Сушата засяга повече хора в световен мащаб, от което и да е друго природно бедствие. За последните 30-40 години се наблюдава зачестяване на сушите в западните части на субтропична Южна Америка, най-южните части на Австралия и Северна Америка, и Средиземноморието. Нашата мисия е да изследваме данни от предходните години и благодарение на тях да разберем, дали влиянието на клетката на Хедли се е увеличило. Досегашните ни изследвания показват, че клетката на Хедли се увеличава. Изчакваме резултатите от симулациите, които провеждаме в научния институт, за да сме напълно сигурни какви са климатичните промени през последните години, коментираха двамата учени.
Климатичните промени са осезаеми, но какви са прогнозите за бъдещето и как можем да прекъснем разпространяването на опасната суша.
Най-лошото, което може да се случи е клетката на Хедли да продължи да се увеличава, да засегне все повече земи и техните обитатели. Днес сме тук в Софийския университет, за да представим нашите изследвания пред студентите и да им обясним особеностите на клетката на Хедли. Всички можем да помогнем за предотвратяването на сушата, мисията е глобална. Правителствата трябва да си поставят за задача да информират гражданите за опасността на климатичните промени. Студентите от Катедра "Климатология, Хидрология и Геоморфология" към Геолого-географски факултет на Софийския университет ми направиха много добро впечатление. Имат широки познания по темата за промените в климата. Тяхната задача също е да информират останалите хора около себе си за нарастващата суша, която застрашава живота на хиляди хора по света“, казаха До и Морено.
Уъркшопът в Софийския университет се провежда паралелно с протичането на Тематична изложба "Климатът на 360°", която отваря врати тази вечер във Френския институт, София. Експозицията ще можете да разгледате до 20 декември като в допълнение ще имате възможност да гледате и безплатната филмова панорама, отново свързана с климата.
Повече от 20 години Иван Андонов организира специална общностна сбирка на членове на националния клуб "Иване, Иване" в Кюстендил. Прави го на Ивановден по стар стил - 20 януари. Сдружението има близо 200 члена с името Иван(ка) – не само от цяла България, а и от Северна Македония, Сърбия, Украйна, каза пред пред БНР-Радио София Иван..
Планът за обновление и безопасност на подлеза "Ротондата" пред Централната жп гара продължава и през 2025 година. Първият етап започна през миналата пролет и е приключен преди Нова година. Преустановени са течовете, подлезът се освежи с пребоядисване, сменено е цялото осветление. Това съобщи пред БНР-Радио София кметът на район "Сердика"..
На 7 януари Православната църква чества деня на св. Йоан Кръстител, който дава Свето кръщение (Богоявление) в река Йордан. Св. Йоан Кръстител е наречен Предтеча, защото предрича идването на Христос на земята. Като народен празник Ивановден е част от богатството в обредно отношение коледно-новогодишен празничен цикъл. На Ивановден изтича..
Днес преди обяд ще бъде предимно слънчево. Сутринта на отделни места по поречието на Дунав, в котловините и Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска слоеста облачност. След обяд облачността, средна и висока ще се увеличава и до вечерта ще е предимно значителна. Ще духа слаб, в Източна България – умерен вятър от юг-югозапад. Максималните..
В първото за годината издание на предаването "Форум" гости са социологът Павел Вълчев от Алфа рисърч и политологът Христо Панчугов. Заедно с водещия Лъчезар Христов ще обсъдят следните теми: 2024 год. и 2025 год. - равносметка и очаквания До този момент и ГЕРБ, и "Демократична България" не са коментирали официално преговорите и дали е възможно..
Гражданска инициатива за възстановяването на добре позната от миналото градина в столицата набира популярност в социалните мрежи. Мини паркът се намира между сградите на Философския факултет към Софийския университет “Св. Климент Охридски” и стадион “Академик”. Инициативата за възстановяването на градината е на Андрей Димитров, студент по..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим, но до колко това се отразява и върху международните превози на стоки и товари. След огромната ни радост, с която посрещнахме новината (за влизането ни в Шенген по суша) и огромното желание и очаквания, малко се..