Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ива Дойчинова: Всяко време има своите будители

Снимка: Кирчо Стоичков
На будителите се посвещава предаването “Радиоприемница” тази седмица. В следващите дни ще се търси отговор на въпроса кои са съвременните будители и как те променят, обществото, нагласите ни и нас самите. Тази година има 11 номинации, които идват от над 120 предложения от слушателите на трите програми на БНР - “Христо Ботев”, която е носител на идеята, “Радио София” и “Хоризонт”.

Във всяко едно време има хора, които вървят срещу течението. Не се оправдават с обстоятелствата, а ги създават такива, каквито ги искат и затова будителството и будителите са нещо, което всяко време има, коментира Ива Дойчинова от програма “Христо Ботев” на БНР, които са организатори на “Будител на годината”.

Съвременното ни общество несъмнено има своите будители, маскар и да не са онези книжовници и просветители, които някога са запазили духовните ценности на българите и за които пише в учебниците. Голяма част от празниците ни са десемантизирани като празници, защото са станали почивни дни. Ние ги лепим със следващия петък и отиваме някъде, признава Дойчинова и допълва - дъблоко вярвам, че през последните години, заради тази кампания, хората започнаха да празнуват. Започнаха да се интересуват кой е Будител на годината, кои са номинираните.

Много млади хора, се разпознават като будители. Дойчинова казва, че за нея будител е баща ѝ, защото е човек, който винаги е стоял против системата в осъзнаването ѝ, не като десидент, а успяваше да не върви по течението и да ми помага да взимам моите решения.

Любим неин будител е Боян Петров. Този от будителите винаги ще си остане абсолютния връх за мен в начина на мислене, избирането на истинските стойности и усилията към тях. Истинските будители правят нещо, което цяла държава не се е сетила да направи. Като пример за това тя посочва Мартин Граховски, който е направил "3 минути България", което е най-мащабната рекламна кампания за страната ни пред света. Създателят е младеж, който в Канада не е могъл да обясни на приятелите си какво е България. Той е направил това, което държавата е можела да направи на езика на младите хора. Видеото достига до над 250 хил. души, а неговата група “3 минути България” има няколко милиона последователи.

Според Дойчинова отсъждането кой ще бъде Будител на годината трябва да бъде изключително прецизно, защото в годините се нагледахме и наслушахме на страшно много церемонии от типа “Аз на тебе - ти на мене”, а това дискредитира голяма част от тези класации.

В предаването “Култура.бг” по БНТ, на 1 ноември, ще бъде представен и последният будител от единайсетте номинирани - проф. Минко Балкански. Този ефир ще бъде излъчен пряко и в ефира на програма “Христо Ботев” по БНР и ще бъде обявено кой е Будител на годината, според журито. Вечерта на церемонията пък ще стане ясно кой е получил най-много гласове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00