Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ива Дойчинова: Всяко време има своите будители

Снимка: Кирчо Стоичков
На будителите се посвещава предаването “Радиоприемница” тази седмица. В следващите дни ще се търси отговор на въпроса кои са съвременните будители и как те променят, обществото, нагласите ни и нас самите. Тази година има 11 номинации, които идват от над 120 предложения от слушателите на трите програми на БНР - “Христо Ботев”, която е носител на идеята, “Радио София” и “Хоризонт”.

Във всяко едно време има хора, които вървят срещу течението. Не се оправдават с обстоятелствата, а ги създават такива, каквито ги искат и затова будителството и будителите са нещо, което всяко време има, коментира Ива Дойчинова от програма “Христо Ботев” на БНР, които са организатори на “Будител на годината”.

Съвременното ни общество несъмнено има своите будители, маскар и да не са онези книжовници и просветители, които някога са запазили духовните ценности на българите и за които пише в учебниците. Голяма част от празниците ни са десемантизирани като празници, защото са станали почивни дни. Ние ги лепим със следващия петък и отиваме някъде, признава Дойчинова и допълва - дъблоко вярвам, че през последните години, заради тази кампания, хората започнаха да празнуват. Започнаха да се интересуват кой е Будител на годината, кои са номинираните.

Много млади хора, се разпознават като будители. Дойчинова казва, че за нея будител е баща ѝ, защото е човек, който винаги е стоял против системата в осъзнаването ѝ, не като десидент, а успяваше да не върви по течението и да ми помага да взимам моите решения.

Любим неин будител е Боян Петров. Този от будителите винаги ще си остане абсолютния връх за мен в начина на мислене, избирането на истинските стойности и усилията към тях. Истинските будители правят нещо, което цяла държава не се е сетила да направи. Като пример за това тя посочва Мартин Граховски, който е направил "3 минути България", което е най-мащабната рекламна кампания за страната ни пред света. Създателят е младеж, който в Канада не е могъл да обясни на приятелите си какво е България. Той е направил това, което държавата е можела да направи на езика на младите хора. Видеото достига до над 250 хил. души, а неговата група “3 минути България” има няколко милиона последователи.

Според Дойчинова отсъждането кой ще бъде Будител на годината трябва да бъде изключително прецизно, защото в годините се нагледахме и наслушахме на страшно много церемонии от типа “Аз на тебе - ти на мене”, а това дискредитира голяма част от тези класации.

В предаването “Култура.бг” по БНТ, на 1 ноември, ще бъде представен и последният будител от единайсетте номинирани - проф. Минко Балкански. Този ефир ще бъде излъчен пряко и в ефира на програма “Христо Ботев” по БНР и ще бъде обявено кой е Будител на годината, според журито. Вечерта на церемонията пък ще стане ясно кой е получил най-много гласове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36