавдар Руменин:
За първи път държавата организира и дава възможност на учените, на изследователите да се дадат едни достойни средства -13,5 милиона лева, за да може да се постигнат тези резултати, които са адекватни на научните изследвания. Целта е с тези средства да се оборудват с най-съвременна апаратура повече от 20 лаборатории на всички партньори по проекта, да се проведат едни авангардни изследвания в областта на квантовата комуникация, на приложната роботика, на сензориката и чрез тези технологии да можем да посрещнем предизвикателствата на тероризма, на природните бедствия и на други събития, свързани с критичната инфраструктура.
Проектът е изпълнен по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, а центърът ще продължи да работи поне още пет години. Съвсем скоро ще има и интернет страница, на която ще можем да се запознаваме с постиженията на учените.
С решение на Столичния общински съвет Общината увеличава паричната награда за ученик с изявени дарби. Предложението е на зам.-кмета по култура, образование и младежки дейности Благородна Здравкова, съобщават от Столичната община. Досега наградата беше в размер на 2000 лв., а след увеличението вече ще е 3000 лева и ще бъде връчена по време на..
Акция за почистване на парка, който се намира между Стопанския факултет на Софийският университет и малкия стадион „Академик“, организира доброволецът Андрей Димитров . Той е втори курс студент в специалност „Политология“. Често преминава близо до тази градинка и малко преди Коледа решава да направи видео, в което призовава за групово почистване..
Времето над страната ще бъде предимно облачно, преди обяд на места в низините ще има и мъгли. На отделни места, главно в Южна България, ще превали слаб дъжд. В Източна България ще духа слаб до умерен вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между 0° и 5°, а максималните - между 6° и 11°, в югозападните райони до 17°. В София минималната..
В предаването "Форум" този четвъртък водещият Лъчезар Христов разговаря със седмичните коментатори по следните теми: Решението на Конституционния съд за изборите, ЦИК и провеждането на избори в България; Кабинет на малцинството или преговори с "Демократична България"; ГЕРБ с два сценария след преизчислението на мандати; Трети бойкот на..
"Националният план за редките болести – приоритет или забравена тема?“ бе надслова на състояла се пресконференция в София, на която бяха обсъдени нуждите и проблемите на хората с редки болести у нас. Членовете на сдружение "Редки болести България“ – Националният алианс на организациите на хората с редки болести в България, посочват,..
“Асоциация за развитие на брокерите на имоти“ е домакин на първото обсъждане на законопроект, касаещ посредническите услуги при сделки с недвижими имоти, представени от “Национално сдружение недвижими имоти“ (НСНИ) и съответно от “Национално сдружение брокери на имоти“ (НСБИ)“. В момента дейността на брокерите попада под регулацията на Търговския..
На 3 март Софийската филхармония ще гостува в Букурещ с българска програма. Диригент е Найден Тодоров, а солист – пианистът Георги Черкин. Програмата включва "Нестинарски танц“ от танцовата драма "Нестинарка“ на Марин Големинов, Концерт за пиано и оркестър №3 в си бемол минор, оп.31 от Панчо Владигеров и Симфония №1 на Веселин Стоянов...