Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ива Дойчинова: Всяко време има своите будители

Снимка: Кирчо Стоичков
На будителите се посвещава предаването “Радиоприемница” тази седмица. В следващите дни ще се търси отговор на въпроса кои са съвременните будители и как те променят, обществото, нагласите ни и нас самите. Тази година има 11 номинации, които идват от над 120 предложения от слушателите на трите програми на БНР - “Христо Ботев”, която е носител на идеята, “Радио София” и “Хоризонт”.

Във всяко едно време има хора, които вървят срещу течението. Не се оправдават с обстоятелствата, а ги създават такива, каквито ги искат и затова будителството и будителите са нещо, което всяко време има, коментира Ива Дойчинова от програма “Христо Ботев” на БНР, които са организатори на “Будител на годината”.

Съвременното ни общество несъмнено има своите будители, маскар и да не са онези книжовници и просветители, които някога са запазили духовните ценности на българите и за които пише в учебниците. Голяма част от празниците ни са десемантизирани като празници, защото са станали почивни дни. Ние ги лепим със следващия петък и отиваме някъде, признава Дойчинова и допълва - дъблоко вярвам, че през последните години, заради тази кампания, хората започнаха да празнуват. Започнаха да се интересуват кой е Будител на годината, кои са номинираните.

Много млади хора, се разпознават като будители. Дойчинова казва, че за нея будител е баща ѝ, защото е човек, който винаги е стоял против системата в осъзнаването ѝ, не като десидент, а успяваше да не върви по течението и да ми помага да взимам моите решения.

Любим неин будител е Боян Петров. Този от будителите винаги ще си остане абсолютния връх за мен в начина на мислене, избирането на истинските стойности и усилията към тях. Истинските будители правят нещо, което цяла държава не се е сетила да направи. Като пример за това тя посочва Мартин Граховски, който е направил "3 минути България", което е най-мащабната рекламна кампания за страната ни пред света. Създателят е младеж, който в Канада не е могъл да обясни на приятелите си какво е България. Той е направил това, което държавата е можела да направи на езика на младите хора. Видеото достига до над 250 хил. души, а неговата група “3 минути България” има няколко милиона последователи.

Според Дойчинова отсъждането кой ще бъде Будител на годината трябва да бъде изключително прецизно, защото в годините се нагледахме и наслушахме на страшно много церемонии от типа “Аз на тебе - ти на мене”, а това дискредитира голяма част от тези класации.

В предаването “Култура.бг” по БНТ, на 1 ноември, ще бъде представен и последният будител от единайсетте номинирани - проф. Минко Балкански. Този ефир ще бъде излъчен пряко и в ефира на програма “Христо Ботев” по БНР и ще бъде обявено кой е Будител на годината, според журито. Вечерта на церемонията пък ще стане ясно кой е получил най-много гласове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Карпузов

Още преди да навърши 30 г., Симеон Карпузов регистрира патент за иновативно научно откритие

Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..

публикувано на 19.12.24 в 17:55
Очакванията

Щастливите и нещастните българи са точно колкото бяха преди година

Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..

публикувано на 19.12.24 в 17:17
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Прекрояването на районите за планиране не бива да прекъсва изградените връзки

Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..

публикувано на 19.12.24 в 15:40
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Очакваме регулацията на мобилните телефони в училище на ниво ЕС

Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..

публикувано на 19.12.24 в 15:06
Маестро Владимир Кираджиев

Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР с концертно изпълнение на операта "Порги и Бес"

Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..

публикувано на 19.12.24 в 14:18
Кметът на гр. Нови искър Владислав Владимиров

Кметът на гр. Нови искър с амбициозната цел до 4 години да отворят 4 детски градини

Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..

публикувано на 19.12.24 в 13:14

Предлагат в Кюстендил училищата и детските градини да плащат такса "смет"

От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес.  Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..

публикувано на 19.12.24 в 11:48